• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyczne - programowanie w wieku 22 lat.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,279 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez djm97 Nowicjusz (230 p.)
Witam wszystkich. Kończę właśnie kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne, jednak od zawsze interesowała mnie informatyka, od roku programowanie. Mam 22 lata i chciałbym się Was zapytać czy nie jest za późno na studia (niestacjonarne) ? Czy może lepiej bootcamp? chociaż słyszałem wiele negatywnych opinii na ten temat. Chciałbym robić to co zawsze mnie interesowało, dlatego czy w moim wieku nie jest za późno żeby rozpocząć studia i mieć szanse na zatrudnienie ? :)

 

Pozdrawiam.

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 lutego 2019 przez Shimeo7 Obywatel (1,910 p.)
Cześć, ja skończyłem Zarządzanie i Inżynieria Produkcji(kompletnie nietrafiony wybór, pomimo, że byłem przekonany, że świetny zawód itd.). Trochę programowałem na studiach, np. robiąc proste programy do statystyki, bo mi się w zeszycie nie chciało liczyć i tak mnie zassało, że zacząłem programowanie z panem Zelentem, po skończeniu kursu C++ chciałem jeszcze więcej i więcej. Przyszedł czas, że stwierdziłem czemu by nie spróbować, złożyłem jakoś 6 aplikacji do firm z C++ na staż, zostałem przyjęty, pomimo niewielkich umiejętności programistycznych. Staż był do C++, ale kazali mi się uczyć C#, więc się uczę. Także jak widać, jeśli masz chęci to nie jest za późno. Rozmawiałem tez z szefem, czy może nie iść na studia zaoczne z informatyki to kazał się walnąć w głowę, bo mówił, że tak z 70% firm to preferuje umiejętności niż papier(ma to sens, bo papier programów nie robi). Zaznaczam, że pracę znalazłem w Poznaniu. Polecam też samemu wysyłać maile z listem motywacyjnym np. do firm pomimo, że nie mają ofert pracy aktualnie. Na koniec dodam, że mam 24 lata.
komentarz 28 lutego 2019 przez Shimeo7 Obywatel (1,910 p.)
Korzystałem z przewodnika dla początkujących w polecanych książka przez pana Zelenta, robiłem zadania na SPOJu, sam coś wymyślałem, żeby zaprogramować oraz na YT jest coś takiego jak c++ for beginners i trwa ponad 4 godziny, potem dostałem pracę. Jeszcze jedna porada, którą słyszałem od wszystkich "ucz się programować obiektowo"
komentarz 28 lutego 2019 przez djm97 Nowicjusz (230 p.)
Dzięki wielkie. Muszę faktycznie przemyśleć sprawę studiów.
komentarz 28 lutego 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Odradzam WSB. Jak sam widzisz po programie

W programie nauczania widzę, że na drugim roku mam C++ Javę PHP i Pythona, 

języka może się nauczyć każdy i sam, w domu. Uczelnia ma cie nauczyć inżynierii, a nie składni języka bo to nie jest żadna sztuka. Studia mają ci dać wiedzę, z którą będziesz wiedział jaki kod pisać i dlaczego a nie czym się różni składnia ifa w c++ od tej w pythonie. Jeśli już chcesz gdzieś iść to na uczelnie techniczną, ale mimo to nie spodziewaj się zbyt wiele. Jestem na 6 sem infy i moje wrażenia wyglądają tak, że faktycznie dostałem sporo wiedzy bardzo istotnej z punktu widzenia [jak napisałem wyżej] i trudnej do ogarnięcia na własną rękę, ale zdecydowanie nie jest to warte tyle czasu. Także... ciężko powiedzieć - niby warto ale cena (czas) jest duża..

Brak wykształcenia nie przeszkadza na przykład w zdobywaniu awansu/wyższych stanowisk ? 

To tak, podobno częste zjawisko w korpo. Ale nie musisz robić w korpo. 

komentarz 28 lutego 2019 przez djm97 Nowicjusz (230 p.)
Na 6 roku to praktyki masz za sobą, wiesz może jak pracodawcy zapatrują się na ukończenie studiów ? Myślę nad rozpoczęciem studiów zaocznych, jednak z tego co mówisz to nie warto. Naprawdę lepiej zrezygnować ze studiów ? Jak już pisałem wyżej jestem po Bezpieczeństwie Wewnętrznym, studia chcę zacząć żeby pracować w tym co lubię, uczę się również na własną rękę, jednak myślałem, że studia dadzą podstawy i więcej będę miał drzwi otwartych jeśli chodzi o pracę.
komentarz 28 lutego 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Na 6 semestrze :P Nie planuje robić magistra.

W korpo lubią papiery. Ale poza tym, jak już na własnym przykładzie podał Shimeo - bez problemu znajdziesz prace bez studiów. Jeśli masz możliwość wzięcia sobie rok przerwy tylko na nauke to byłoby super i to by pewnie starczyło, żeby cie gdzieś wzięli i wtedy już się rozwijasz jeszcze szybciej. Tylko musisz się przygotować, żeby nie patrzeć na pieniądze na samym początku.

+1 głos
odpowiedź 28 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Na programowanie nigdy nie jest za późno. Bądź świadom że dobra praca nie jest uwarunkowana ukończeniem studiów. wink

0 głosów
odpowiedź 28 lutego 2019 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Pamiętaj, że na studia magisterskie można iść z innej dziedziny niż studia 1. stopnia. Nie musisz iść na inżynierkę/licencjat z informatyki, możesz na magistra. Często takie studia są jeden semestr dłuższe dla studentów z innych kierunków, i właśnie na tym dodatkowym semestrze "wyrównuje się szanse". Rekrutację w takim przypadku miałbyś przez egzamin wstępny, nie przez średnią ze studiów 1. stopnia. Jeśli się więc dostaniesz, to znaczy, że na to zasłużyłeś swoją wiedzą. Polecałbym przejrzeć takie egzaminy z zeszłych lat.

W Polsce nie jest to aż tak popularne, ale np. w Wielkiej Brytanii to ludzie nawet częściej idą na magisterkę z innego kierunku niż 1. stopnia. Nie oceniam czy to dobrze czy źle, po prostu stwierdzam fakt.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 2,368 wizyt
pytanie zadane 17 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez maczlord Początkujący (360 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 471 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,723 wizyt
pytanie zadane 29 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ryu Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...