• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka, drugi język progranowania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
222 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
zmienione kategorie 10 marca 2019 przez Patrycjerz

Witam,

Obecnie uczę się C++.

Moje pytanie brzmi: jaki język najlepiej wybrać jako następny? Nie chciałbym żadnego "pod gry" czy "pod strony internetowe".  Chciałbym znaleźć coś,  abym mógł ułatwić wielu ludziom życie,  coś co mógłbym wdrożyć do jakiejś maszyny/wynalazku. Czy jest jakikolwiek taki język,  który umożliwi mi robienie odkrywczych rzeczy?

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

komentarz 10 marca 2019 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Odkrywczych rzeczy czyli czego dokładnie?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
C, Lua lub Python.
komentarz 9 marca 2019 przez niezalogowany
@DeBos123 Mógłbyś jeszczs uzasadnić?
komentarz 9 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

C masz dużą możliwość zarządzania pamięcią i z tego co wiem jest to taki "główny" język programowania jeżeli chodzi o "maszyny/wynalazki" (arduino itp.).

Lua jest bardzo przydatnym językiem jeżeli chcesz coś szybko napisać i planujesz to później przepisać na dla optymalizacji.

Python imo nadaje się najbardziej do wyrażeń regularnych oraz interakcji ze stronami internetowymi jeżeli zależy ci na szybkości i łatwości napisania kodu, a nie na każdej milisekundzie jego wykonania.

komentarz 9 marca 2019 przez niezalogowany
Raczej jeżeli ma być to język dla wynalazku, który ułatwi ludziom życie,  to Python odpada,  bo zależy mi właśnie na milisekundach,  nikt nie lubi czekać,  w tych czasach czas to pieniądz, "nowa wartość".

Język C/Lua współpracują np z arduino,  a mogą one pracować z nowym typem maszyn/zapewnić nową technologię?
komentarz 9 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

a mogą one pracować z nowym typem maszyn/zapewnić nową technologię?

Nie jestem pewien co rozumiesz przez "nowy typ maszyn", ale w większości przypadków jest tak, że rzeczy, które fizycznie oddziałują na świat realny programuje się w C.

komentarz 9 marca 2019 przez niezalogowany
A więc czy przy maszynach itp. C wyparło C++?  Szukam jakiejś alternatywy, takiej,  która da mi bardzo dużo możliwości na rozwój świata. Słyszałem, że C++ jest "lepszą wersją C " (bo znak inkrementacji w nazwie). Zatem czy jest warto uczyć się C?

Jestem bardzo otwarty na nowe możliwości,  więc jeśli C jest warte nauki to wybiorę ten język tylko najpierw musi przejść "test krytyki",  mam nadzieję,  że mnie rozumiesz.
1
komentarz 10 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
edycja 10 marca 2019 przez DeBos123

C wyparło C++

Właśnie C++ wypiera C ze względu na popularność/nowe standardy itp.

Słyszałem, że C++ jest "lepszą wersją C "

 Z tego co wiem to C jest wydajniejszy i masz minimalnie większą kontrolę nad wszystkim.

Jest też duża różnica w rozmiarach plików wykonywalnych, gdzie zwykły Hello World w C++ potrafi mieć wielkość 1.2MB 1.33MB, a w C masz np. 6KB, czyli program jest aż 200 221 razy mniejszy.

Główną zaletą C++ jest to, że masz "wszystko gotowe", czyli np. vector'y.

Nie musisz wszystkiego pisać "od zera", ale za to masz też wiele funkcji, których nigdy nie użyjesz.

Zatem czy jest warto uczyć się C? 

Moim zdaniem warto ze względu właśnie na tą kontrolę. 

komentarz 10 marca 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

 Z tego co wiem to C jest wydajniejszy i masz minimalnie większą kontrolę nad wszystkim.

Jak w C możesz mieć większą kontrolę nad wszystkim, skoro w C++ zachowana jest zgodność z C?

 

gdzie zwykły Hello World w C++ potrafi mieć wielkość 1.2MB,

Gdzie tak jest?

komentarz 10 marca 2019 przez draghan VIP (106,230 p.)

This is where the fun begins

Z tego co wiem to C jest wydajniejszy i masz minimalnie większą kontrolę nad wszystkim.

Taka ciekawostka.

komentarz 10 marca 2019 przez niezalogowany
Chłopaki,  a wy co polecacie?
komentarz 10 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

@j23,

Gdzie tak jest?

tutajtutaj, oraz tutaj.

komentarz 10 marca 2019 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
edycja 10 marca 2019 przez DeBos123
komentarz 10 marca 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@DeBos123,
 Jak dasz statyczne linkowanie, to oczywiście plik wykonywalny będzie duży. Tylko jaki jest sens porównywać plik ze statycznie załączoną biblioteką (C++) z plikiem, który linkuje dynamicznie (C)? U mnie prosta aplikacja C++ z dynamicznie załączoną biblioteką C++ i C ma zaledwie 9KB (Linux Mint). Analogiczna aplikacja napisana w C pewnie będzie nieco mniejsza, ale na pewno nie będzie o 221 razy mniejsza.

 

komentarz 10 marca 2019 przez niezalogowany
Pytanie wciąż otwarte więc jeśli chcecie to podsyłajcie swoje propozycje :)
komentarz 10 marca 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jak chcesz coś pisać na mikrokontrolery, to tu nie ma co wydziwiać - język C.
komentarz 10 marca 2019 przez draghan VIP (106,230 p.)

Jak chcesz coś pisać na mikrokontrolery, to tu nie ma co wydziwiać - język C.

C++ tutaj nie odstaje. :) Chociażby takie Arduino programujesz przecież w C++, a posiada ono sporą część rynku mikroklocków. Również złożone komercyjne systemy wbudowane tworzy się właśnie w C++.

Widzę że zawiązuje się Święta Wojna O To Który Język Lepszy, a to taka głupotka na którą nie warto tracić czasu. smiley

komentarz 10 marca 2019 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Oczywiście, że nie odstaje, ale OP pytał się, czego uczyć się poza C++.

 

Widzę że zawiązuje się Święta Wojna O To Który Język Lepszy

Nie zauważyłem. Raczej prostowanie nieco naciąganych prawd.

komentarz 10 marca 2019 przez niezalogowany
Okej,  C jest w porządku i nawet się nad nim pochylę.  Macie również inne propozycje?  Ciekawy język byłby również do etycznego hackowania,  jeśli wgl taki jest ( w sensie do tego przeznazony).

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 689 wizyt
pytanie zadane 23 października 2019 w Inne języki przez graj23x Obywatel (1,590 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 896 wizyt
pytanie zadane 20 października 2016 w C i C++ przez neWWbie Początkujący (410 p.)
+3 głosów
1 odpowiedź 1,062 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,544 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...