• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Raspberry Pi 3 - Więcej pinów GPIO [I/O]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
981 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez AleX1010 Obywatel (1,320 p.)
zamknięte 23 lutego 2019 przez AleX1010
Witam!

Jestem na etapie tworzenia pewnego projektu. Chciałbym stworzyć ,,inteligentną obsługę" mojego pokoju. Wszystko w ramach zabawy, nauki i frajdy. Wszystko z założenia ma być postawione na Raspberry Pi 3 Model B. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, ponieważ Arduino używam już w moim robocie, a poza tym chciałem użyć do czegoś Raspberry. Niestety jak w każdym projekcie pojawia się problem. W planach mam podłączenie oświetlenia biurka diodami adresowalnymi. Do tego dochodzi podłączenie termometru, miernika wilogoci itd. Razem z rozbudową tego wszystkiego przybędzie dużo czujników, oświetleń, ale niestety nie pinów na moim Raspberry. I tutaj pojawia się pytanie, jaki jest dobry sposób na zwiększenie liczby cyfrowych pinów GPIO w moim raspberry pi?
komentarz zamknięcia: Brak rzetelnych odpowiedzi.
1
komentarz 23 lutego 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
W dalszym ciagu jestem za uzyciem arduino mega/due, ktore zostanie podlaczone do raspberry pi. Oprocz tego kupic lub samemu narysowac sensor shield, zeby moc podlaczyc wieksza ilosc sensorow. Samo raspy odpowiedzialne byloby za np komunikacje, ale arduino za wykonywanie polecen, co moim moim zdaniem jest lepsze. A po za tym, skoro ma to byc inteligetny pokoj, to proponowalbym umieszczenie czujniki ruchu, czujniki natezenia swiatla, czujniki temperatury i ewentualnie wziasc sobie pilot jaki kolwiek, zwykly czujnik podczerwienii i w razie czego moc sterowac za pomoca pilota
komentarz 23 lutego 2019 przez AleX1010 Obywatel (1,320 p.)
DragonCoder dzięki za pomoc :)
komentarz 23 lutego 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
To wyglada jakbysmy Ci probowali wcisnac Arduino na sile, ale jednak 52 piny + mega sensor shield v2 ((koszt 50 zl, chyba ze wolisz to zrob w eagle sammu i wyslij do firmy, zeby ja nadrukowali) daje duze mozliwosci, a raspy mozna jako nie wiem system alarmowy, poprzez rozpoznawanie twarzy, wiec i python sie przyda
komentarz 24 lutego 2019 przez AleX1010 Obywatel (1,320 p.)
Niby to wszystko prawda tylko nie potrafię sobie póki co poukładać jaka była by dokładna rola raspberry, gdybym dodał do projektu arduino... ;)
komentarz 24 lutego 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
W mojej ocenie to wygląda na system gdzie poszczególne czujniki/grupy czujników powinny komunikować się np. z użyciem protokołu radiowego (np. nRF24L01 tanie, skuteczne i przep. wystarczająca). Rzeczone diody adresowalne, np. z rodziny WS2812B, wymagają zachowania złożonych reżimów czasowych do komunikacji co obciążało by zbędnie RasPi. Do plusów, mała ilość przewodów. Do ciśnienia, temperatury czy wilgotności, jakiś mały 8-bitowiec z tanim radiem.

W rozwiązaniu w które brniesz, będziesz miał "stado kabelków", problemy z komunikacją, zerwane połączenia.

Ciśnienie na BMP180/BMP280 (Bosch się sprawdza), temp na jakimś DS* (DS18B20 lub podobny).

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 23 lutego 2019 przez niezalogowany
wybrane 24 lutego 2019 przez AleX1010
 
Najlepsza
Jeżeli chcesz sobie rozszerzyć piny cyfrowe, a chcesz sterować jakimiś diodami to możesz sobie kupić kilka rejestrów przesuwnych lub np.PCF8574, czyli ekspander do i2c(według mnie lepszy od rejestru przesuwnego. zawsze możesz podłączyć kilka na raz). możesz sobie jeszcze poszukać troche shieldów, ale najlepiej po prostu dodaj arduino. Może wykonywać swoja prace niezależnie, jest wytrzymalsze niż rpi, oraz ma piny analogowe. a tak dokładniej to raczej ci nie pomogę, bo nic nie napisałeś do czego ci to.

Raczej się nie pomyliłem, ale jeśli coś jednak źle napisałem, lub ktoś się ze mną nie zgadza, to chętnie poprawie
komentarz 23 lutego 2019 przez AleX1010 Obywatel (1,320 p.)
Witaj!

Więcej pinów potrzebne mi jest z tego powodu, że chciałem na moim Pi wykonać projekt ,,inteligentnego pokoju", a ilość cyfrowych pinów na Raspberry nie jest do tego wystarczająca. Stąd właśnie pomysł na zwiększenie ilości tych pinów. Wczoraj jeszcze sobie troszkę poszukałem i znalazłem ekspander wyprowadzeń MCP23017. Nada się do zwiększenia ilości pinów?
komentarz 25 lutego 2019 przez niezalogowany
edycja 20 sierpnia 2019
Myśle, że jak najbardziej się nada. jedyną różnica z tego, co widze to większa ilość pinów wyjścia.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 238 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez Cixo Gaduła (4,070 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 284 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 432 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...