• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

funkcja str() - kiedy?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,210 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2019 w Python przez Patryk01 Obywatel (1,270 p.)
Witam, ostatnio zacząłem uczyć się pythona i nie wiem dlaczego czasem trzeba użyć funkcji str() do wyświetlenia liczb w konsoli, a czasem nie. Więc kiedy dokładnie się jej używa?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 22 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Funkcja str() nie służy do wyświetlania liczb w konsoli, tylko zmienia podany argument w typ str (string). Nie wiem skąd uczysz się Pythona, ale może autor kursu używa tej funkcji żeby łatwiej mu było manipulować outputem programu...
komentarz 22 marca 2019 przez Patryk01 Obywatel (1,270 p.)
Tak, wiem, trochę źle to ująłem. Chodzi mi o to, że niekiedy można bezpośrednio wyświetlić liczbę w konsoli, a czasem trzeba zmienić ją na typ string, bo wyskakuje błąd. Tylko kiedy?
1
komentarz 22 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

bo wyskakuje błąd

Mógłbyś napisać jaki błąd? Wtedy łatwiej będzie wytłumaczyć czemu akurat w danej sytuacji trzeba użyć tej funkcji.

komentarz 22 marca 2019 przez Patryk01 Obywatel (1,270 p.)
Nie mam teraz możliwości napisania jaki to był dokładnie błąd, ale coś w stylu "cannot convert int to string implicitly"
1
komentarz 22 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

W tym błędzie chodzi o to, że nie możesz konkatenować (łączyć ze sobą) dwóch różnych typów danych w Python'ie. Czyli przykładowo taki kod nie wyrzuci błędu:

a=10
print(a)

ponieważ a to jest liczba i tylko ją próbujesz wypisać, ale jeżeli chciałbyś zrobić coś takiego:

a=10
b="abc"
print(a+b)

dostaniesz błąd, ponieważ nie możesz tak po prostu połączyć dwóch typów danych.

Jeżeli użyjesz wtedy funkcji str to twój kod będzie wyglądał tak:

a=10
b="abc"
print(str(a)+b)

i wtedy zamiast konkatenować 10 i "abc", będziesz konkatenował "10" i "abc", czyli dwa string'i.

komentarz 22 marca 2019 przez Patryk01 Obywatel (1,270 p.)
O to mi chodziło ;) Dzięki wielkie

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 899 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2017 w C i C++ przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 448 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...