• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co zrobić, żeby motywacja do programowania wróciła?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
300 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2019 w Offtop przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)
Pora pochwalić się nowym wpisem na blogu, do którego zainspirował mnie
https://forum.pasja-informatyki.pl/415681/powrot-do-programowania

Link do wpisu => https://wp.me/paEPwh-V
komentarz 23 lutego 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Wpis ten jest taki nijaki, bez obrazy. Ale po takim wpisie skupilbym sie bardziej ogolnikowo i raczej na troche innej grupie odbiorcow, jakimi sa poczatkujacy programisci, ktorzy czesto po paru tygodniach napotykają taka sciane. I tutaj przydaloby sie poruszyc kilka pozycji, np

Zly dobor technologii

Siedzenie godzinami bez przerwy przy kodzie

Stawianie sobie zbyt wysokich celow

Pisanie dobrego kodu jest czyms co nas wypala? Wedlug mnie, to rzecz, ktora mobilizuje i ktorej brakuje w szkolach
komentarz 23 lutego 2019 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Ale clickbait..
3
komentarz 23 lutego 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Jaki clickbait? Przecież autor napisał w swoim poście dokładnie to, o czym wspomniał na forum.

Tak w ogóle, jesteście zbyt krytyczni co do jego przemyśleń. Prezentuje on przecież temat ze swojego punktu widzenia i doświadczenia (o czym wspomina na początku posta). Nie każdy musi się z tym zgadzać, ale to nie oznacza od razu waleniem minusów pod jego tematem.

A ty, Marcin, nie przejmuj się spinaczami i dalej rozwijaj swojego bloga. Nadal imponujesz mi warstwą językową, o merytorycznej nie będę się wypowiadał, bo każdy ma swoje sposoby na walkę z brakiem motywacji, ale akapit o zdrowym stylu życia bardzo mi przypadł do gustu.

Życzę samych sukcesów.
komentarz 23 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)

Pisanie dobrego kodu jest czyms co nas wypala? Wedlug mnie, to rzecz, ktora mobilizuje i ktorej brakuje w szkolach

Tak i nie

Inaczej to wygląda na początku, kiedy poznajesz wzorce, naprawiasz swój beznadziejny projekt i masz takie "woow, ale to teraz czytelne" 
Albo podobnie, kiedy wpadasz do nowego rozbudowanego projektu, widzisz, że jest zrobiony bardzo czytelnie i znowu masz "woow, nie wiedziałem że tak sie da"

Z drugiej strony po pewnym czasie pisania kodu, który musi być czytelny, musi być zrobiony takimi konwencjami jak reszta aplikacji, musi spełniać standardy i musi jeszcze wiele innych

Według mnie profesjonalizm odbiera tą radość, nie tylko w programowaniu

Z własnych obserwacji widze, że najbardziej zajarani programowaniem są początkujący, piszący mini programy 

Moge też polecić robienie czegoś innego, np w pracy, mimo że musze trzymać się standardów, kiedy dostaje zadanie oparte o coś, czego nigdy nie robiłem... nagle robi mi się je ciekawiej, aż trudno się oderwać

Wniosek może być taki, że największą radość daje nam coś nowego, gdzie wchodzimy z wiedzą prawie że zerową... i stopniowo chłoniemy nowości
A jak jeszcze zdejmiemy z siebie te wszystkie musisz, ze względu na to że to jest mini projekt niekomercyjny, którego prawie nikt nie będzie używał... to już prawdopodobnie będziemy się super bawić 

Pamiętajmy o tym, że kod napisany prawidłowo jest ważny, jednak nie zawsze jest on niezbędny
Mam tu na myśli jedynie mini projekty niekomercyjne, które mają dość mało linii kodu

Pisanie czegoś takiego sprawia, że wiele rzeczy możemy przetestować szybciej i mieć wcześniej efekt "woow, to działa"

Do ORM doszła nowa super funkcja i chcesz przetestować kilka możliwości na mini projekcie
Będziesz robił rozbudowaną aplikacje z kilkoma warstwami i cqrs... czy będziesz wrzucał kod jak leci, żeby jak najprościej dostać się do tych nowych możliwości i je przetestować?
Tak tylko podpowiem, że projekt robisz w celu przetestowania tego

Może ORM to zły przykład bo pewnie mało kto się nimi fascynuje, lepszym przykładem może być biblioteka typu signal r, / socket.io 
Albo mini biblioteka do obsługi kolejkowania
Albo biblioteka do obsługi uczenia maszynowego
Albo narzędzie wspomagające operacja na big data, jak u-sql 

Większość z nas najlepiej będzie się bawić pisząc kod, który możliwie jak najwcześniej będzie pozwalał na przetestowanie nowych możliwości
Niekoniecznie będzie najlepszy jakościowo
Ta jakość jest bardzo ważna, ale w ważnych projektach które będą używane przez innych, w przypadku projektu na jeden wieczór, którego nikt nigdy nie zobaczy... myśle że nie musimy się na tym skupiać

komentarz 23 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)
A co do osób początkujących
Tutaj nie mam zbyt dużego doświadczenia
I też nie wiem co mogłoby pomóc, poza zwykłym "zmień technologie", "zmień język"

Co prawda miałem coś takiego ale...
To nie był brak motywacji, bardziej brak potrzeby uczenia się czegoś więcej, bo po co
Później przeszedłem z frontendu na backend i momentalnie złapałem chęć do wchodzenia w to coraz głębiej

I żeby nie było, nie mówie że backend jest lepszy od frontendu, po prostu dla mnie jest ciekawszy. Znam osoby które zaczynały od backendu a teraz prawie jedyne co robią to frontend

Trzeba znaleźć to co cie interesuje i sie w tym rozwijać
Post jest bardziej o tym etapie, kiedy programowanie staje sie codziennością, kiedy to nie jest tylko dobra zabawa, ale też codzienność z wymaganiami
Bo nawet jeśli w pracy masz super atmosfere i dobrze dobrane zadania, to nie masz 100% swobody (bo biznesowo to byłoby porażką)

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 922 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kuber023 Użytkownik (650 p.)
0 głosów
11 odpowiedzi 1,810 wizyt
–2 głosów
6 odpowiedzi 1,458 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...