• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy masz pytanie na które chciałbyś usłyszeć odpowiedź?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
501 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2019 w Offtop przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

Hej smiley

Chciałbym spróbować swoich sił w tworzeniu popularnonaukowych treści w serwisie YouTube.
Dlatego też, aby zebrać ciekawe tematy do poruszenia, napisałem tutaj.
A więc: Czy masz pytanie na które chciałbyś usłyszeć odpowiedź?
Zagadnienia mogą być z dowolnych dziedzin, chodzi o kwestie które was trapią lub ciekawią i nie spotkaliście wyjaśnienia w internecie.
No i oczywiście im więcej pytań tym lepiej.

Liczę na dobrą dawkę inspiracji smiley

Pozdrawiam
 

komentarz 24 lutego 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Ale jakie tematy konkretnie będziesz chciał omawiać? Mi tytuł od razu skojarzył się z fizyką i chemią, ale nie koniecznie tak musi być. Osoby o innych zainteresowaniach mogą pomyśleć że chodzi np. o biologię albo nawet historię
komentarz 24 lutego 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

Dokładnie o to mi chodzi smiley.
Interesuje się wieloma dziedzinami więc pytania mogą być z zakresu informatyki, biologi, chemii itd. 

komentarz 24 lutego 2019 przez BT101 Stary wyjadacz (12,540 p.)
Mnie trapi sens egzystencji albo sposób powstania życia na Ziemi z materii nieożywionej w ożywioną (czy może panspermia) ale na te pytania nie ma odpowiedzi :<(
komentarz 25 lutego 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)
Mogę przedstawić koncepcje powstania życia jaką przedstawia np. Dawkins (replikatory).
Bardzo prosto można dzięki temu wyjaśnić że życie nie jest w cale aż tak wyjątkowe.

6 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 24 lutego 2019 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Pomysł jest wartościowy i życzę Ci jak najlepiej. Nie zaproponuję żadnego szczególnego tematu, ale dam kilka rad, czego oczekuję jako widz od takiego kanału:

- rób filmy nt. rzeczy które już znasz, albo które Cię zainteresowały niedawno - nie rób filmów o czymś co Cię nie interesuje tylko dlatego, że gorący temat/dużo wyświetleń wleci itd.  Jeśli wpadniesz w tą pułapkę, to zrobisz kolejny bezwartościowy kanał z randomowymi ciekawostkami, które owszem, ogląda się czasem fajnie przez kilka minut, a potem równie fajnie się zapomina, bo w dzisiejszych czasach nasz mózg i tak dostaje nadmiar informacji, a randomowe ciekawostki na pewno nie są uważane przez niego za potrzebne. Przykłady: Topowa Dycha, Planeta Faktów, kiedyś Boxdel,

- w opisie filmu umieszczaj źródła

- fajnie by było, żeby tematyka filmu była spójna, a nie np. 1/3 odcinka o historii, 1/3 o biologii i 1/3 o sztuce.

- odcinki powinny być najczęściej niezależne od siebie

- rozpisuj sobie jakiś plan odcinka, przygotuj slajdy itd, ale proszę Cię, nie pisz ścisłego scenariusza słowo w słowo tak jak aktualnie jest na kanale "To już jutro", gdzie ten "prowadzący" jest tylko aktorem z nauczonym na pamięć tekstem i gestykulacją.

- powodzenia! Wstaw link do kanału jak zrobisz 1. film.
1
komentarz 24 lutego 2019 przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (20,160 p.)

Jeśli wpadniesz w tą pułapkę, to zrobisz kolejny bezwartościowy kanał z randomowymi ciekawostkami, które owszem, ogląda się czasem fajnie przez kilka minut, a potem równie fajnie się zapomina, bo w dzisiejszych czasach nasz mózg i tak dostaje nadmiar informacji, a randomowe ciekawostki na pewno nie są uważane przez niego za potrzebne. Przykłady: Topowa Dycha, Planeta Faktów, kiedyś Boxdel

Bardzo się zgadzam. Ja osobiście nie mogę oglądać takich kanałów dłużej niż kilka minut raz na jakiś czas, bo po prostu drażnią mnie "ciekawostki" wyjęte z kapelusza, która najczęściej są po prostu bezużyteczne (na przykład to, że we Francji skazano kiedyś świnię na śmierć przez powieszenie za zabicie dziecka).

w opisie filmu umieszczaj źródła

Bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdzie mnóstwo "faktów" to po prostu informacje wymyślone dla chwytliwości i oglądalności. Poza tym, źródła dużo mówią o wiarygodności kanału. 

+5 głosów
odpowiedź 24 lutego 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Odcinek o meandrach fizyki kwantowej lub sposobie działania komputerów kwantowych wink

+4 głosów
odpowiedź 24 lutego 2019 przez Velta Maniak (52,010 p.)

Nie wiem czy mieści się to w granicy tematów pytań, ale chciałbym poznać wyjaśnienie tego zjawiska.

komentarz 24 lutego 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

Mówisz o przesiadaniu się w komunikacji miejskiej? cheeky

komentarz 24 lutego 2019 przez Velta Maniak (52,010 p.)

Tak jest! Z miejsca na miejsce. Nie mogę tego pojąć! laugh

komentarz 24 lutego 2019 przez niezalogowany
ta,  przydało by się wyjaśnić też to https://www.youtube.com/watch?v=yTkDnfjpfxM
+4 głosów
odpowiedź 24 lutego 2019 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)
Jeśli mają to być treści popularnonaukowe, to przydałoby się przybliżyć niektórym ludziom czym tak naprawdę jest tzw. "sztuczna inteligencja" czyli sieci neuronowe, machine/deep learning. Jak słyszę czasami w jaki sposób wypowiadają się o tym nietechniczni laicy mówiący o "przejęciu kontroli przez sztuczną inteligencję", to mnie krew zalewa ;)

Pozdrawiam!
komentarz 24 lutego 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Jak słyszę czasami w jaki sposób wypowiadają się o tym nietechniczni laicy mówiący o "przejęciu kontroli przez sztuczną inteligencję", to mnie krew zalewa ;)

Nie byłbym tego taki pewien. Chociaż dzisiejsze AI pobiera sobie tylko dane i wypluwa nam wyniki, to w przyszłości może powstać jakiś model imitujący samoświadomość (gdy naukowcy lepiej poznają sposób działania mózgu istot biologicznych). Wtedy algorytm decydowałby o swoich działaniach w niekontrolowany sposób. To tak, jakby przepisać ludzki mózg do postaci programu komputerowego... może kiedyś stanie się to możliwe i rzeczywiście będziemy mieli powody do obaw.

komentarz 24 lutego 2019 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Mózg to jest taka holograficzna baza danych / pamięć, plus, posiada pewne ośrodki kontroli ciepłem ciała, sercem i wieloma innymi funkcjami życiowymi, ale UWAŻAM, że jest coś jeszcze poza mózgiem, jakiś kwantowy byt (dusza?), który posiada świadomość. Dlatego uważam, że sztuczna inteligencja / SSN nigdy nie będzie miała świadomości - może co najwyżej jakiś człowiek ją kontrolować, ale sieć neuronowa będzie mogła co najwyżej wyciągać wnioski i podejmować decyzję, ale nic poza tym.

Ok, już widzę, jak ktoś mnie teraz wyśmiewa. Może to mało naukowe, bo nauka tego nie potwierdza, ale uważam, że nie należy odrzucać rzeczy, których się nie rozumie. A głupotą jest w nic nie wierzyć. Im ktoś bardziej wykształcony, tym mniej chętniej przyjmuje nowe koncepcje. Co to jest nauka? Dowody płynące z obserwacji. A jednak coraz więcej racjonalistów kwestionuje to co widzi. Tradycyjna nauka nie jest w stanie wytłumaczyć wielu rzeczy. Nadprzyrodzone nie oznacza niemożliwe, nie odkryliśmy po prostu jeszcze wszystkich tajemnic. Niezależnie od stanu nauki na dzień dzisiejszy, nie zmieni to (ani nie uprości) skomplikowania skwantowanego Wszechświata. Nie jestem zwolennikiem ideologii "Keep It Simple",
+1 głos
odpowiedź 24 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (81,660 p.)
edycja 24 lutego 2019 przez marcin99b

Biblioteka do mockowania .net (nie wiem czy jedynie .net)
Jak w Moq zrobić Verify() na metodzie z out?

Gdzie szukać zaawansowanych kursów, kiedy chcę być pro w jakimś temacie? Skoro większość serwisów z kursami nawet płatnymi, kończy się na poziomie średnio-zaawansowanym
A wiele tych kursów składa się w sporej części z tak zwanego "od zera do bohatera"
Co jeśli jesteśmy już tym "bohaterem" w rozumieniu poziomu kursu, a chcemy być bohaterem na kilku poziomach wyżej?
Co jeśli nie chcemy rozwijać się wszerz, tylko chcemy pogłębić wąską dziedzinę?

Jeśli coś mi się przypomni to dorzuce w komentarzu 
To pytania na które trudno byłoby mi odpowiedzieć... bo do tego nie doszedłem

Przy okazji zareklamuje bloga (tematyka ogólnie programowania, żeby nie pisać dużo tekstu => wejdź, sprawdź, jak ci się nie spodoba to wyjdź, jak ci się spodoba to zostań)
Link

komentarz 24 lutego 2019 przez zmiennoimienny Mądrala (5,540 p.)

Dzięki za odpowiedź smiley.
Poszukam informacji na te tematy i podrzucę linka jeżeli coś z tego wyjdzie.
Jak masz kolejne pytania to dawaj śmiało smiley

1
komentarz 24 lutego 2019 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

@marcin99b,
 według mnie właśnie o to chodzi w nauce, żeby samemu dochodzić do pewnych rzeczy, nie być prowadzonym za rękę przez cały czas. I może to być jeden z powodów, dla których nie istnieją kursu typu "od zera do majstra".

Drugim może być fakt, iż wiedza jaką trzeba zdobyć, by zostać ekspertem, jest zbyt obszerna, by móc umieścić ją w jednym kursie.

Kolejna sprawa, słyszałem kiedyś bardzo fajną definicję eksperta: "Ekspert to osoba, która popełniła już wszystko możliwe błędy w swojej branży". Owa "definicja" jest dosyć żartobliwa, ale mimo wszystko trudno, aby kurs uwzględniał wszystkie możliwe błędy popełniane przez programistów, czy nawet większość programistów.

komentarz 24 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (81,660 p.)
Wiem wiem
Chodzi mi o to że jest masa kursów "od zera do pracy jako junior"

Ale bardzo trudno znaleźć coś dalej, w danej dziedzinie
Mogę rozwijać się wszerz, czyli np ogarniam programowanie w jakimś języku na wystarczającym poziomie, to ogarne sobie scrum, do tego ogarne sobie jakieś biblioteki, frameworki, architektury

Ale dość ciężko znaleźć coś zaawansowanego w wąskim temacie na wysokim poziomie
A nawet jeśli są, to jest ich bardzo mało, przykładowo 2 albo 3 na całe udemy
Podczas gdy tych od zera do bohatera jest cała masa w każdym z możliwych języków

A co do moq => oficjalnie coś takiego nie jest zaimplementowane, ale pewnie używając różnego rodzaju tricków dałoby się to obejść, nie doszedłem do tego jak i jestem ciekawy czy się da
Bo w sumie to jest przypadek który co prawda bardzo rzadko, ale czasami trzeba testować
+1 głos
odpowiedź 24 lutego 2019 przez gagyn Stary wyjadacz (11,050 p.)
Myślę, że mógłbyś poruszyć temat o bateriach, zaczynając od budowy i ich działania, po prawidłowe użytkowanie i ładowanie (większość uważa, że dzisiejsze baterie trzeba ładować 0-100%). Wiele osób nie wie jak powinno się ładować baterie w laptopach, smartfonach itp. Mógłbyś również powiedzieć trochę o recyklingowi zużytych baterii (większość mówi, że EV są nie przyjazne dla środowiska, ponieważ wyrzuca się baterie (prawie wszystkie baterie z EV dostają drugie życie, a potem są odzyskiwane metale), tymczasem sami wyrzucają paluszki do śmietnika).

Tylko odcinek musiałby mieć kilka części, bo trochę tego jest ;)

Podobne pytania

+24 głosów
8 odpowiedzi 1,591 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 246 wizyt
pytanie zadane 22 października 2020 w Ogłoszenia, zlecenia przez magolsz Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 219 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,477 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...