• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak wejsc w webdev w 2019?

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
532 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2019 w HTML i CSS przez TMMT Użytkownik (870 p.)

Cześć! Jestem Tomek, i mam kilka pytan dot. webdesignu, frontendu, i nie tylko :). Wystarczy ze odpowiecie na jedno z kilku pytan, nie koniecznie od razu wszystkie, dzieki!


Mamy rok 2019, ostatnia moja stycznosc ze strona internetowa, od stronu kodu zrodlowego, byla okolo 10 lat temu, a od tego czasu pozmienialo sie mnostwo :). W internecie jest kilka zrodel wiedzy, dot. webdevu, i wszystko aktualne na swoj sposob, ale dla laika, ktory nie do konca wie od czego tematyke ugryzc, jest ciezko.

Z tego powodu, mam kilka pytan, na ktore odpowiedzi pomoglyby mi w jakis racjonalny sposob, zaczac przerabiac na nowo podstawy, i zglebiac pozniej to, co juz mniej proste, a konieczne czy wazne :). Mam przed soba 8 miesiecy, ktore moge poswiecic na swoiste wakacje, i skupic sie na tworzeniu, na nauce, i chcialbym go wykorzystac, by po tej przerwie moc zajac sie nawet w amatorskim stopniu, ale jednak webdevem!

Od czego zaczac? Co jest kompletna podstawa? Pytam stricte o technologie, bo teraz jest mnogosc nowych rozwiazan i technologii, i ciezko mi to weryfikowac, nie wiedzac gdzie poczatek, A wiec, od czego zaczac?
Rozumiem, ze konieczna i podstawowa, jest znajomosc HTML5 i CSS3. To zrozumiale, ale powstaje tu pierwsze pytanie:

 

1. Do jakiego poziomu zapoznac sie z CSS, przed pojsciem dalej? Sa jakies terminy jak SASS czy LESS, sa tez CSS Gridy, rozumiem ze to jest wazne? 


2. Nie korzystamy juz tak powszechnie z Photoshopa, gdy wiekszosc elementow teraz jest wektorowa czy skalowalna, nie rastrowa. Czego za to warto uzyc?
 
 
3. Trzeci w kolejce bedzie juz JS, chce poznac jego podstawe, a pozniej? Zarowno front jak i backend - jakies konkretne srodowiska czy frameworki sa zalecane jako podstawa? Jest mnogosc rozwiazan z JS w tytule, dlatego prosilbym o proste wyjasnienie, nawet po krotce, co warto zeby zobaczyl kazdy


4. Tworzenie responsywnych layoutow, metoda Mobile First. Rozumiem, ze to jest wazne? By nauczyc sie jak tworzyc w pelni responsywne strony, aplikacje? Nawet proste.

5. A propos prostych rozwiazan - co warto stosowac, zamiast kiedys stosowanego Wordpressa - do prostych stron, gdzie z CMSa potrzeba tak naprawde tylko zarzadzanie trescia, w wygodny przystepny sposob. Czy warto tworzyc jakies swoje rozwiazania? Czy sa do tego technologie w JS moze?
  
6. Czym jest Static Hosting? Netlify czy GIT, jaka to roznica miedzy po prostu zwyklym hostingiem na swoim FTP?

7. Mam pytanie takie bardziej juz zwiazane z post produkcja - jak to teraz wyglada, w przypadku malego klienta? Dostaje on ode mnie gotowa strone, na jakims ustalonym przez nas hostingu, i jest w stanie ja sam prowadzic, tj. uzupelniac jej zawartosc? Czy powinien miec od tego ludzi, ktorzy dbaja o zawartosc fanpage i strony? Jak to sie odbywa? Co polecic wtedy klientowi, i jakie sa mniej wiecej ceny? Jakis pomysl? Kto sie tym zajmuje, copywriterzy?

Co dalej, co jeszcze? Jak to wygladalo z Twojej perspektywy? Od czego najlepiej zaczac, co dolozyc pozniej?
Dzieki wielkie, i pozdrawiam!
Niech ta wiedza przyda sie i innym :)

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 24 lutego 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
wybrane 24 lutego 2019 przez TMMT
 
Najlepsza
  1. Nie ma jakiegoś odgórnie narzuconego poziomu. Obecnie takimi podstawami jest flexbox i CSS Grid. Do tego dochodzą np. rzeczy takie jak CSS variables. Te trzy rzeczy są w stanie w dużej mierze zastąpić potrzebę wykorzystania preprocesorów typu Sass czy Less. Te przydają się dzisiaj głównie do dzielenia arkuszy na sensowne moduły i komponenty, co ułatwia pracę nad większymi projektami.

  2. Sketch, Figma, Inkscape… Niemniej w większości przypadków po prostu dostaniesz gotowe elementy od grafika.

  3. Node.js, React, Vue, Angular, Express.js, Hapi… Ogólnie warto zapoznać się z ekosystemem npm-a, bo to na nim obecnie opiera się dev w JS.

  4. Tak, obecnie RWD jest całkowitą podstawą, a mobile first jest najszerzej polecaną praktyką tworzenia stron.

  5. Generatory statycznych stron. Są też hybrydy pokroju Publii.

  6. Taka, że na swoim hostingu sam musisz konfigurować serwer. Netlify załatwia to wszystko za Ciebie, dodatkowo jest oparty o CDN, dzięki czemu cała strona jest o wiele wydajniejsza. A git to zupełnie co innego, bo system kontroli wersji, czyli narzędzie do śledzenia zmian w projekcie.

  7. To brzmi już jak działka niezwiązana z tworzeniem strony, bardziej zadanie dla agencji PR.

+2 głosów
odpowiedź 24 lutego 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)

1. CSS jest bardzo prosty, po prostu go używaj gdy poznasz większość CSSowych reguł to zacznij używać SASS. Poznaj flexboxa i grid. Zainteresuj się BEM oraz CSS specificity. Jeśli chodzi CSSowe preprocessory - głównie ułatwiają utrzymanie porządku w CSS ze względu na importy i nestowanie(zagnieżdżanie) reguł. Osobiście polecam syntax SCSS (.scss). Jak będziesz troszke ogarniał CSS to kup ten kurs za 3 dychy, porusza wszystkie ww. tematy.

2. Zostaw to grafikom.

3. Powtórzę to co piszą wszyscy - poznaj czysty JS jego syntax itd. Poczytaj o AJAX. Jeśli chodzi o front, jak będziesz znał podstawy to wybierz jeden z frameworków Angular7/React/Vue2 przerób kilka tutoriali spróbuj napisać jakąś małą apke. Jeśli chodzi o backend to najpopularniejszy jest express.

4. Mobile First vs Desktop First to kwestia dyskusyjna.

1
komentarz 24 lutego 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Mobile First vs Desktop First to kwestia dyskusyjna

Czy ja wiem? Odnoszę wrażenie, że od kilku lat mobile first jest de facto głównym sposobem tworzenia stron i coraz mniej jest głosów popierających desktop first. 

komentarz 24 lutego 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Z mojego małego doświadczenia wynika, że jak robię mobile first to zawsze apka ostatecznie trochę lepiej prezentuje się na telefonach niż na kompach i na odwrót. Więc jeżeli tworzę np. grę przeglądarkową, w której 90% ruchu to desktopy to wolę zrobić desktop first.
+1 głos
odpowiedź 24 lutego 2019 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Nie za wiele mogę pomóc z odpowiedziami na pytania, ale pamiętam, że kiedyś na githubie widziałem takie repo.

Wszystko jest tam wypisane tylko hasłowo, ale może przyda się to Tobie albo komuś innemu, więc ja to tylko tutaj zostawięlaugh

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 284 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 285 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2022 w JavaScript przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...