• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Opłacalność mojego projektu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
417 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2019 w Nasze projekty przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Witam,

Jak już pewnie wiecie, robię sobie inteligenty pokój. Jak na razie wtopiłem w to +/- 180zł (arduino zestaw XXL + rasberry pi zero w)

Lista rzeczy do kupienia:
4x krańcówka
1x (w przyszłości 2) silnik krokowy
1x czujnik natężenia światła
1x przekaźnik (ten z zestawu grzeje się przy zwykłej lampce)
1x szafa/rozdzielnia (muszę gdzieś to upchnąć)
2x kable tzw. skrętka
I to chyba tyle
łączny koszt to dobre parę stówek. Kontynuować to, czy lepiej kupić jakiś gotowy zestaw inteligentnego domu ?

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 8 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Jak ja nie nawidze takich pytan. Sprawa wyglada tak:

Podoba Ci sie to, ze sam to robisz? Masz na to ochote? Chcesz sie czegos nauczyc? Jesli odpowiedź brzni tak, to po co masz cos kupowac?

Jezeli nie masz czasu i checi, to lepiej kupic cos gotowego, ale nie wiem, czy wyjdzie Ci to taniej. Wazne sa tu matematyka i fizyka, zebys nie wtopil pieniedzy na przyklad na silnikach krokowych, czy na innych czesciach, ktore moga sie spalic, bo cos zle zrobiles, obliczyles itd.

P. S.

Moj projekt budowy auta autonomicznego, przy wstepnych obliczeniach bedzie prawdopodobnie wynosil okolo 2000 zl. Ale mam na to ochote, chce sie czegos nauczyc i mnie to interesuje. Oprocz tego w tym projekcie nie poruszam tylko tematyki programowania, ale takze: elektryki, budowa aut, rozpoznawanie obrazu, tworzenie wlasnych plytek PCB. Wiec te projekty sluza glownie samo rozwojowi.
komentarz 8 marca 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Chcę to zrobić sam i mieć satysfakcje itp... jednak sprawa wygląda tak że jak mam wydać 2-3 razy więcej niż na gotowca to trochę słabo
komentarz 8 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Bez dokladnego opisu, co chcesz zrobic od A do Z, co ma byc itd, bedziesz ponosil wieksze koszta. Dlatego rozpisuje sie co chce miec, skonczylem to rozpisywac, dopiero biore sie ze zakup potrzebnego mi hardware
komentarz 8 marca 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
jak na razie w planach mam sterowaniem światłem, żaluzjami oraz kompem przez telefon na daleko (raspberry ma mieć domoticza i sterować arduino). Arduino poprzez czujnik natężenia ma samo decydować czy należy zasłonić okna czy nie. Może też proste powitanie mieszkańca poprzez moduł RFID oraz ekranu LCD. W przyszłości może dojdzie coś więcej ale nie mam pomysłu co mógłbym sobie jeszcze ułatwić w życiu
komentarz 8 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Odpowiedziales sobie po czesci czego potrzbujesz, ale czy pomyslales o warunkach uzycia tych rzeczy? Muissz pomyslec, ile musi wytrzymac silnik krokowy, jaka diode uzyjesz, ile pinow potrzujesz, czy nie bedzie tu potrzebny sensor shiled, czy nie bedzie potrzebny system zabezpieczajacy, mozliwosc deaktywacji automatycznego zamykanai sie rolet itd. Pomyslc z grubsza tto jedno, zaplanowac od A do Z, to co innego. Ja nad swoimi 2 projektami siedze 2 miesiace, zeby je tylko opisac dokladniej i jeszcze ich nie zaczalem, a w miedzy czasami sie mnei ludzie pytali czy moga pomoc w projekcie itd, ale przy czym maja pomagac? Przy czyms spontanicznym, czyms co sie moze zmieniac co 15 min? Zarowno ja i oni bedziemy tracic czas
+1 głos
odpowiedź 8 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Ostatnio wziąłem się za podobny projekt, więc podzielę się tym, do czego sam doszedłem. Chciałem zrobić coś podobnego co ty, czyli światła + rolety. Pierwsze co, to podzieliłem projekt na etapy.
1. Raspberry Pi + pojedynczy kolorowy pasek LED + oprogramowanie do sterowania.

2. Zwiększenie ilości urządzeń sterowanych z RPi.

3. Kilka RPi na kilka pomieszczeń + oprogramowanie do kontrolowania wszystkich RPi.

4. Rolety, dalsze pomysły....

Taki podział projektu pozwala mi na stopniowe, powolne rozwijanie projektu w ramach możliwości finansowych i czasowych.

TL;DR nie planuj realizacji wszystkiego od razu, duże projekty potrzebują czasami chwilę poczekać na budżet albo lepszy pomysł na rozwiązanie danego zagadnienia. Idź z projektem powoli, rozpisz go sobie na etapy, zaczynając od tego, który jest dla ciebie najważniejszy na początek, przechodząc przez coraz mniej ważne, aż do "bajerów". Powodzenia z projektem i mam nadzieję, że pomogłem :)
komentarz 8 marca 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Wiem właśnie, najważniejszą rzeczą są teraz te rolety... bo są zepsute i nie da się ich opuszczać/podnosić ręczni. Silnik to 100 zł. ja na razie ledów nie robię. Jutro lub pojutrze wstawiam przekaźnik do puszki z włącznikiem zasada działania jest prosta, W przełączniki nie ma fazy, bo działa on jako switch podpięty do arduino (czyli 5v) arduino odbiera sygnał i wysyła 5v inną wiązką do przekaźnika w tej samej puszce który zaskakuje zapalając mi światło w pokoju. W następnym miesiącu może ledy adresowalne :? Rolet natomiast muszą mieć krańcówki żeby silnik wiedział kiedy ma przestać kręcić i w jakiej pozycji jest roleta. Wczoraj zamówiłem raspberry, dojdzie w poniedziałek, lub jak dziś w nocy dojedzie do Warszawy to jutro w paczkomacie będzie.Tylko mam problem z silnikiem, potrzebuje około 2kg by podnieść rolete. zamawiam więc chyba ten https://allegro.pl/oferta/silnik-krokowy-42hs40-4-2kg-cm-ze-sterownikiem-7483938631

Dzięki za porady i pozdrawiam.
może wiesz gdzie dostanę np 5m kabla żeński-żeński ? bo bawienie się w kupno ethernetu lub usb-usb i odcinanie końcówek i dorabianie wtyków jest dość męczące.
komentarz 8 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
zobacz w sklepie budowlanym przewody na metry ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 161 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2019 w Nasze projekty przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 108 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 366 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2023 w Mikrokontrolery przez MichaelM Bywalec (2,440 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...