• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

java - aplikacja komercyjna

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
351 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2019 w Java przez Patryk01 Obywatel (1,270 p.)
Witam, w czym programiści robią aplikacje desktopowe w Javie? Mam na myśli czego używają do wyglądu aplikacji. JavaFX, Swing czy coś bardziej zaawansowanego?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 marca 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)
wybrane 11 marca 2019 przez Patryk01
 
Najlepsza
Tak jak kolega @Maniak napisał, jeden z najbardziej zaawansowanych programów desktopowych napisanych w Javie, jest zrobiony z użyciem swinga, żeby było jeszcze fajniej IntelliJ w wersji Community jest open source i jego pełny kod możesz podejrzeć sobie tutaj: https://github.com/JetBrains/intellij-community

Swing vs JavaFx - Ogólnie sprawa ma się taka że dawno dawno temu było AWT (abstract window toolkit) -> Swing -> Java Fx. JavaFx jest "najnowsza" z rodziny.

Kiedyś pracowałem w firmie gdzie zajmowaliśmy się tworzeniem dedykowanego oprogramowania z wykorzystaniem właśnie Swinga (tak jak ludzie z JetBrains). Nie ma tutaj za dużej alternatywy.

Od siebie dodam że pisanie w Javie aplikacji desktopowych to taki trochę średni pomysł, nie ma czegoś takiego że jeden dany język nadaje się super do wszystkiego, i właśnie Java tak średnio się nadaje do aplikacji desktopowych. Na tym polu ma zdecydowanie więcej wad niż zalet. A jeden świetny projekt w postaci IntelliJ tego nie zmieni ;)
komentarz 11 marca 2019 przez Patryk01 Obywatel (1,270 p.)
To do czego w takim razie stosuje się głównie Javę? Wiem, że jest tego dużo w internecie, ale każdy pisze coś innego i już sam dokładnie nie wiem :/
1
komentarz 12 marca 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)
@Patryk01 Java jest głównie wykorzystywana do tego co dzieje się po stronie serwera. Już tłumaczę o co chodzi :)

Głównie teraz pisze się aplikacje webowe, to co widzisz w przeglądarce, frontend, to najczęściej jakiś JavaScriptowy framework np. Angular, + na serwerze jest zinstalowana aplikacja napisana w javie która komunikuje się z fronetm np. przez REST.

Przykład, użytkownik kilka na froncie w link "pokaż wszystkie produkty", front wysyła zapytanie do serwera "ej serwer daj mi wszystkie produkty", i to odbiera aplikacja w Javie, aplikacja sprawdza np. czy dany użytkownik w ogóle może dostać taką odpowiedź (czy ma prawa do tego), jeśli tak to robi strzał do bazy danych, robi jakieś dodatkowe przetwarzanie (jeśli jest wymagane, jakaś dodatkowa logika biznesowa), i zwrca odpowiedź do frontendu który prezentuje to użytkownikowi.

Podsumowanie: Java jest super do wszystkiego co robi aplikacja po stronie serwera.
komentarz 15 marca 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

 w javie która komunikuje się z fronetm np. przez REST

Pewnie to miałeś na myśli, bo w tym klasycznym przypadku jest odwrotnie, to front bije do javy. 

komentarz 16 marca 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@Arkadiusz Fajdek, wielką zaletą javy jest wieloplatformowość.

komentarz 16 marca 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)

@manjaro To nie jest dobry argument, robiłeś kiedyś apkę w Swingu która odpalana jest na wieluplatformach? Bo ja robiłem :P nie jest spoko :P W środowisku Javowców istnieje takie piękne powiedzenie: Saying that Java is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders

komentarz 16 marca 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
No właśnie robiłem w pracy, dlatego się udzielam. Aplikacje na kilkanaście komputerów podpięte pod SQL na serwerze. Większość działała pod W7 i czasem kompy z Linuksem. Oczywiście programuję tylko pod Linuksem. Właśnie z tego względu wybieram Javę że nie zmusi mnie nikt do używania Windows oprogramowanie ma działać w firmie gdzie się używa głównie Windows ;)
+1 głos
odpowiedź 11 marca 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
IntelliJ IDEA z tego co się orientuje jest na przykład w swingu:

https://www.jetbrains.com/idea/

Ale pewnie też dlatego, że powstawał dawno temu kiedy JavaFX nie było.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 420 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2022 w Java przez romilus Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 121 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2019 w Java przez BartekK Nowicjusz (120 p.)
–1 głos
1 odpowiedź 773 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...