DISCLAIMER
To co tutaj pokazuję to raczej szkic rozwiązania niż całe rozwiązanie.
OZNACZENIA
n, k - naturalne nieujemne
f(n, k) = n!/((n-k)!k!) gdy n >= k
f(n, k) = 0 gdy n < k
SZKIC ROZWIĄZANIA
Przez n tutaj oznaczam liczbę wierzchołków na okręgu.
Jak sobie popatrzysz na dowolny trójkąt to każdy jego wierzchołek leży na końcu cięciwy lub na przecięciu dwóch cięciw, zatem mamy 4 przypatki:
- Dokładnie 3 wierzchołki leżą na końcach cięciw, takich trójkątów jest f(n, 3).
- Dokładnie 2 wierzchołki leżą na końcach cięciw, takich trójkątów jest 4f(n, 4).
- Dokładnie 1 wierzchołki leżą na końcach cięciw, takich trójkątów jest 5f(n, 5).
- Dokładnie 0 wierzchołki leżą na końcach cięciw, takich trójkątów jest f(n, 6).
1) Jest dosyć prosty więc go pominę.
2) Niech ABC to trójkąt posiadający dokładnie 2 wierzchołki leżące na okręgu. Bez straty ogólności niech B, C to te punkty leżące na okręgu. Jak się popatrzy na przedłużenia odcinków AB oraz AC to one wyznaczają 2 punkty E, F na okręgu (różne od A oraz C). Jak się teraz popatrzymy na punkty E, F, B, C to one leżą na okręgu i istnieją 4 konfiguracje tych punktów wyznaczające różne trójkąty(*) z kategorii drugiej. Można poprowadzić rozumowanie odwrotne dla każdej 4-ki punktów na okręgu, przez co wszystkich trójkątów z kategorii drugiej jest 4 * f(n, 4).
(*) Na przykład FCEB, FCBE, BEFC, EBFC.
// Edit 1
łatwiej to zrozumieć jak widać to na rysunku, oznaczenia są takie same jak wyżej.
3, 4) Analogicznie do przypadku drugiego. Różnica jest taka że w 3) istnieje 5 różnych trójkątów powstałych z pięciu punktów oraz w 4) istnieje 1 różny trójkąt powstałych z sześciu punktów.
Łącznie więc mamy f(n, 3) + 4f(n, 4) + 5f(n, 5) + f(n, 6)
Warto zaznaczyć, że to rozumowanie pomija przypadki gdy więcej niż dwie cięciwy przecinają się w jednym punkcie, ale w założeniach zadania wykluczamy takie przypadki więc jest dobrze.
// Edit 2
Polecam encyklopedię ciągów: https://oeis.org/A006600.
Jak zadanie polega na wyznaczenie liczby czegoś od jakiejś innej liczby jak w tym przypadku to zawsze można policzyć klika wyrazów na palcach i spróbować znaleźć ten ciąg w encyklopedii ciągów. Czasem podają jakieś ciekawe źródła dotyczące danego ciągu.