• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prędkość internetu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
181 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2019 w Sieci komputerowe, internet przez seba Dyskutant (8,900 p.)
Witam, mam taki problem.

Moj dostawca Internetu dostarcza mi 14Mb/s internetu, moja karta sieciowa ma 1000Mb/s, zas moje wifi ma moc 74Mbps.

Nie rozumiem tego. Skoro dostawca dostarcza 14Mb/s tzn ze na kazdym urzadzeniu bede mial 14Mb/s??

Czy Mb/ i Mbps to to samo? Skoro tak, to czemu to inaczej zapisują.

Czy jesli wymienie router z wifi z predkoscia 150Mbps to podoła? Czy bedzie różnica w porownanii z 75Mbps?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 5 marca 2019 przez Hexatorn Bywalec (2,240 p.)
wybrane 12 marca 2019 przez seba
 
Najlepsza

Trochę referat mi z tego wyszedł choć nie było to moją intencją.

"Moj dostawca Internetu dostarcza mi 14Mb/s internetu, moja karta sieciowa ma 1000Mb/s, zas moje wifi ma moc 74Mbps."


14Mb/s taką prędkość zapewnia ci twój dostawca zgodnie z tym co piszesz.
1000Mb/s to maksymalna prędkość jaką jest w stanie obsłużyć twoja karta sieciowa.
To  że twoje wifi ma 74 Mb/s nie znaczy że jest to prędkość z jaką masz połączenie z internetem a jedynie prędkość połączenia z siecią LAN (z routerem).
 


"Nie rozumiem tego. Skoro dostawca dostarcza 14Mb/s tzn ze na kazdym urzadzeniu bede mial 14Mb/s??"


Nie. Z prędkością 14Mb/s* będzie miał połączenie twój router, i dopiero on rozdziela to dalej. Jak będą połączone dwa komputery i będą jednocześnie korzystały z internetu to może być że jeden będzie zużywał 4Mb/s a drugi 10Mb/s lub 7Mb/s i 7Mb/s lub trzy 3Mb/s 6Mb/s 5Mb/s itd. Są to przypadki dla maksymalnego obciążenia. Zazwyczaj urządzania nie obciążają cały czas sieci i wtedy urządzenia które potrzebuje przesłać więcej danych korzysta z tego co jest jest dostępne chwilowo wykorzystując np. 13.8 Mbps kiedy pozostałe urządzenia zużywają pozostałe 0.2 Mbps.
* prędkości podawane przez dostawców to zazwyczaj prędkości "do" czyli "Internet do 100 Mbps" ja taki mam i jest to realnie 96Mbps pobierania i 9.5 Mbps wysyłania


" Czy Mb/ i Mbps to to samo? Skoro tak, to czemu to inaczej zapisują. "


Tak Mb/s i Mbps znaczy to samo jedno i drugie oznacza Megabity na sekundę (ang. Megabits per second - > Mbps).
W Polsce często przedstawie się prędkość samochodu jako km/h (kilometry na godzinę) a w Anglii czy Stanach jako Mph (Mile na godzinę). Pozatym że są to różne jednostki Mile i kilometry to również zamiast "/" masz "p"

**Taka moja mała dygresja odnośnie twojego pytania. Jest natomiast różnica między Mbps i MBps. Tego drugiego się raczej nie widuje ale warto mieć świadomość że jest to coś innego. Jedna wartość mówi o ilości (Mega) bitów przesłanych w sekundę a druga o (Mega) Bajtach przesyłanych na sekundę. A jeden Bajt to 8 bitów. I co do zasady dane w sieci przesyła się w bitach a o danych na Dysku mówimy w Bajtach.

"Czy jesli wymienie router z wifi z predkoscia 150Mbps to podoła? Czy bedzie różnica w porownanii z 75Mbps? "


W tym przypadku wąskim gardłem jest to co masz od dostawcy czyli 14Mbps. Jak wymienisz router na taki z szybszym Wifi to będziesz miał szybsze wifi ale nie będzie to szybsze połączenie z internetem. Czyli szybciej prześlesz pliki między dwoma komputerami podłączonymi do tego routera.

Jeżeli zależy ci na szybkości połączenia z internetem to weź także pod uwagę straty wynikające z kożytsania z wifi zamiast z połączenia kablem sieciowym z routerem. Straty na połączeniu wifi często sięgają nawet 50%

+2 głosów
odpowiedź 5 marca 2019 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)

Czy Mb/ i Mbps to to samo?

Tak. Dwie różne konwencje nazewnicze.

Skoro dostawca dostarcza 14Mb/s tzn ze na kazdym urzadzeniu bede mial 14Mb/s?

Jeżeli jest limit, to nie jesteś w stanie osiągnąć szybszych prędkości w swojej sieci nawet jakbyś miał ogromną przepustowość w routerze i karcie sieciowej. Najczęściej na umowie jest napisana górna granica prędkości. To że dostawca oferuje Ci 14Mb/s nie znaczy, że zawsze będzie taka prędkość. Ale powinna się utrzymywać na tym poziomie. Najlepiej zajrzeć w umowę i przeczytać odpowiednią sekcje.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 152 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Grzegorz Pustułka Początkujący (470 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 241 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2019 w C i C++ przez MegaaSoft Obywatel (1,430 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 276 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2017 w Sieci komputerowe, internet przez radek200112 Początkujący (400 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...