• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Inteligentny pokój w nieinteligentnym domu

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
567 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2019 w Nasze projekty przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)

Witam,

Chciałbym się podzielić tym co osiągnąłem dość nie dawno. Popsuły mi się w pokoju rolety (zwykłe na wałku), pomyślałem wtedy żeby ich nie naprawiać lecz od razu przerobić je na elektryczne. wszystkie plany z przekładniami itp, "spaliły na panewce". Ostatnio zakupiłem prosty zestaw arduino (klon + zestaw XXL) w planach pojawiły się również przekaźniki, kable oraz 2 serva.

ETAP 1.
Nauka arduino idzie mi dość łatwo, w tym czasie od "blink" (migającej diody) doszedłem do sterowania lampką poprzez pilota.
Potrzebne było:
-Dioda odbierająca sygnały IR
-Arduino lub jakiś klon
-Parę kabli żeński-żeński
-Pilot (byle jaki)
-Przekaźnik
z lampki usunąłem włącznik i zamieniłem go na przekaźnik. Program jest dość amatorski, dioda odbiera BYLE JAKI sygnał IR i uruchamia wtyk do którego jest podpięty przekaźnik.

Schemat jest moim pierwszym w życiu i nie wygląda najlepiej tym bardzie że był robiony w programie paint, myślę jednak że to nie problem.

Następny krok jaki podejmę to zamówienie tak długich przewodów by zrobić to tak :

czyli w uproszczeniu będzie działać to tak że nie będzie fazy w włączniku. Włącznik będzie dawać sygnał do arduino (5v) a arduino osobnym kablem prąd do przekaźnika (5v), który zapala nam światło.

Po wykonaniu czegoś takiego wezmę się za żaluzje. Działanie będzie proste więc schematów nie będzie. Serwa przerobie by mogły wykonywać one ruch w zakresie 360 stopni.i zamontuje na nich zębatki które umożliwią "ciągniecie" za sznurki. Serva nie są dobrym wyborem, lecz na tydzień czy miesiąc może będą. Serva będą sterowane poprzez program czytający czy światło pada na foto diodę. Tak = zasuwanie.

W przyszłości może jeszcze czujnik temperatury i wilgotności wraz z czujnikiem otwierania okien/drzwi.

Samo arduino zostanie podpięte pod raspberry. Nie mogłem się zdecydować, lecz padło na raspberry pi zero w. Po co malinka ? Malinka będzie miała na sobie program inteligentnego domu, w moim przypadku będzie to domoticz.
Dzięki malince będziemy mogli podczas powrotu z pracy zasłonić okna by nam się pokój nie nagrzewał, u mnie natomiast będzie podpięta pod arduino moja płyta główna dzięki czemu będę mógł odpalić pc podczas powrotu ze szkoły. Cała elektronika będzie zamknięta w małej rozdzielni 280x210x130mm.

Proszę o nie hejtowanie, ponieważ dopiero się uczę. Wszystkie rady/porady mile widziane. Za błędy ortograficzne, interpunkcyjne i inne z góry przepraszam ale piszę w trakcie choroby, dzięki której w sumie znalazłem czas by to tu opisać. Jeżeli będzie duże zainteresowanie schematami, kodem, poradami/poradnikami to zrobię stronę poświęconą tematyce "dom inteligentny po kosztach"

W razie nie dociągnięć proszę o zwrócenie uwagi a poprawię się.

komentarz 5 marca 2019 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)
Nie spal chaty :D daj znać jak skończysz.
komentarz 5 marca 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Hah, gorzej będzie z wytłumaczeniem rodzicom czemu światła same się zapalają a rolet zsuwają :P
komentarz 8 marca 2019 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)

u mnie natomiast będzie podpięta pod arduino moja płyta główna dzięki czemu będę mógł odpalić pc podczas powrotu ze szkoły. 

Zainwestuj w SSD :)

komentarz 8 marca 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
haha. mam ssd, jednak jako że mam wiele zainteresowań typu:
granie
robienie gier
robienie stron
ogólne programowanie w rodzinie C
grafika
nagrywanie na yt
i trochę więcej
to mam 3TB w pc... system oczywiście na ssd reszta na sshd
trzymanie w chmurze odpada... a pc z >1sek odpala się <30sek
komentarz 8 marca 2019 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
To akurat zrobisz sobie coś do jedzenia i picia ;)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Fajny projekt i nie ciezki, ale wiesz ze troche igrasz z ogniem, prawda? 

u mnie natomiast będzie podpięta pod arduino moja płyta główna dzięki czemu będę mógł odpalić pc podczas powrotu ze szkoły. 

Pomysl, jak zabezpieczyc chcesz kable, bo przewody zwykle jak do sensorow to za malo + przetwornica. Najbardziej balbym sie jednak o kable i polaczenie. Wymyslil bym cos inngo, bardziej bezpiecznego. 

Serwa przerobie by mogły wykonywać one ruch w zakresie 360 stopni.i zamontuje na nich zębatki które umożliwią "ciągniecie" za sznurki.

Mysle, ze serw nie przerobisz, bo sa one tak zmontowane juz, wiec nawet kodem ich nie obrocisz, a po co odrykwac kolo na nogo, skoro sa silniki krokowe:

https://www.youtube.com/watch?v=5M1KMmBmQ2g

Przyklad od botlanda z wykorzystaniem ich. Nie wiem, jakiego arduino uzywasz, ale skoro ma byc z tego cos wiecej, to radze kupic np. arduino mega i do tego sensor shield. Albo samemu projektowac plytke.

Schemat jest moim pierwszym w życiu i nie wygląda najlepiej tym bardzie że był robiony w programie paint, myślę jednak że to nie problem.

Od siebie polecam program fritzing, ktory daje duze mozliwosci, nie tylko rysowania schetu polaczen, ale i tworzenie plytek pcb. A program jest prosty w obsludze.

dioda odbiera BYLE JAKI sygnał IR

Ogolnym problemem przy uzyciu diody podczerwienii i pilota, to ze czasami podczas wcisniecia danego przycisku program nie zaareguje, bo np za szybko sie wcisne. Ogolnie duzym problemem w takich projektach sa kable oraz jak je ukryc. 

Sprawa z tą dioda wygląda tak że nie będzie ona używana do projektu końcowego. Używam jej tylko do testowania. Masz jednak rację muszę parę razy klikać na pilocie przycisk ponieważ czasem po wciśnięciu od razu się wyłącza. Dzięki za porady. Wiem że igram z ogniem, lecz nie obciążam za bardzo tych przekaźników więc raczej nic się nie zapali a cała reszta jest na 5-12v
komentarz 5 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie martwie sie o przecizanie przekaznikow, bo po cos one sa, ja tu sie racej martwie o kable, mozliwy brak odpowiedniej izolacji itd. Musisz myslec o tym co bedzie, jak ktos zerwie kabel? Ma dostac 24V`? No to nie jest nic milego.

Wlasnie, pisales o foto diodach, do rolet, a moze uzyc je tez w pokoju? Albo czujniki ruchu + foto diody. A skoro chcesz sie pobawic, to moze proste rozpoznawanie glosu? Pare komend, do tego mozesz tez uzyc raspy pi

@DragonCoder, Teraz tak bardziej wytłumaczę. Przewody będą zwykłe (nie takie jak do sensorów) tylko jakaś skrętka. Przetwornica nie potrzebna jest ponieważ włącznik bezpośrednio będzie podpięty pod arduino (5v) i arduino po tym jak odbierze sygnał to wypuszcza sygnał (5v) do przekaźnika elektromagnetycznego (Wiem że ten przekaźnik jest mniej bezpieczny) który działa jak włącznik i zapala nam światło. Jeżeli chodzi o rolety to nie będę bawił się w przetwornice. Użyję do nich osobnego zasilania które również będzie sterowane przekaźnikiem. Pomysł z arduino mega jest okej, lecz będę dokupywał 2 zestaw arduino uno r3 (bo takie właśnie mam) i połączę je. Kupie od razu cały zestaw bo nie chcę dokupywać części osobno bo mam allegro smart i wyjdzie taniej niż dokupywać wszystko i płacić za wysyłke 3-15zł

kable poprowadzę w listwach przypodłogowych. Co do tego z głosu, to mój znajomy robi swojego własnego asystenta, więc zapewne mi go zmodyfikuje pod mój projekt.
0 głosów
odpowiedź 5 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Zamiast spinać arduino z płytą główną, zainteresuj się możliwością WakeOnLAN z Raspberry Pi.
Słyszałem o WakeOnLan, lecz to nie dla mnie, nie umiem się za to zabrać
komentarz 5 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Sugerowałbym jednak tego użyć, jest to bezpieczniejsze niż podpinanie się pod płytę główną, w razie jakiegoś przepięcia na arduino, nie trafi ci w płytę główną komputera
W sumie masz racje bo to i tak na to samo wychodzi. Dzięki za poradę :D
komentarz 5 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Prawie na to samo, bo WakeOnLAN jest bezpieczniejszą opcją ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 264 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2018 w Nasze projekty przez nowy.tutajx Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 403 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2021 w Python przez graj23x Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 230 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2019 w PHP przez UczenVadera Początkujący (380 p.)

92,760 zapytań

141,684 odpowiedzi

320,468 komentarzy

62,104 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...