• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sen ludzki, eksperyment ze snem.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,027 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
Witam,

Większość z nas śpi około 8 godzin i zasypia raz dziennie. Jeśli ktoś spałby 20 minut co cztery godziny to będzie spał częściej (organizm to na nim wymusi - nie mam na myśli przypadków ekstremalnych).

Jeśli spalibyśmy dwa i pół dnia, czy  będziemy mogli nie zasypiać dłużej niż 48 godzin?

Mam na myśli czy da się wyspać  "na zapas" czyli po 2.5 dniach spania nie spać przez następne kilka dni i nocy.

 Czy to możliwe?

9 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 17 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
wybrane 17 marca 2019 przez Teslum_369
 
Najlepsza
Nie możesz się wyspać "na zapas". Porównaj sobie energię człowieka do baterii. Baterię możesz naładować tylko tyle, ile ma pojemności, więcej nie, bo nie ma gdzie tej energii magazynować. Poza tym, nie wiem w jakim celu chciałbyś to osiągnąć. Mózg ludzki najlepiej zapamiętuje nowe informacje oraz porządkuje je, właśnie w czasie snu, więc jest on konieczny i tak.
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)

Twoja odpowiedź wydaję mi się najbardziej ciekawa.smiley

komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
Powstaje więc pytanie,  jaki jest maxymalny zasób energetyczny snu [podany w godzinach].

Mam na myśli to,  ile człowiek potrzebuje snu,  aby doładować się na równe 100%. Wiem,  że człowiekowi wystarczy nawet jakieś 75%,  ale z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć ile godzin potrzebuje rasa ludzka,  aby mieć w magazynie równej 100% energii ze snu.
komentarz 17 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
To już jest rzecz mocno indywidualna, zależy dużo od trybu życia, sposobu spędzania czasu, indywidualnych wrażliwości na bodźce, diety itd...
+2 głosów
odpowiedź 16 marca 2019 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Sen ma jakieś fazy i jeżeli spałbyś 20 minut co 4 godziny to prawdopodobnie byłbyś bardzo niewsypany bo pojedynczy cykl trwa chyba 40 minut.

Zawsze możesz nie spać 48h ale będziesz bardzo niewyspany. Organizm się przyzwyczaja i gdy jest rozbieżność z normą to daje ci sygnały że powinieneś iść spać. Ciekawe w sumie czy gdyby ktoś od urodzenia spał bardzo mało np. 3 godziny na dobę i organizm by się do tego przyzwyczaił to czy potrafiłaby taka osoba normalnie funkcjonować. Czekać tylko na kolejnych nazistów którzy zrobią "eksperymenty dla dobra ludzkości".
komentarz 16 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)

Hej, Nikola Tesla spał 2h każdego dnia i funkcjonował na najwyższych obrotach swojego umysłu. Sam Albert Einstein przyznał, że Tesla był mądrzejszy od niego:

Einstein was once asked how it felt to be the smartest man alive. Einstein's reply was "I don't know, you'll have to ask Nikola Tesla."

 

komentarz 17 marca 2019 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Z tego co kojarzę to Einstein spał chyba kilkanaście godzin dziennie, choć mogę się mylić. A pewnie Tesla był mądrzejszy, bo Einstein ukradł teorię względności jakiemuś gościowi i rozgłaszał że sam ją wymyślił.

Jednak to że dla Tesli te 2h wystarczały nie znaczy, że Tobie też. W dodatku nie ma co szukać zależności miedzy ilością snu a inteligencją bo jest to bez sensu.
1
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
1) Nie wiem, które źródła podają,  że Einstein coś ukradł,  a tym bardziej teorię.

2) Nie szukam zależności między IQ a snem,  zapytałeś czy by ktoś tak normalnie funkcjonował. Tesla jest tego dowodem. Funkcjonował lepiej od Einsteina - o to mi chodziło.

3) Einstein spał około 10h/dzień
komentarz 17 marca 2019 przez Marcin951 Gaduła (3,250 p.)
Einstein spał długo ze względu na „gorsze” geny tesla za to miał w druga stronę
komentarz 17 marca 2019 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)

Dzięki smiley.  Będę analizował w wolnym czasie ;) 

komentarz 17 marca 2019 przez Cook Nowicjusz (100 p.)

@Teslum_369,

Sam Albert Einstein przyznał, że Tesla był mądrzejszy od niego:

source: dude, trust me 

3
komentarz 17 marca 2019 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

(...) bo Einstein ukradł teorię względności jakiemuś gościowi i rozgłaszał że sam ją wymyślił.

Bardzo łatwo da się to podważyć:

  • Czemu nie jest znana tożsamość tego odkrywcy? Chyba byłoby przynajmniej wiadomo, kto Einsteinowi zarzucał kradzież pomysłu?
  • Nawet jeśli znana byłaby tożsamość domniemanego autora Szczególnej i Ogólnej Teorii Względności (STW i OTW), to mamy słowo przeciwko słowu, komu więc wierzyć?
  • Na początku XX w. mało kto rozumiał, o co chodziło Einsteinowi. Trzeba było więc dowodów, by tę teorię uznać za prawdziwą (np. potwierdzeniem OTW-u było możliwe dzięki obserwacji pozycji gwiazd podczas zaćmienia Słońca - ich promienie świetlne uginały się w pobliżu Gwiazdy Dziennej, co interpretowano jako ugięcie czasoprzestrzeni). Myślisz, że człowiek, który para się kradzieżą, ma umiejętności, by zrozumieć zjawiska, do których fizycy podchodzą sceptycznie?
  • Einstein odkrywał także inne rzeczy. Między innymi poprawnie zinterpretował efekt fotoelektryczny zewnętrzny, za który dostał nagrodę Nobla (nikt mu nie zarzuca, że tę teorię ukradł, a uwierz mi, że jest ona dużo łatwiejsza do zrozumienia niż STW, nie mówiąc już o OTW-u). Dzięki temu zjawisku dynamicznie rozwinęła się fizyka kwantowa. I jest to niejako baza do dualizmu korpuskularno-falowego.
  • Oprócz rzucania pomysłami, Einstein zbudował także cały aparat matematyczny wokół swoich teorii (podał wzory, mówiąc kolokwialnie). Do dziś są one wykorzystywane przy opisie przyrody.
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
Po za tyn Stephen Hawking dużo inspirował się Einsteinem/próbował odpowiedzieć na jego pytania. Gdyby Albert rzeczywiście był złodziejem to by się Howking nie opierał na jego tezach/teoriach tylko szukałby stamtąd gdzie Einstein "kradł".
+2 głosów
odpowiedź 17 marca 2019 przez Draka Nowicjusz (200 p.)

Nie jestem ekspertem, ale temat też mnie interesuje.

Spanie co 4 godz. po 20 min odpada, nie ma możliwości regeneracji organizmu. U przeciętnego człowieka cały cykl snu trwa ok.90 min.

Musisz metodą prób i błędów skracać sen badając ile u Ciebie trwa jeden cały cykl wszystkich faz snu, głównie po to, żeby nie obudzić się w fazie głębokiego snu, bo to szkodzi zdrowiu ,no i będziesz śpiący.

U mnie spanie co 4-5 godzin przez ok. 90 - 100min dawało dobre  efekty, ale pracując  i będąc rodzicem - trudno to regularnie stosować.

Według mnie spanie na zapas nie da oczekiwanego efektu . U mnie nie daje. Chyba, że połączysz to z medytacją tak jak robią to jogini medytujący podczas snu. Tyle że to dla naprawdę zaawansowanych. 

W sytuacjach ekstremalnych  możliwe jest drastyczne ograniczenie czasu snu (sprawdziłam), ale później musisz to odespać i długo wracasz do równowagi a nie o to chodzi. Trzeba słuchać organizmu, nie można przeginać.

Podsyłam Ci link rozszerzający temat, może coś tam znajdziesz dla siebie. Osobiście zauważam, że medytując w połowie dnia ok 30-40min  śpię krócej i jestem wyspana - wypoczęta, ale to sprawa indywidualna. Pozdrawiam

Fazy snu sen polifazowy

 

 

 

 

+1 głos
odpowiedź 16 marca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie jestem medykiem, ale serio, dałbyś radę spać 48h :D? Ja zazwyczaj śpię ok 5-6h dziennie i przyznam, że w zupełności mi to wystarczy. Nawet gdy nie muszę w jakiś dzień wcześnie wstawać to i tak budzę się po max 6h bo po prostu tak mi się organizm przyzwyczaił... Ale wydaje mi się, że chyba nie byłbym w stanie nawet zmusić się do spania 48h... ba, nawet do leżakowania tak długo :)
komentarz 16 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
Chciałbym zrobić coś takiego, że w piątek po szkole śpię, aż do niedzieli. Jeżeli "zmagazynowałbym" taką ilość snu (jeżeli jest to możliwe) to nie spałbym podczas tygodnia, aby za dnia i nocy przez kilka dni pod rząd programować (hah ^_^).

Z tego co chyba każdy zauważył, jego czas czuwania jest dłuższy niż czas spania/drzemki, więc stosując taką strategię dużo czasu bym zaoszczędził nie śpiąc kilku nocy pod rząd :)
komentarz 17 marca 2019 przez Hexatorn Bywalec (2,240 p.)
Weź pod uwagę że nawet jakby to działało. To bardzo prawdopodobne spadła by jakość twojego stanu czuwania. Np. słabsza spostrzegawczość i wolniejsze (cięższe) myślenie gdy jesteś zmęczony.

Organizm ma także godziny o których jest bardziej podatny na sen i bardziej aktywny. Osoby które pracują w nocy mówią o tym że jest pewien przedział czasowy który trzeba przetrwać a potem senność przechodzi.

Ponadto takie regularne długie niespanie prowadzi to szeregu różnych chorób.
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)

nawet jakby to działało. To bardzo prawdopodobne spadła by jakość twojego stanu czuwania. Np. słabsza spostrzegawczość i wolniejsze (cięższe) myślenie gdy jesteś zmęczony.

Uważam,  że gdyby człowiek "zmagazynował" tyle snu,  to by z tego magazynu korzystał. 

Są ludzie,  którzy spią ok.  3.5 h, ale np. dosypiają   jeszcze 0.5-2h, później, zastanawiają się czy by nie przezucic sie na 8h snu. (Załóżmy tylko dla przykładu,  że nigdy nie słyszeli o śnie 8h i dłuzej). Taka strategia snu pozwoli im to pracować dłużej,  bo nie będą musieli dosypiać. 

Czy taki człowiek będzie miał większe problemy z koncentracją? Większość ludzi sprawdziła metodę 8 godzin snu i nie ma problemów ze zmęczeniem gdzieś w środku dnia. Są oni przystosowani,  czyli męczą się np o 23 każdego dnia i wtedy idą spać (nie wcześniej,  ponieważ nie są senni).

Wydaje mi się,  że człowiek mógłby się pezystosować do takiej strategi 60h spania,  ale sam jej jeszcze nie sprawdziłem i póki co,  nie zaprzeczam poprawności twojej tezy. 

Wspomniałeś również o chorobach. Czy mógłbyś wymienić jakieś oraz podać źródło,  z którego korzystałeś? 

 

komentarz 17 marca 2019 przez Hexatorn Bywalec (2,240 p.)

Kiedyś dużo pracowałem w nocy. Jedna z koleżanek w pracy miała problemy z tarczycą a Lekarz jako przyczynę wskazał nocny tryb pracy.

Wiem praca w nocy a niespanie kilka dni to nie to samo. Przy czym praca w nocy czy prowadzenie nocnego trybu życia wydaje się mniej inwazyjne z tych dwóch.

Co do kwestii medycznych ciężko mi ocenić ich jakość. Ale zarówno na wikipedi jak i na stronach o tematyce prozdrowotnej znajdziesz takie info. Tu masz pierwszą z lepszą z google klik

+1 głos
odpowiedź 16 marca 2019 przez Hexatorn Bywalec (2,240 p.)

Mam na myśli czy da się wyspać  "na zapas" czyli po 2.5 dniach spania nie spać przez następne kilka dni i nocy.

 Czy to możliwe?

Działa to na pewno w drugą stronę.

Po 3 dobach gdy spałem po 2-3 godziny dziennie i to jeszcze w samochodzie podczas jazdy. Oczywiście nie ja prowadziłem.

To po takim maratonie przespałem ponad 24 godziny z przerwami na posiłki. Nie polecam tego.
 

komentarz 16 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)

Hej, dla zaprzeczenia twojej koncepcji ja codziennie śpię 3 - 4.5 h ( czasami 3, czasami więcej, ale w granicach 4.5h) i czuję się znakomicie. Stosuję tę taktykę od ponad roku i wszystko jest w porządku. Może po prostu nie przystosowałeś się do tego. 

Podkreślę, że uczęszczam jeszcze do technikum, więc teoretycznie będąc starszym nie powinieneś mieć z tym większych problemów, jeżeli się odpowiednio przystosujesz (a przystosowałbyś się szybciej, ponieważ dorosły osobnik jest bardziej "elastyczny").

+1 głos
odpowiedź 16 marca 2019 przez Arfen Nowicjusz (160 p.)
Organizm w tym nasz mózg podczas snu się regeneruje, więc zapewne nie. Po nieprzespanych 2-3 dobach jesteś jak po narkotykach, po 3 chyba nawet możesz umrzeć z niewydolności organów
komentarz 17 marca 2019 przez Hexatorn Bywalec (2,240 p.)
Podobno rekord świata w nie spaniu to 11 dni. O ile to prawda co pisze Wikipedia.
komentarz 17 marca 2019 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)
Mój dziadek na cmentarzu pobił już ten rekord.

A tak na serio, chyba nie byłbyś wstanie przez 11 godzin nic nie pić.
+1 głos
odpowiedź 16 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Moze ja napisze, jak to u mnie wygladalo, bo robilem cos podobnego, srednia snu na dzien wynosila okolo 3,5h przez 2 tygodnie, dosyc malo, a dozaznie? Problem z koncentracja i czasami czarnepunkty przed oczami, odczucie nie wyspania minelo po 4 nocy, ale po tygodniu zaczynala sie faza lekkiego wachania nastroju, ale dalo sie to zniesc. Po 2 tygodniach bylo juz takie ultimatum, gdzie cialo wolalo o sen, tym bardziej ze laczylem to wszystko ze szkola i innymi obowiazkami. Szczerze, nie polecam, a co do spania po 2,5h dziennie, to jest to mozliwe przy snie polifazowym, ale tu jest ale:

1. To najwyzszy poziom snu polifazowego, ktory opiera sie na maksymalnie 5 drzemkach po 30 minut

2. Bez wczesniejszych faz snu polifazowego, Twoj organizm moze to ze odebrac

3. Jezeli ktos pracuje fozycznie, to watpie by byly jakiekolwiek szanse, na wyprobowanie tej metody

4. Wymaga to duzej dyscypliny "drzemania", bo drzemki musza byc codziennie o tej samej porze, bo inaczej mozesz nagle odczuwac duze braki snu

Mam na myśli czy da się wyspać  "na zapas" czyli po 2.5 dniach spania nie spać przez następne kilka dni i nocy.

Tak i nie, bo najpierw wymecz swoj organizm tak, zeby przespac te 60h, nie wiem czy jest to mozliwe. Moj rekord to chyba 3 dni bez snu na raz, gdzie okolo 60 godziny juz to serio siadalo na glowe i po 73h juz zasnalem i spalem 10h i bylem wyspany, ale to kwestia osobista.

Jeśli spalibyśmy dwa i pół dnia, czy  będziemy mogli nie zasypiać dłużej niż 48 godzin?

Czysto teoretycznie i bez tego sie da, mozna pic kawe, energetyki itd, albo i bez tego, ale jak odbierze to TWOJ orgaznizm nie wie nikt

komentarz 16 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
Bardzo dobrze,  że zwróciłeś uwagę na sen polifazowy. Korzystam z niego,  nie pracuję fizycznie,  co do energetyków etc mam zastrzeżenia,  więc wolałbym naturalne metody stąd pomysł na spanie 60h.
komentarz 17 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Tylko na ta metode snu szkola nie staje na przeszkodzie, wiec jezeli chcesz spac pi 2h dziennie to odradzam, ze wzledu na szkole. Pomyslalbym o hipnozie, jezeli chodzi o sen 60h
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
A to wgl działa?

Nigdy nie byłem przekonany co do hipnozy
komentarz 17 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie wiem czy dziala, jak dla mnie hipnoza to rodzaj "incepcji", jezeli ogladales film o tym tytule, to zrozumiesz czemu.
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)
Nie oglądałem, ale zapewne obejrzę. Dzięki ;)
komentarz 17 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
To zebys nie musial czekac, az obejrzysz to: glownie chodzi o implementacje mysli w czlowieku, tak zeby ta mysl stala sie jego mysla. W filmie jest to rozwiazane poprzez gleboki sens, ktory jest podzielony na poziomy i wedlug mnie podobnie dziala hipnoza.
+1 głos
odpowiedź 17 marca 2019 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Jeśli będziesz miał czas to przeczytaj
https://www.empik.com/why-we-sleep-walker-matthew,p1170071362,ksiazka-p
Według autora, który badaniami nad snem zajmuje się od dziesięcioleci, jest bardzo mało ludzi którzy potrzebuja mniej niz 7 godzin snu.
Rozumiem to, że w twoim wieku eksperymenty z ilościa snu wydają się się niegroźne ale to złudzenie.
Przyswajanie wiedzy wymaga snu :) Dlatego pomysł niespania w tygodniu byłby sabotażem dla umysłu.
komentarz 17 marca 2019 przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)

Dzięki,  w wolnym czasie na pewno poczytam smiley

0 głosów
odpowiedź 17 marca 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

Mam na myśli czy da się wyspać  "na zapas" czyli po 2.5 dniach spania nie spać przez następne kilka dni i nocy.

Nie wiem jak z takim czyms, pewnie nie bardzo. Jednak na pewno nie jest możliwe tzw. odsypianie - odsypianie to po prostu odpoczynek. Nie da się odzyskać tego snu, którego nie było - fizycznie niemożliwe, czasu nie cofniesz.

W któryms z poniższych był poruszany sen:

https://devstyle.pl/2018/02/05/devtalk71-o-zdrowiu-z-kamilem-lelonkiem-czesc-1/

https://devstyle.pl/2018/04/09/devtalk-75-o-zdrowiu-z-kamilem-lelonkiem-czesc-2/

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 230 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2019 w Offtop przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 176 wizyt
pytanie zadane 28 października 2015 w Offtop przez ryunosai Nowicjusz (210 p.)

92,556 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...