• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak to się dzieje, że po wymazaniu danych z dysku i tak można odzyskać dane.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
366 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2019 w Offtop przez Filipotyk Obywatel (1,280 p.)

Witamsmiley. Mam pytanie. Jak to się dzieje, że po wymazaniu danych z dysku i tak można odzyskać dane. Przecież są tylko dwa stany logiczne: 0 i 1, a jak się formatuje dysk to chyba wszystkie komórki pamięci są ustawiane na 0, a jak 0 to nie ma żadnych danych. Czy da się zrobić permanentny format tak, aby nic nie zostało.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 10 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Kiedy z poziomu systemu usuwasz jakiś plik, to miejsce, które zajmował na dysku jest oznaczone jako możliwe do nadpisania, ale dane nie są kasowane, póki nie zostanie w tym miejscu zapisane coś innego. Kiedy formatujemy dysk, usuwane są znaczniki danych, czyli elementy, które wskazują, ze w danym miejscu jest plik. Formatowanie nie usuwa jednak danych. Istnieją programy, które czyszczą dysk również z tych usuniętych danych, ale działają one na zasadzie kilkukrotnego nadpisania treści całego dysku przypadkowymi danymi i usuwaniu ich, przez co oryginalna zawartość przepada
komentarz 10 marca 2019 przez Filipotyk Obywatel (1,280 p.)
Czyli da się pernamentnie usunąć dane?
1
komentarz 10 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Wszystko się da, niektóre rzeczy są po prostu trudniejsze do zrobienia. Jeśli zależy ci na całkowitym pozbyciu się jakichś danych to najlepiej fizycznie zniszczyć dysk (młotkiem). Jeśli chcesz żeby był on jeszcze uzywalny, poszukaj programów do całkowitego oczyszczania dysku, takich jak wspomniałem
komentarz 10 marca 2019 przez Filipotyk Obywatel (1,280 p.)
A nie można po prostu każdą komórkę ustawić na zero i po problemie?
+1 głos
odpowiedź 10 marca 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Tak formatowanie to nic innego jak powiedzenie systemowi że te dane mogą zostać nadpisane. Szybkie formatowanie od zwykłego różni się tylko tym że jest dodatkowo kontrola błędów. Co do permanentnego usunięcia to taka operacja nazywa się zerowaniem dysku. Jest to nic innego jak zapisanie wszystkich sektorów dysku zerami. W brew pozorom zwykle przewiercenie dysku wiertarka czyni ten nośnik praktycznie nie do odzyskania. Trzeba było by mieć ogromny budżet by jakieś dane w ten sposób zniszczone odzyskać.
0 głosów
odpowiedź 10 marca 2019 przez Velta Maniak (52,370 p.)

Wymazywane dane są zazwyczaj zastępowane przez inne, więc nie można już uzyskać do nich dostępu. Masz raczej na myśli "po usunięciu danych", czyli po oznaczeniu ich jako niepotrzebnych i oczekujących na zastąpienie w ich fizycznym miejscu innymi.

0 głosów
odpowiedź 10 marca 2019 przez Benek Szeryf (91,110 p.)

Może zerknij na ten artykuł.

komentarz 10 marca 2019 przez Filipotyk Obywatel (1,280 p.)
A jak to wygląda z pamięciami FLASH?
0 głosów
odpowiedź 11 marca 2019 przez KodIT Nowicjusz (180 p.)
Zależy czy masz na myśli prawdziwe wymazanie danych czy zwykłe usunięcie.

Jeśli myślisz o usunięciu danych, to nie są one fizycznie usuwane z dysku lecz tylko oznaczane jako usunięte, a miejsce na dysku oznaczane jako wolne. Dopóki ten obszar nie zostanie nadpisany, dane są do odzyskania.

Jeśli chodzi o wymazywanie danych, to jeśli dane zostaną nadpisane innymi danymi albo zerami (zerowanie), to są praktycznie nie do odzyskania.

Wystarczy 1 raz nadpisać obszar danych (lub cały dysk), aby nie dało się nic odzyskać. Na prawdę w normalnych rzeczywistych warunkach nie trzeba nadpisywać 5 albo 10 razy dysku.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 316 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Spider Początkujący (480 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 652 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,893 wizyt

92,674 zapytań

141,578 odpowiedzi

320,046 komentarzy

62,038 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...