• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

ruby - jako pierwszy jezyk programowania

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
978 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2019 w Ruby przez yteicosf Użytkownik (640 p.)

Co potrafi jezyk programowania Ruby?

Chcialbym zaczac uczyc sie tego jezyka i sie dowiedziec co mozna na nim zrobic.

PS. to moj pierwszy jezyk programowania (html i css juz umiem)

komentarz 4 marca 2019 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Ale co chcesz robić przy użyciu tego języka? Do czego Ci potrzebny?
komentarz 4 marca 2019 przez yteicosf Użytkownik (640 p.)
nie jest mi porzebny, poprostu mnie zainteresowal jako jezyk programowania.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
wybrane 2 marca 2019 przez yteicosf
 
Najlepsza
Ruby jest językiem, który w 99% przypadków jest używany do tworzenia backendu stron internetowych. Wybranie Ruby'ego to obecnie w zasadzie zamknięcie się na inne ścieżki niż backend. Ruby ma specyficzną składnię, jest w 100% obiektowy, więc szybko będziesz się musiał nauczyć czym są obiekty i OOP.

Jeśli chodzi o Ruby'ego jako pierwszy język to raczej bym odradzał i sugerował JS (skoro znasz już HTML i CSS), Pythona (bardziej 'ludzka' składnia) lub Java/C# (języki w zasadzie identyczne, a dające więcej możliwości niż tylko backend)
komentarz 2 marca 2019 przez yteicosf Użytkownik (640 p.)
dziekuje za odpowiedz i czy mozna zaczac od c++? jesli tak to co lepsze c++ czy c#? mam linuxa wiec nie wiem czy bedzie mozna programowac w c#, bo bardziej mi odpowiada.
komentarz 2 marca 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
C++ jest wymagający i trudny, raczej odradza się go jako pierwszy język, chyba, że dążysz do embedded albo gamedev. C# obecnie może działać na Linuxie na .NET Core, ale ma ograniczone zastosowanie. Jeśli zależy ci na Linuxie to idź raczej w stronę Javy (która, jak pisałem, od C# różni się niewiele)

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 609 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2017 w Ruby przez Hubert Matys Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 412 wizyt
pytanie zadane 16 października 2020 w Ruby przez belkocik Początkujący (330 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 920 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2018 w Ruby przez modular Użytkownik (520 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,090 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...