• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka poprzez projekt.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
315 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2019 w Inne języki przez c1astekff Początkujący (280 p.)
Witam, a więc moje kolejne podejście do programowania tym razem chciałbym spróbować uczyć się poprzez wykonywanie swojego projektu zamiast klepać tylko teorie. Ale potrzebowałbym pierw małych wskazówek:
Po 1- projektem miałaby być aplikacja mobilna, słyszałem i czytałem że bardzo dobrze w takich apkach sprawuje się Reac Native? Jakie jest wasze zdanie może z własnego doświadczenia ktoś podpowie. Dany projekt będzie tylko i wyłącznie na urządzenia mobilne, ale nie wykluczone, że następne byłyby na komputery. Chciałbym poznać jeden język i na nim bazować, wiem że niby trzeba znać kilka języków i ciągle poznawać nowe, ale znam parę osób które poznały tylko jeden, pracują tylko i wyłącznie z nim i nie narzekają ani nie mają żadnych problemów.
Po 2 skąd czerpać wiedzę o danym języku, typu: wyszukuję co dana instrukcja ma robić i mam opis co jak gdzie wpisać.
Z góry dziękuję za pomoc :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 5 marca 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
edycja 5 marca 2019 przez marcin99b
Ogólnie to nauka języka powinna wyglądać tak że robisz jakiś projekt i jak czegoś nie wiesz to szukasz w internecie jak to zrobić
Początkowo głupoty typu jak wyświetlić tekst, później jak połączyć się z bazą danych i inne takie
Po jakimś czasie uznajesz że gubisz sie w projekcie więc bierzesz się za wzorce projektowe i architektury

Nauka typowo szkolna =>
1 biore temat
2 ucze sie
3 biore kolejny temat
niezbyt się sprawdza... chciałem napisać że w programowaniu, ale szczerze mówiąc nigdzie nie działa to wydajnie
np w obcych językach, powinniśmy się uczyć na zasadzie
1 dogadać się w sklepie
2 zapytać o droge
3 luźna krótka rozmowa i obejrzenie jakiegoś filmu / przeczytanie artykułu
4 rozmowa na jakiś temat
5 szlifowanie gramatyki
a nie jak uczy nas szkoła
1 X czas + 300 słówek
2 Y czas + 300 słówek
3 Z czas + 300 słówek
bo później są efekty jakie są, osoby które uczą sie niby kilkanaście lat a ledwo są w stanie złożyć zdanie na jakiś temat

A co do nauki kilku języków, chodzi tu bardziej o to że nie wiesz czy ten pierwszy wybór będzie najlepszy
Polecam przejrzeć kilka opcji, w kilku technologiach (np mobilne, gamedev, webowe itd) i wybrać to gdzie masz najwięcej chęci do poznawania kolejnych rzeczy, gdzie nie uczysz się z przymusu, tylko sam z siebie chcesz się rozwijać

Tak tylko dodam że spotykałem przypadki osób które 3 lata uczyły się jednego języka który był ich pierwszym wyborem
Po tych 3 latach próbują czegoś innego
I nagle sie okazuje że ten ich pierwszy wybór nie jest dla nich, że np cały czas robili frontend bo ktoś im polecił na start... a tu nagle sie okazuje że wolą backend
Albo w drugą strone, zaczynali od jakiegoś c++ czy javy, a później sie okazuje że lepiej idzie im frontend

Pamiętaj że jeśli masz mniejszą chęć do nauki to uczysz się wolniej

A znajomość kilku języków nie jest konieczna
W sensie wiele języków jest podobnych i w razie czego napisanie czegoś prostego w innym języku zazwyczaj nie wymaga od ciebie zbyt dużo
A przeniesienie się na inny język zajmuje mało czasu, bo tylko uczysz się "jak zrobić to w tym języku", rzadko się uczysz "jak działa ten element"

Są niby takie powiązania jak frontend+backend, że czasami programista backendowy musi dodać coś do formularza na froncie
Ale zazwyczaj poziom trudności tych zadań jest taki, że nie trzeba się tego uczyć, skopiujesz gotowe rozwiązanie i pozmieniasz nazwy albo użyjesz minimum logiki => tak jak wspomniałem, napisanie czegoś prostego w innym języku jest proste, bo języki które aktualnie są na topie są podobne do siebie
komentarz 5 marca 2019 przez c1astekff Początkujący (280 p.)
Dzięki za odpowiedź. Jestem przekonany, że chce pisać programy i na pewno się to nie zmieni, zawsze chciałem umieć napisać jakiś użytkowy program dla firmy czy coś podobnego, do tego moją motywacją nie są pieniądze, ponieważ ścieżkę kariery mam już obraną, a pisanie aplikacji chciałbym traktować jak hobby.

Podobne pytania

+4 głosów
5 odpowiedzi 648 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 782 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2018 w Inne języki przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...