• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Specyfika pracy związanej z bazą danych

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,652 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez barteku12 Obywatel (1,340 p.)
Witam , jestem na 3cim roku Informatyki, na specjalizacji bazy danych.Przyznam, że nie jest wybitny szczególnie w żadnej dziedzinie ale myślałem o dwóch, administrator baz danych oraz analityk baz danych.

Jeśli wiecie coś o tych zawodach to proszę o informację. Głównie chodzi mi o to czego muszę się uczyć, na pewno mysql, oracle do aministracji bazami, a jakiś język programowania? Na czym się skupić. Jeśli chodzi a analizę danych to prawdopodobnie będę pisał z tego pracę inżynierską w języku python, o analizie danych też bym chciał się dowiedzieć.

Każda informacja będzie cenna,z  góry dziękuję

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 marca 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
A wyszukiwarka jest? Jest! I działa:

https://forum.pasja-informatyki.pl/412021/praca-bazy-danych
0 głosów
odpowiedź 5 marca 2019 przez Hexatorn Bywalec (2,240 p.)

Administrator Baz Danych
https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/informatyka-administracja/administrator-baz-danych_pr-263.html

Analityk Danych
https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/informatyka-administracja/analityk-danych_pr-1414.html
Jeżeli chodzi o analizę danych to pomyśl o stworzeniu tego w QlickView. Gorąco polecam. Jest to popularne na rynku narzędzie w którym stworzysz analizę i będziesz mógł udostępnić automatycznie* generowane raporty użytkownikom Biznesowym nie znającym się na programowaniu i na bazach danych. Znajomość Qlick View będzie dodatkowym atutem jak będziesz szukał pracy po studiach.

Poniżej link tutoriala po Polsku.
https://help.qlik.com/pl-PL/qlikview/November2017/Content/Tutorial.htm

*przez automatyczne generowanie rozumiem że po pojawieniu się nowych danych w firmowej bazie pojawią się one automatycznie w raporcie. Bez problemu także ustawisz aby dane były zależne od bieżącej daty.


Analityk Baz Danych
Internet nie zna takiego pojęcia. A przynajmniej nie na pierwszej stronie po wpisaniu "analityk baz danych specyfika zawodu". Znajduje natomiast analityka danych co także może być ciekawe i te dwa pojęcia mogą być ze sobą mylone.

Ja od analityka baz danych oczekiwałbym że będzie potrafił wskazać dlaczego baza danych w mojej firmie działa tak wolno i co powinienem zrobić aby operacje które dziś są wykonywane przez całą noc trwały 1 godzinę. Taka osoba na podstawie oprogramowania typu SQL Profiler optymalnie ustawi jak często ma się odbywać reindeksacja bazy oraz ewentualnie przebuduje indksy.

Być może podchodzi to trochę pod zadania administratora baz danych. Mój opis oczekiwań co do takiej osoby wynika z doświadczeń w pracy gdy potrzebowaliśmy aby ktoś spojrzał dlaczego nasza baza działa wolniej niż powinna a w zespole nie mieliśmy osoby o odpowiednich kompetencjach, i jest to trochę opis na zasadzie nie znam się więc się wypowiem. Więc patrz na to z odpowiednim dystansem.

 

Podobne pytania

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...