• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pierwsza praca Python

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,671 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2019 w Python przez xirc Nowicjusz (120 p.)
Hej. Pewno najlepiej/najszybciej człowiek rozwija się jak stawiane są przed nim wyzwania. Czyli im szybciej znajdę pracę w IT, tym lepiej. Interesują mnie pentesty i wyczytałem, że będzie mi do tego baardzo przydatny jakiś język skryptowy, z reguły zalecany Python. Też ogólnie na pierwszy język podobno jest dobry. Co do pentestów - apki webowe i sieć, czyli fajnie byłoby zacząć od backendu, pewnie ruszyć coś frontu, ale ogólnie na początek zależy mi na znalezieniu pracy. Jak najszybciej, by być na swoim i mieć stawiane wymagania, których najlepiej byłoby nie zawodzić. No i piszę właściwie po to, by prosić o opinię. Przejrzałem ogłoszenia na nofluff, najpewniej tu będzie mało do korekty, ale wykonkludowałem, że aby znaleźć pierwszą pracę w pythonie muszę poznać:

-Pythona, jego składnię, nie wiem jak to się nazywa więc napiszę po swojemu - "zasady programowania, logikę programowania, myślenie programistyczne?"

-Django pewno wystarczy, ale fajnie wiedzieć coś o Flasku?

-Podstawy działania baz danych, może jakiś własny serwer na apache i zabawa mysql+php? Ale ogólnie najczęściej pojawia się PostgreSQL w powiązaniu z pythonem i backendem, nie wiem dlaczego, ale wyszczególniłem go i się go nauczę

-Linux, to poniekąd osobna kategoria, ale podstawy zarządzania systemem, terminal no i praca z tym systemem, programowanie w nim.. wybrałem ubuntu, bo debian, kali też debian

-Docker - to nie wiem co to jest, ale się dowiem no i Git

-Poza tym jakieś tam algorytmy i inne podstawowe rzeczy, networking.. to już jest masa kursów np.na cybrary

No i teraz prośba - pytanie. Czy wyciągnąłem dobre wnioski z ofert pracy i mogę zaczynać naukę?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 8 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Lista jest dobra, jeśli chcesz się rozwijać w stronę backendu, ale pisałeś o pentestach... Jeśli interesuje cię ścieżka w security, to idź w security. zorientuj się jakie wymagania są w tej ścieżce rozwoju i to ich się ucz. To co napisałeś jest idealną drogą, żeby iść w Pythonowy backend, nie security. Dla specjalisty bezpieczeństwa, język to jedno z wielu narzędzi. Skup się na poznaniu różnych podatności, możliwości ich wykorzystywania oraz zabezpieczania się przed nimi.
komentarz 8 marca 2019 przez xirc Nowicjusz (120 p.)
Gałąź cybersec, która mnie interesuje będzie wymagała ode mnie wiedzy nt.OS'ów, networkingu i jak najszerzej technologii wykorzystywanych w webie oraz operacji w kalim. Chodzi o to, że widzę tutaj (w backendzie) sporo rzeczy, które później przydadzą mi się w security. Zależy mi, by do końca tego roku zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe, taki postawiłem sobie cel, rozpoczynam też studia informatyczne zaoczne i fajnie byłoby mieć z czego je opłacić, nie musieć się męczyć w jakiejś fabryce/magazynie.

Karierę w IT chcę rozpocząć z Pythonem, bo wydaje mi się, że jest więcej ogłoszeń i będzie łatwiej znaleźć pracę niż w security. Pracy w sec chciałbym szukać gdzieś pod koniec studiów jak faktycznie nauczę się wykorzystywać kali linuxa czy innego parrota, poznam te podatności OWASPowe, inne PTESy, mając rok czy dwa lata doświadczenia zawodowego(backend) może nawet nie musiałbym się ograniczać do naszego kraju. Nie wiem, mogę się mylić, ale widzę to jako łatwiejszy sposób na wbicie się do branży. Mogę się mylić, dlatego pytam.
0 głosów
odpowiedź 8 marca 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Z opisu wynika, że jesteś na początku drogi, więc tak czy siak powinieneś poznać zasady programowania, logikę programowania, myślenie programistyczne -- co sam słusznie zauważyłeś. I szczerze mówiąc to jest rok nauki jak nic. Wszystko zależy jak chłoniesz wiedzę i czy potrafisz dostrzegać związki na pewnym poziomie abstrakcji. Generalnie jeśli radziłeś sobie ze ścisłymi przedmiotami w szkole, to raczej powinieneś dać radę ;)

Co do stosu technologicznego to zgadzam się z Secrusem. Wymieniłeś typowe technologie dla Python Backend Developera. Poznaj Linuxa (w tym Basha i inne powłoki), używaj terminala do większości zadań. Zapoznaj się z GCC (GNU Compiler Collection), działaniem sieci, protokołami itd. Nauka na kilka lat.

komentarz 9 marca 2019 przez xirc Nowicjusz (120 p.)
Dokładnie, początki - ogarniam coś tam z HTML, CSS, rozumiem podstawy JS, bo znam angielski i coś tam w pythonie ruszałem to jakoś umiem to sparafrazować, ale naprawdę podstawy typu if'y, while, ale nie umiem ich jeszcze pisać. Umiem zainstalować linuxa, podstawowe komendy w terminalu, kopiowanie, usuwanie, tworzenie folderów, update, upgrade(debian), jakieś tam podstawy anonimowości typu proxy, tor, vpn, ale to jeszcze do dalszego zgłębienia, no i to tyle chyba. Przedmioty ścisłe wręcz uwielbiam. Poza tym widzę jak duży wpływ ma matematyka na programowanie. Nie chodzi o sam aparat matematyczny, ale jestem wdzięczny samemu sobie, że mimo wszystko przerobiłem logikę matematyczną na poziomie rozszerzonym, przydaje się to. Nawet bardzo w mojej opinii. I to nie tylko w programowaniu, ale w innych naukach ścisłych (np.w chemii). Wymieniłem technologie backendowe, ponieważ teraz pracuję w fabryce i jak najszybciej chcę stamtąd uciec. Przeczytałem sporo artów o IT Sec i wiem, że to jest masa wiedzy i pracy. Praktyki. Pewno przez sam okres studiów nie dojdę do poziomu do jakiego chcę dojść. Mam tego pecha, że lubię wszystko zgłębiać jak najbardziej - często tracę czas, ale zyskuję satysfakcję z wiedzy. Jestem kompletnie początkujący i nie mam kogo zapytać w realu, może to głupie pytanie, ale zadam - a co myślisz, by postępować wg.jakiejś roadmapy dla fullstacka? Jeśli interesuje mnie Web App Sec + Network Sec to może byłoby wskazane przerobić jakiś taki właśnie roadmap + mam dużą listę tutów z cybrary, podczas oglądania spisuję w notatniku to co uważam za warte zgłębienia i szukam w google/so/stack exchange/reddity/wykopy, gdzie się da. Tutaj dopiszę co tam sobie zbookmarkowałem z cybrary, może to ma jakieś znaczenie: -CompTIA IT Fundamentals -A+ 901/902 -Network+ -Cisco CCNA -CompTIA Linux+ -CompTIA Cloud+ -CompTIA Security+ -No i pozostałe to już są kursy pod pentesty, forensics, hacking, metasploit, kryptografia Planowałem po prostu przerabiać to równolegle z backendem Pythonowym lub może tym Full-Stackiem? Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam!
komentarz 10 marca 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Jestem kompletnie początkujący i nie mam kogo zapytać w realu, może to głupie pytanie, ale zadam - a co myślisz, by postępować wg.jakiejś roadmapy dla fullstacka?

 Można się wspomagać, jasne.

Trochę się rozpisałeś i poruszasz wiele wątków. Za dużo tego na początek. Podpowiem Ci coś ze swojego doświadczenia. Trochę programów w swoim życiu napisałem w różnych technologiach. Zawsze starałem się stworzyć program, który robi coś konkretnego, co akurat było mi potrzebne, tzn. ułatwiało mi pracę. Z tego co zauważyłem, to jest to bardzo efektywna ścieżka rozwoju.

Nie myśl o tym, by pisać kod po to, aby nauczyć się programowania. Myśl o tym, by rozwiązać dany problem/ułatwić sobie pracę, a na języki patrz jak na narzędzia. Analogicznie jak chcesz naprawić drewniane ogrodzenie, to nie uczysz się wbijać 1000 gwoździ, by potem przybić jedną sztachetkę, tylko od razu bierzesz się do naprawy.  Dopiero jak masz za zadanie zbudować altankę, to czytasz jaki szkielet skonstruować, jak ją wzmocnić, z której strony zrobić wejście itd.

W Twoim przypadku jesteś na początku drogi, więc masz za zadanie naprawić płot. W tym celu nie musisz studiować budownictwa. Za dużo myślisz, weź się do pisania kodu, który ułatwi Ci proste zadania, a nie czytaj kolejnych artykułów, które zabierają Ci niepotrzebnie czas. Od samego czytania płot się nie naprawi.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 376 wizyt
pytanie zadane 26 września 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Volter11 Początkujący (270 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...