• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ocena Portfolio [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
586 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2019 w Nasze projekty przez MasterOf Nowicjusz (200 p.)
edycja 26 kwietnia 2019 przez MasterOf
Witam, moglibyście spojrzeć na moje portfolio i opisać swoje wrażenia/uwagi?

Https://mazurdorian.pl

Byłbym bardzo wdzieczny :)
Możliwe odpowiedzi:
Podoba mi się (10 głosów, 59%)
Nie podoba mi się (7 głosów, 41%)
komentarz 14 marca 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Bootstrap :(
1
komentarz 14 marca 2019 przez MasterOf Nowicjusz (200 p.)
A to bootstrap to coś złego?
komentarz 14 marca 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

Ja osobiście jestem przeciwnikiem, bootstrap powinien służyć do prototypowania, ale na produkcję... no cóż, jest tam masa nadmiarowego kodu. Wiadomo że zgodnie z tym tokiem rozumowania nie powinno się w ogóle używać freamworków - ale freamworki css'a często mieszają warstwę html'a i css'a, szerzej o tym w tym artykule

komentarz 14 marca 2019 przez MasterOf Nowicjusz (200 p.)
Są różne zdania na ten temat jednak rozumiem o co ci chodzi :) A co powiesz jeśli chodzi o całokształt?

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 marca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Skoro prosisz o ocenę to powiem tak - nie podoba mi się i to bardzo... Po pierwsze, piszesz o językach JS, PHP, C#, Java, o frameworkach i libkach jak Symfony, Angular, React, Unity... prawda jest taka, że gdybyś faktycznie znał dobrze połowę z tych technologii, to żadne CV nie byłoby Ci potrzebne bo to praca szukałaby Ciebie :) Jako osoba dostająca takie CV mam tylko jedną myśl - gość pewnie tylko liznął składni każdego języka czy zrobił jakieś proste todo itp. ale nie zna raczej żadnej technologii na poważnie...

Kolejna sprawa... ok, tyle technologii no dobra, zobaczmy co dalej... ooo 40 ukończonych projektów.. no super, kurde może jednak się pomyliłem co do gościa... a zerknijmy w sekcję projekty...kurde nie no serio... tylko dwa? ej... skoro faktycznie umiałbyś te wszystkie technologie i języki to miałbyś się czym pochwalić. A jeśli nie możesz np. upubliczniać kodu jeśli pracowałeś dla jakieś firmy (co się często zdarza) to po prostu ludzie piszą - pracowałem dla firmy X gdzie byłem odpowiedzialny np. za rozwój mikroserwisów w Javie czy rozwój frontu aplikacji w Angular itp. itd.

Zakładka kontakt bez jakichkolwiek danych... osobiście gdy widzę takie strony, wizytówki, ulotki czy cokolwiek to skreślam na dzień dobry... jak chcesz rozmawiać z kimś poważnie to i poważnie traktuje się drugą stronę i nie ukrywa danych... ale to temat na burzliwe dyskusje więc zostawiam tylko jako moją uwagę w pełni subiektywną i nie chciałbym abyśmy rozpętali burzę w tym temacie.

I ostatnia kwestia... po co w ogóle takie CV jako strona webowa? Wg mnie jest to totalna bzdura i wręcz utrudnianie rekrutacji... ja chcę dostać na e-mail kilka czy kilkanaście krótkich, zwięzłych CV i móc sobie je wydrukować i spotkać się z kandydatem face to face. Nie chcę tracić czasu na oglądanie jakiś stronek itp. halo, nie szukam grafika czy UX designera tylko programisty... czy to frontu czy back-endu nie ważne, ani jeden ani drugi nie ma zajmować się grafiką tylko kodem, od grafiki jest UX designer.

Tego typu wybajerowane CV wcale nie są jakoś super fajnie odbierane, nawet kilka razy słyszałem, że ludzie woleliby po prostu schludny i czytelny profil np. na linkedIn czy proste CV na jedną stronę PDF niż tego typu twory... Często ludzie piszą na takich stronach niestworzone rzeczy, a potem tylko traci się czas na rozmowach... Na przykład, aby nie być gołosłownym, wiele osób pisze, że zna JS w stopniu dobrym czy zaawansowanym, a na hasło websocket, SSE, client storage, xhr itp. robią wielkie oczy...

 

Także reasumując, wg mnie daj sobie spokój z tego typu stronami jako CV, zrób CV proste, schludne itp. Tak samo jak np. profile GH... wiele osób tutaj twierdzi, że dobry GH to podstawa programisty... a uwierz mi, zdziwiłbyś się jak wielu jest naprawdę świetnych programistów, którzy albo nie mają swojego GH albo jest tam po prostu pustka od wielu lat bo najzwyczajniej w świecie nie chce im się tego utrzymywać i wolą rozwijać projekty w pracy czy robić coś dodatkowo dla klientów komercyjnych...
komentarz 14 marca 2019 przez MasterOf Nowicjusz (200 p.)
Masz rację co do tych projektów, wiele z nich nie wstawilem. Nie mam czasu ich jakoś przygotować, żeby były realnie gotowe do wrzucenia, ponieważ aktualnie tworze aplikację dla pewnej firmy motoryzacyjnej. Co do umiejętności to nie skłamałem i znam dobrze wszystkie wpisane technologie :). Programuje od 5 lat, w tym od 2 pracuje jako freelancer.

Co do portfolio, to nie jest w żadnym razie CV i nie zastępuje mi CV. Używam go w sieciach społecznościowych do prezentowania się potencjalnym klientom. Nie szukam aktualnie pracy, pracuje dla kilku firm naraz na umowę o dzieło. Jednak zmieniłem wygląd całego portfolio i chciałem poznać opinie innych. Szanuję twoje zdanie i na pewno wyciągnę jakieś wnioski z twojej wypowiedzi. Dziękuję.
komentarz 15 marca 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

prawda jest taka, że gdybyś faktycznie znał dobrze połowę z tych technologii, to żadne CV nie byłoby Ci potrzebne bo to praca szukałaby Ciebie

Kurczę, co robię źle…? :(

A tak na serio, to wydaje mi się, że akurat te wymienione języki są dość do siebie podobne. Osobiście uważam je za "javowate" – z podobnym podejściem do obiektowości, z podobnymi dobrymi praktykami i podobnym skrzywieniem w kierunku OOP. Jedynym wyjątkiem z tej listy jest JS. 

komentarz 15 marca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

składnia "javowa" jest akurat najmniej istotna w językach... składni nauczysz się w 2 dni z samej dokumentacji, ale chodziło mi o osoby, które naprawdę biegle potrafią poruszać się po całym ekosystemie języków, frameworków itp.

Kurczę, co robię źle…? :(

no kto jak kto, ale akurat Ty to byś pewnie zbyt długo nie szukał nowej roboty :)

 

A co do tego JS  to fakt, jest to inny język niż java itp. ale powiem Ci, że np. właśnie same kwestie składniowe itp. są bardzo zbliżone, a już tym bardziej np. Kotlin i TypeScript itp. Wydaje mi się, że często ludzie robią burzę z niczego... co za różnica czy np. typ zwracanej wartości w metodzie napiszesz przed jej nazwą czy po nawiasach ()... wg mnie kwestie składni to żadna różnica i sprawa kompletnie nieistotna, ale miałem okazję już spotkać osoby, które usilnie chciały uczyc się kilku języków, np. php, js, pythona jednocześnie, a w rozmowie okazywało się, że tak naprawdę to po za składnią nie znają nic... i nie potrafili zrobić nawet jakiegoś prostego zdanka typu wystaw API na 2-3 endpointy czy skonsumuj jakieś API (w zależności czy mówimy o front czy o back-end developerze). Dlatego ja uważam, że nie jest dobre wpisywanie wielu języków w portfoliach itp. i co więcej nie raz słyszałem opinie, ze ludzie nie wpisaliby np. pythona bo robili w nim tylko kilka małych projektów w pracy i nie czują się w tym mocni bo wolą swoją Javę... a z drugiej strony po bootcampach ludzie potrafią zapełnić CV chyba wszystkimi technologiami jakie są na rynku :)

 

komentarz 17 marca 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Tak samo jak np. profile GH... wiele osób tutaj twierdzi, że dobry GH to podstawa programisty... a uwierz mi, zdziwiłbyś się jak wielu jest naprawdę świetnych programistów, którzy albo nie mają swojego GH albo jest tam po prostu pustka od wielu lat bo najzwyczajniej w świecie nie chce im się tego utrzymywać i wolą rozwijać projekty w pracy czy robić coś dodatkowo dla klientów komercyjnych...

Trochę przewrotnie, ale to samo można napisać o osobach, które udzielają się na forach. Ci z małą reputacją są najlepsi, bo nie mają czasu na odpisywanie innym, wolą się stale rozwijać. Z kolei Ci z najwyższymi rangami to obiboki,  co przeglądają ciągle internety, bo nie robią nic sensownego ;)

komentarz 17 marca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
trochę racji zapewne w tym jest, nie powiem że nie. To, że ktoś ma dużo punktów na jakimś forum wcale nie oznacza, że jest super specjalistą. Na pierwszy strzał mogę wziąć nawet i siebie, mam trochę punktów ale nie uważam się za super eksperta w świecie JS. Uważam, że np. w Angular mam dość znaczne doświadczenie i czuję się w tym swobodnie, ale z kolei w React pracowałem tylko z kilkoma apkami i nie czuję się ekspertem, który mógłby doradzać czy szkolić ludzi z Reacta. O Vue tylko wiem ze słyszenia, nie korzystałem nigdy z tego frameworka bo po prostu nie miałem takiej potrzeby i chęci. Także gdyby ktoś spojrzał na moje punkty i stwierdził "to jest gość, który na pewno mi pomoże ze wszystkim z JS bo ma punkty" to by się mógł rozczarować :) Ja zresztą uważam, że dopiero gdyby zlikwidować te punkty to zobaczylibyśmy, ile ludzi faktycznie chce jakiegoś forum, jakiegoś miejsca do dyskusji itp. a nie pisze tylko dla punktów (śmieszą mnie np. czasami prośby w komentarzach o wybranie odp. jako najlepsza itp... sorry, ale takie rzeczy to mogły rajcować w podstawówce czy gimnazjum...).

Natomiast z tym GH to sprawa jest moim zdaniem nieco inna... wiele osób po prostu nie chce się bawić w jakieś projekty na GH itp. a są naprawdę dobrymi programistami... i nie mówię tu o juniorach, ale o prawdziwych seniorach z wieloletnim doświadczeniem... po prostu zamiast robić coś open source czy jakieś swoje libki itp. to wolą w tym czasie brać komercyjne zlecenia :) i od kilku rekruterów też słyszałem opinie, że brak GH wcale nie przesądza o tym czy człowiek zostanie zaproszony czy nie... niektórzy zresztą sami przyznają, że często nawet programiści w firmach nie patrzą na GH bo po prostu im się nie chce jak widzą że ktoś ma np. 5 lat doświadczenia, bo wiele wyjdzie po prostu na rozmowie.
0 głosów
odpowiedź 15 marca 2019 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Gra na Andrioda robi wrażenie, ale czym dłużej przeglada się twoje portfolio tym szybciej spada entuzjazm.

Konto na Gicie to katastrofa a teksty w stylu "500 000+ Lines of code written" sprawiają, że zaczynam sie zastanawiać czy kiedykolwiek programowałeś.

Dla wyjaśnienia 500 000 podzielić przez pięć lat twojego doświadczenia to 100 000 lini kodu na rok, czyli 8 333  miesięcznie :)
komentarz 15 marca 2019 przez MasterOf Nowicjusz (200 p.)
No tutaj masz rację, projektów jest mało a statystyki typu "500 000 lines od code written" oraz "10 ideas per hour" są całkowicie dla picu. Najlepiej będzie jak je usunę. Dzięki, że poswiecileś swój czas
0 głosów
odpowiedź 15 marca 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
W skrócie jest to wyraźny przerost formy nad treścią jak dla mnie, jeśli już robić CV tego typu, to lepiej żeby było to w miarę proste i przyjemne, 'gładkie', szybkie.

Tutaj przejście do innej sekcji zajmuje sekundę - zdecydowanie się to dłuży :P
komentarz 15 marca 2019 przez MasterOf Nowicjusz (200 p.)
To jest portfolio, nie CV.
komentarz 15 marca 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Wybacz, pomyłka z rozbiegu :P ale na myśli miałem portfolio tak czy siak
0 głosów
odpowiedź 15 marca 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
  • Pierwsze wrażenie? Nic nie widzę… Rozmiar fonta jest zdecydowanie za mały, by móc w wygodny sposób korzystać ze strony czy – jak w moim przypadku – w ogóle przeczytać treść.
  • Piszesz, że korzystasz z GitHuba, ale nigdzie nie ma do niego linku.
  • W portfolio jest tak naprawdę jeden projekt, bo strona jest "Coming soon" – mimo że powstała w połowie 2018.
  • Menu nie jest dostępne z części podstron. To spory problem z punktu widzenia UX i dostępności.
  • Timeline z odwróconą chronologią miałby sens, gdyby tekst w nim zawarty nie był zredagowany dla normalnej kolejności. Najpierw czytamy, że "finally", a kończymy na "I started".
  • Piszesz "I […] care about code quality", niemniej nie do końca widać to po kodzie strony. Niektórym obrazkom brakuje [alt], menu nie jest na liście, hierarchia treści jest rozjechana… Do tego piszesz "I tend to code things from scratch", a równocześnie strona stoi na Bootstrapie – mimo że jest on wykorzystywany praktycznie wyłącznie do grida.
–1 głos
odpowiedź 14 marca 2019 przez Jan Cichocki Dyskutant (7,620 p.)
za duzo klikania

te efekty przejscia słabe i efekt... mało tresci

wiec zrób jakiś landingpage + WOW efekt

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 447 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2019 w Nasze projekty przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 563 wizyt
pytanie zadane 6 grudnia 2017 w Nasze projekty przez Bakr Mądrala (6,850 p.)
+2 głosów
5 odpowiedzi 728 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2017 w Nasze projekty przez Damian Wiśniewski Początkujący (250 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...