• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki jest wasz cel zawodowy?

VPS Starter Arubacloud
+5 głosów
1,220 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Wpadła mi właśnie taka ciekawość do głowy "jak to jest w głowach innych"
Pytanie wygląda jak prosto z rozmowy o prace, ale może fajna dyskusja się stworzy, może okaże sie że niektórzy mają podobne cele długoterminowe. 
[W moim przypadku]

W moim przypadku takim celem jest rzeczywisty wkład w coś, co ma duży wpływ na życie ludzi. 
Chciałbym mieć możliwość wyznaczania kierunku pracy w projekcie, który dla wielu osób jest rewolucyjny (zmienia sposób wykonywania pewnych rzeczy przez wielu ludzi).
Z przykładów projektów, które według mnie były dość rewolucyjne... żeby nie rzucać firmami typu google, podam nie tak ogromną skale, a tak właściwie to może być to uber, filmweb, pysznepl.
Albo nawet mniejsza firma, ale taka, która zmienia sposób funkcjonowania wielu osób... jak szkolne dzienniki elektroniczne. Przykładów może być sporo.

No i też posiadanie czegoś własnego, ale to jest w pewnym stopniu powiązane.
Chciałbym mieć coś, za co ja odpowiadam i to czy działa dobrze, jest zależne w sporej części ode mnie. Jeśli ja zrobiłem coś super - działa to super, jeśli ja zrobiłem coś beznadziejnie - działa to beznadziejnie.
Przykładowo posiadanie własnej firmy lub startupu (ale takiego normalnego, a nie opierającego się na wyzysku inwestorów... co psuje reputacje tego typu firm), albo stanowiska w firmie które pozwala na podejmowanie kluczowych decyzji, np CTO
Zależnie od rozmiaru firmy, bo wiadomo, w przypadku korporacji nie dążyłbym do stanowiska dyrektora lub zbliżonego do dyrektora, co bym już robił w przypadku mniejszej/średniej firmy.

Bardziej też widzę siebie w rozwiązaniach wysokopoziomowych, gdzie trzeba zastanawiać się nad architekturą tego wszystkiego, nad tym, w jaki sposób chcemy implementować procesy biznesowe w kodzie i co da się zrobić, a co wywoła więcej szkody niż zysku.
Niż programowanie niskopoziomowe i/lub optymalizacja.
Chociaż niedawno zainteresowało mnie uczenie maszynowe, ale widze to bardziej jako wartościowy dodatek, niż coś, co nagle zmieni moją karierę o 180 stopni.

Może zakończy sie to tak że będę posiadał firme oferującą ciekawy produkt, oparty o uczenie maszynowe (takie combo).
Zobaczymy jak to wszystko się potoczy.

A jak wyglądają wasze plany na przyszłość? 
Ale jako przyszłość nie mam na myśli najbliższych miesięcy czy roku, bardziej okres ok 5-10 lat (może nawet więcej, jeśli ktoś ma takie plany)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 lutego 2019 przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (9,450 p.)
Fajny temat :) Jeśli mam być szczery to moje cele są troche podobne do twoich :)

 

Jestem programistą (głównie Java) od około 7 lat, byłem w lepszych i gorszych projektach, wiadomo różnie to bywa. Jakoś tak się moja kariera potoczyła że głównie pracowałem na umowę o pracę, jednak rok temu przeszedłem na własną działalność. Niby nic, bardzo wiele osób w środowisku IT tak robi, ale u mnie coś się wtedy zmieniło. Postanowiłem że będę działać trochę szerzej niż tylko w firmir dla której świadcze usługi.

Udało sie zrobić kilka commitów do projektów opensource, udało się zgłosić kilka błędów które w tym momencie już zostałły załatane, i odniosłem wrażenie że dzięki temu faktycznie udało zrobić się coś naprawdę dobrego, to pozwoliło mi myśleć dalej.

Odpaliłem swojego bloga technologicznego (nie ma się czym chwalić jak na razie bo blog ma zaledwie miesiące), na którym staram się przekazywać swoją wiedzę na temat programowania. Jak blog się trochę rozwinie będę pisać też szerzej, jednak ciągle w zakresie technologii :)

Jednak to wszystko ma na celu aby przybliżyć mnie do zrobienia czegoś własnego. Zawsze tworzyłem jakieś części oprogramowania, nigdy nie napisałem aplikacji którą wydałem gdzieś, od początku do końca. I to jest obecnie mój cel. Chciałbym napisać apkę mobilną z wykorzystaniem nowej technologii od Googla - Flutter, jest to framework oparty na Darcie do tworzenia aplikacji Android/IOS, mam już plan co  chciałbym napisać i już powstały pierwsze linijki kodu.

Kto wie :) może  blogowanie + pisanie własnych apek pozwoli mi kiedyś pracować tylko i wyłącznie dla siebie :)
2
komentarz 21 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Udało sie zrobić kilka commitów do projektów opensource

yes 

0 głosów
odpowiedź 21 lutego 2019 przez Szlugas Użytkownik (800 p.)
Bardzo ciekawe podejście. Podoba mi się perspektywa wpłynięcia w znacznym stopniu na społeczeństwo. Chyba jako ludzie już mamy coś takiego w sobie, że nie chcemy być bierni. Każdy z nas chciałby wywierać wpływ na otaczający go świat (jedni w większym stopniu, inni mniej). Zauważyłem, że nawet osoby starsze często potrzebują tzw. uwagi, chcą czuć się potrzebni. Oczywiście jest to całkiem inny poziom, niż w Twoim przypadku, ale wydaje mi się, że potrzeba jest ta sama.

Ja obecnie znajduję się na nieznacznym poziomie (dopiero się uczę programowania i jeszcze nie zacząłem swojej pierwszej pracy) jednocześnie, gdy już zdobędę doświadczenie i potrzebne umiejętności, chciałbym móc mieć czynny udział w rozwoju technologii Blockchain. Uważam, że społeczeństwo zasługuje na uwolnienie się od banków, wielkich scentralizowanych instytucji i tych wszystkich chciwych ludzi, którzy tym sterują. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Blockchain to nie tylko tranzakcje pomiędzy ludźmi, ale też IOT, co też w bardzo dużym stopniu może przyspieszyć pracę i i zautomatyzować wszystkie procesy.

Podsumowując, też chciałbym wpłynąć w pozytywny sposób na jakość życia naszego społeczeństwa.
0 głosów
odpowiedź 21 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Ja swoje cele nawet w cv sobie zapisałem cheeky​​​​​​

Poszerzanie wiedzy i rozwijanie praktycznych umiejętności na pograniczu specjalizacji Software Engineer oraz DevOps. Projektowanie, implementacja, wdrożenia oraz utrzymanie ambitnych projektów opartych o testy i przemyślane (SOLIDne) rozwiązania architektoniczne. Tworzenie udokumentowanego, czystego kodu; otwartego na zmiany, niezależnego od bibliotek i frameworków.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 378 wizyt
pytanie zadane 24 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez takowiec Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...