• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux na laptopie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
470 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2019 w Systemy operacyjne, programy przez jp2gmd Początkujący (320 p.)
edycja 23 lutego 2019 przez jp2gmd

Siemka, dzisiaj przyszedł do mnie laptop, jest to Lenovo Ideapad 320. Chciałbym postawic na nim Debiana ale słyszałem, że na niektórych laptopach może to skrócić absurdalnie czas działania baterii etc... I stąd pytanie, dlaczego niektóre laptopy mają problem z Linux'em i czy wpływają na to parametry kompa (jeżeli tak to jakie i na czym to dokładnie polega). Na koniec dodam tylko, że to będzie mój pierwszy komputer z Linux'em, z góry dzięki za odpowiedź.smiley

komentarz 23 lutego 2019 przez dxr Obywatel (1,240 p.)
Linux ma problemy z kartami Nvidii. Ogólnie Nvidia robi bardzo pod górę Linux Foundation, aż Torvalds zrobił kiedyś to:

https://www.youtube.com/watch?v=_36yNWw_07g

Zdarza się, że z powodu jakichś błędów karty graficzne Nvidii wariują pod Linuxem. Objawia się to zwiększoną aktywnością, a więc wzrostem zużycia energii i podniesieniem temperatury. Obydwie te rzeczy drenują baterię. Rozwiązaniem jest niestety zainstalowanie zamkniętoźródłowych sterowników Nvidii. Są to bardzo rzadkie przypadki.
1
komentarz 24 lutego 2019 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Jakie problemy? To, że ludzie nie robią gier na Linuxa nie znaczy, że to wina nvidii.  Jeśli chcesz się bawić w CUDA to Linux jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż Windows. Robiąc cokolwiek z dziedziny AI przy wykorzystaniu GPU od Nvidii wolę wybrac Linuxa niż Windowsa.
komentarz 24 lutego 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Rozwiązaniem jest niestety zainstalowanie zamkniętoźródłowych sterowników Nvidii

A przepraszam co jest złego w tym że do karty graficznej wyprodukowanej przez firmę NVIDIA użyjemy sterowników które również napisała owa firma? Przecież to jest właśnie naturalny proces a nie "niestety"

komentarz 24 lutego 2019 przez dxr Obywatel (1,240 p.)
Po pierwsze kolega raczej nie robi obliczeń na kartach graficznych więc to go nie dotyczy. Ja odnoszę się do tego o co było pytanie żeby nie robić offtopu.

W zamkniętych sterownikach Nvidii złe jest to, że są kiepskie i nieaktualne z brakującymi funkcjonalnościami. Poza tym otwarte oprogramowanie to bezpieczne oprogramowanie.

Widać że niezbyt wiesz o czym mówisz, bo stawiając na równi jakość sterowników, które są typowo do obliczeń np. Tesla i jakieś gamingowe typu GTX1050 to nieporozumienie.

Do obliczeń używa się często Linuxa i Nvidia do kart typu Tesla robi dobre sterowniki. Do gier najczęściej Windowsa więc jak instalujesz na komputerze z nową kartą Nvidii Linuxa to masz więcej problemów niż to warte.

Dlatego w laptopach instaluje się Noveau a na serwerach sterowniki Nvidii.

Rozumiem że jesteś funboyem Nvidii, ale ostygnij trochę - nie warto strzępić nerwów.
1
komentarz 24 lutego 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
%Nie jestem niczyim fanbojem. Po prostu stwierdzam że otwarte sterowniki są beznadziejne. Nie winię tutaj nikogo, po prostu stwierdzam fakt. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem opensource, jednak w przypadku sterowników się to nie sprawdza. A to dlatego że społeczność nie ma dostępu do firmware karty graficznej i tworzy sterowniki że tak powiem "na czuja". Wierzę że gdyby NVIDIA udostępniła kod firmware to z pewnością społeczność zrobiłaby lepsze sterowniki. Jednak niestety tak nie jest.

Myślę że wszyscy tutaj mają na myśli tylko i wyłącznie karty gamingowe, a do tego otwarte sterowniki nie nadają się w ogóle.  Karty do gier to jest podstawa i pewnie jakieś 99% rynku i o tym właśnie mówimy.

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 23 lutego 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
wybrane 23 lutego 2019 przez jp2gmd
 
Najlepsza
Absurdalne to jest to co piszesz.

Gdzie słyszałeś że laptopy z Debianem mają problem z baterią? Albo gdzie słyszałeś że laptopy mają problem z Linuksem? Jaki niby problem? Kompletna bzdura.
komentarz 23 lutego 2019 przez jp2gmd Początkujący (320 p.)
Laptop będzie miał dokładnie taką samą długość pracy na baterii mimo zmiany systemu ? Sam nie wiem gdzie dokładnie słyszałem ale nie raz nie dwa to krążyło.
2
komentarz 23 lutego 2019 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Zgłoś to do pogromców mitów ;)

Jak ja coś usłyszę, to zanim napiszę na forum, to sprawdzam to w Internecie. Polecam.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 394 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2016 w Sprzęt komputerowy przez ignacjusz Bywalec (2,390 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 514 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 221 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...