• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

prośba o ocenę kodu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
287 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2019 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)

Witam proszę o ocenę kodu (projekt jest w SF4 i Vue) ewentualnę wskazówki link . Krytyka mile widziana:) co tu można zmienić aby bardziej trzymać się SOLID i  żeby projekt był mniej uzależniony od frameworka?(żeby można było go przenieść łatwo np. do laravela). Rozbiłbym bym te serwisy jeszcze na mniejsze klasy tylko nie mam pomysłu:)

dodam że nie dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 25 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
  1. Nie przestrzegasz psr. Polecam zainstalować phpcs, bo nigdzie nie ma odpowiedniej ilości przejść do nowej linii.
  2. Używaj declare strict types.
  3. Powinieneś pomyśleć o lepszej nomenklaturze. CurrencyProvider ok, ale co to jest getData, to już wiesz tylko Ty.
  4. Nie commituj komentarzy. Jeśli chcesz mieć wgląd na starsze rzeczy, to zawsze masz historię gita.
  5. W Converterze brakuje Ci typowania. To dość istotna kwestia jeśli rozchodzi się o hajs.
  6. Nie commituj do repo wrażliwych danych takich jak access_key. Powinieneś je trzymać w pliku z parametrami. 
  7. Nie korzystasz z formularzy. Powinieneś wink​​​​​​
  8. Nie musisz korzystać z json_decode. Dane są dostępne w polu request. 
  9. Masz całą logikę w kontrolerze. Nie powinno tak być. Przenieś ją do jakiegoś serwisu. 
  10. Pisz dokumentację nad metodami. 
  11. Szkoda że nie ma żadnych testów. Twoje metody są na tyle małe że spokojnie można byłoby pokryć je testami jednostkowymi. 

Powodzenia dalej wink

komentarz 25 lutego 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
co dokładnie masz na myśli w pkt9 ?
komentarz 25 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Controller to kiepskie miejsce na wykonywanie logiki. Powinna być wykonywana w odpowiednio nazwanej klasie. Łatwiej to testować, łatwiej się odnaleźć w kodzie.
komentarz 25 lutego 2019 przez sapero Gaduła (4,100 p.)

@Ehlert,

Dziękuję za poświęcony czas!

- zmieniłem CurrencyProvider na CurrencyDataProvider oraz getDate na getCurrencyCodes;

- usunąłem zakomentowany kod:);

- faktycznie typowane jest kluczowe dopiero do dostrzegłem kiedy to zauważyłeś:) kluczowy typ dla moich danych to float, jak ustawiłem integer to cała apka się posypała:) Dzięki za tą podpowiedź!;

- przeniosłem access_key do env, pobrałem dependency donenv,aby korzystać z zmiennych z env,;

- pobrałem squizlabs/php_codesniffer  skonfigurowałem z phpstormem, nie było aż tak dużo tych przejść do nowej linii;P w CS mam lecieć z standardem PSR-2 ?;

- co do używania json_decode to nie bardzo rozumiem jeśli go usunę, jak później korzystać w moim kodzie odnośnie danych z requestu:);

- dodałem parę opisów nad metodami ( dość krótkich :) );

- przeniosłem logikę do osobnego serwisu z przeładowanego kontrolera, oraz tworzenie nowego obiektu encji wydzieliłem do metody new/save w repository;

- nie korzystam z formularzy bo te dane odbieram poprzez axiosa(biblioteka do requestów) po stronie frontedu napisanego w vue.js (jest w assetach/js), czy chodzi o coś innego z tymi formularzami?

Mam jeszcze takie pytanie czy podając wartość $money w:;

$converterService->setAmount("$money");


jak jest najlepiej: $money, "$money", "{$money}" ?

Mógłbyś rzucić jeszcze okiem czy jest progres? projekt -> link

komentarz 25 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Korzystaj ze standardu Psr2. Poczytaj jakie są jeszcze. W internecie są gotowe konfiguracje PHPCSa.

<?php
$data = json_decode($request->getContent(), true); //nie
$data = $request->request; //tak

Pole request to nic innego jak $_POST.

Repozytorium nie powinno odpowiadać za tworzenie. winkwyciąganie, zapis. Update jest kwestią dyskusyjną. Tworzenie na pewno nie.

To że na froncie masz formularze we Vue i korzystasz z axiosa to nie znaczy, że nie powinieneś mieć ich na backendzie. W Symfony formularze (Types) to nic innego jak swego rodzaju filtr, sposób opisu danych. Pomaga w walidacji.

Co do tego settera to nie wiem skąd tam Ci się wzięło "". Jeśli spodziewasz się inta, to przekaż do funkcji zmienną int. Bez "".

Dodaj pustą linię:

  • <?php
  • Po namespace
  • Po ostatnim use 
  • W docblocku po ostatnim @param
  • Po każdej klamrze } kończącej metodę.
  • Na końcu pliki

Bez tego ledwo się czyta cheeky

komentarz 25 lutego 2019 przez sapero Gaduła (4,100 p.)

@Ehlert ok, a tak to dobrze teraz to wygląda po poprawkach? kontroler nie jest teraz przeładowany?

to gdzie mam umieścić ten zapis encji? to nie ma większej logiki tylko sam zapis danych?

tylko czemu phpStorm mi podpowiada nazwę zmiennej obok jeśli używam "$value"

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 1,113 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2018 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 296 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2018 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 227 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2017 w PHP przez Smatix Obywatel (1,050 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...