• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Dobór technikum

Object Storage Arubacloud
–4 głosów
217 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez klaudiusz20046 Nowicjusz (160 p.)
zamknięte 17 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk
Witam, jestem obecnie w 8 klasie podstawowki i zaczynam powaznie myslec o tym gdzie pojsc po wlasnie tej podstawowce, na pierwszą mysl przyszło mi technikum informatyczne ze względu na to ze lubie komputero, składać je itp, czasem pisze jakies naprawde proste programy w c++ i ogólnie informatyka mnie kręci, jestem raczej trójkowym uczniem wiec zapytam was wprost, czy taka osoba jak ja jest w stanie poradzić sobie w takowym technikum, co by warto umieć itd, czytalem ze takie technika zbytnio kogos nie nauczą rzeczy strikte o programowaniu dlatego tez pytam czy podczas pobytu w takiej szkole warto sie uczyc jakiegos jezyka jezeli ma sie potem jakies plany z tym zwiazane, czy po takiej szkole jestem w stanie juz  znalesc jakąś prace? pozdrawiam :)
duplikat pytania: Dostanie sie do szkoły
komentarz 17 lutego 2019 przez niezalogowany
15 temat tego typu przez ostanie 2 miesiące....
1
komentarz 17 lutego 2019 przez klaudiusz20046 Nowicjusz (160 p.)
mój drugi
1
komentarz 17 lutego 2019 przez niezalogowany
jeszcze się tym chwalisz?
komentarz 17 lutego 2019 przez klaudiusz20046 Nowicjusz (160 p.)
licze na odpowiedz konkretną, tamten temat to byl bardziej rozeznaniowy
komentarz 17 lutego 2019 przez niezalogowany
jeżeli chcesz konkretną odpowiedź to sobie wpisz technikum w wyszukiwarce http://prntscr.com/mmabmx
komentarz 17 lutego 2019 przez klaudiusz20046 Nowicjusz (160 p.)
nie pytam o technikum/liceum tylko o konkretny kierunek
komentarz 17 lutego 2019 przez niezalogowany
jeżeli wpiszesz technikum to masz 7 stron o technikach tak więc możesz sobie poczytać. Jeżeli nie umiesz posługiwać się wyszukiwarką to nie nadajesz się do technikum informatycznego.
komentarz 17 lutego 2019 przez niezalogowany

@Marcins321, a co będzie w maju/czerwcu?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 17 lutego 2019 przez niezalogowany
Kolego, zorientuj się w swojej szkole, czy nie są organizowane zajęcia z doradztwa zawodowego (każda szkoła powinna zapewniać takie zajęcia, szczególnie dla ostatnich klas). Jak ktoś nie wierzy, to proszę przeczytać: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1675

Także śmigaj do swojego wychowawcy/dyrekcji z pytaniem o doradztwo zawodowe. Na pewno dostaniesz odpowiedź (przynajmniej wg. prawa powinieneś dostać możliwość skorzystania z doradztwa, albo szkoła powinna prowadzić grupowe zajęcia) i tam już się wypytaj doradcy o wszystko, ale taki doradca też powinien zrobić z Tobą może jakieś testy predyspozycji itp. z czego wyciągniesz wnioski o samym sobie.
komentarz 17 lutego 2019 przez klaudiusz20046 Nowicjusz (160 p.)
Mma takie zajęcia, w ostatnich 4 latach na "Testach" wychodziło mi ze moj przyszly zawod bedzie wiązał sie z branżą IT, od zawsze to lubilem. 28 lutego jade do jednej ze szkol i bede pytal duuuuuzo, o progi itd, mam duzą nadzieje sie uda i cos ze mnie przysłowiowo będzie
+1 głos
odpowiedź 17 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Znam osoby które od razu po liceum miały poziom lepszy od niektórych panów inżynierów

Znam osoby które z tytułem technika radziły sobie duże gorzej od wielu osób, które miały 14 lat

Wybór technikum/liceum nie określa tego ile się nauczysz, bo kluczem jest nauka samodzielna
Nawet jeśli w technikum będziesz się uczył na same 5, nie zdobędziesz zbyt dużej wiedzy, bo program nauczania jest tak skonstruowany że często to czego wymaga 2 letni przedmiot (aby mieć z niego same 5), możesz ogarnąć w tydzień grzebiąc sobie coś przy komputerze, po godzinie albo dwóch dziennie wieczorem

To jest jedynie decyzja jak wolisz spędzić ten czas
Wolisz mieć przedłużenie podstawówki, z lekkim polem do wyboru jeśli chodzi o przedmioty, ale za to spędzać tam mniej czasu
Czy wolisz spędzać w szkole więcej czasu, ale mieć sporo lekcji na zasadzie "grzebanie przy serwerze z kolegą i dyskusje o życiu"

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że 9 lekcji gdzie większość to takie luźne grzebanie przy kompie
Bo a tu kabelki sie porobi, a tu coś przy serwerze sie zmieni, a tu dysk sie przetestuje
Męczą dużo mniej od klasycznych lekcji gdzie siedzisz w ławce a nauczyciel coś gada... zazwyczaj tylko żeby zaliczyć lekcje i mieć spokój

Ale też z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli zaczynasz lekcje o 8 rano i masz siedzieć tam 9 lekcji... to wrócisz do domu później niż gdybyś siedział tam 5 czy 6 lekcji

Nie wiem jak jest teraz, ale "za moich czasów" (aktualnie jestem w 4 klasie) wyglądało to tak, że przez pierwsze 3 lata w technikum masz o 5 lekcji więcej w tygodniu
I dodatkowy rok, w którym masz dokładnie tyle lekcji w tygodniu, co osoby w liceum w normalnych latach
komentarz 17 lutego 2019 przez klaudiusz20046 Nowicjusz (160 p.)
Rozumiem, wiem doskonale ze niczego z takiego technikum na ten temat nie wyniose i juz mam plany co do tego, bede uczeszczal na kursy w miare mozliwosci itd, planuje się dobrze przygotowac aby wejsc w ten rynek bo ludzi będzie masa, jak wygląda taka nauka w technikum z twojej perspektywy?
komentarz 17 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Jak wygląda nauka to zależy na jakich nauczycieli trafisz i jaki masz poziom

Lekcje zawodowe to często było zajmowanie się sobą bo już to wiedziałem
Albo właśnie dłubanie z kolegą przy czymś
Czasami pomoc komuś

Ale tak to akurat wyglądało u mnie, bo sporo umiałem a jak nie umiałem, to z informatyką miałem tak, że szybko pojmowałem nowe rzeczy
Inni często uczyli się nowych rzeczy, zazwyczaj to były luźne lekcje ale zależy od nauczyciela
Są tacy którzy potrafią wytłumaczyć coś jednym zdaniem i zapamiętasz do końca życia (a przez reszte lekcji nic nie robisz bo umiesz)
A są tacy którzy przez miesiąc będą ci powtarzać jakieś podejrzane definicje i dalej nie będziesz ogarniał absolutnych podstaw, które powinieneś poznać przez pierwsze 10 minut
Ale tak jest ze wszystkim
Ale ogólnie lekcje zawodowe należą do tych luźniejszych, gdzie nie masz na głowie masy materiału który cie kompletnie nie interesuje (jak np polski w połączeniu z nauczycielką z dużymi ambicjami)

Jeśli oglądałeś na yt filmy Zelenta, to mimo że to jest tylko delikatne wprowadzenie w podstawy programowania... można powiedzieć że masz większą wiedzę od większości osób które skończyły technikum

Jak coś to chodze do jednego z lepszych w regionie, gdzie niektórzy uczniowie dojeżdżają po 20-30km

A co do lekcji maturalnych... to samo co w poprzednich szkołach (w moim przypadku podstawówka i gimnazjum)

A co do tej całej masy ludzi to hmm
Jak widze te osoby które uczą sie w technikum
Albo te osoby które studiują
Albo te osoby które kończą kursy
To nawet sie nie boje, że zabiorą mi miejsce
Na 100 osób myśle że z 5-10 może być konkurencją

Bo jakby na to nie patrzeć, bardzo dużo osób idzie w strone informatyki nie dlatego że chcą się tutaj rozwijać i być specjalistami na rynku, tylko
-lubią grać w gry i tak wyszło
-słyszeli że dużo się zarabia
-poszli do technikum przypadkiem, ale pójdą na to na studia bo mimo że nic nie umieją, to będą mieć "ciągłość"
-ktoś w rodzinie ma firme i chcą sie doszkolić żeby łatwo zdobyć jakąkolwiek "lepszą" prace

W wieku 17 lat kiedy zaczynałem zarabiać, w pierwszej pracy spotkałem pana magistra
Tytuł dostał jakoś miesiąc przed początkiem tej pracy
Co chwile się wywyższał bo pan magister, a inni (m.in ja, ale nie tylko) nawet matury nie mamy

I co chwile wytykałem mu błędy które jak się okazało, były poważne

Jakim prawem do tego doszło że 17 latek który uczył się sam w domu widział co chwile błędy u pana magistra informatyki?
Ja uczyłem się samodzielnie, w swoim tempie, z chęcią rozwoju
A on poszedł do technikum... nie wiedział co dalej to inżynier inf... nie wiedział co dalej to magister...

I takich osób jest bardzo dużo

Czasami nawet ci którzy myślą że podjęli świadomy wybór bo ich to interesuje, tak na prawdę się nie interesują informatyką a jedynie uznali że "fajnie brzmi" albo opis im się spodobał
W wyniku czego te osoby kończą w taki sposób... może troche lepiej, ale jednak
A takich osób też jest bardzo dużo
komentarz 17 lutego 2019 przez klaudiusz20046 Nowicjusz (160 p.)
A co powinienem zaczac robic po kursach pana zelenta, koncze wlasnie programowanie obiektowe w builderze
komentarz 17 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Najlepiej pomyśl co chcesz robić dalej i zacznij to robić

Ogólnie próbuj tego co cie interesuje i tak po ok połowie roku wybierz sobie to, w czym chcesz się mocniej rozwinąć

np gry wydają sie fajne, spróbuj coś porobić
mobilne fajnie brzmią, pogrzeb tam
webowe podobno są ciekawe, zrób coś z nimi
może coś z robotyką ci sie spodoba

nic na siłe, jak po dniu będziesz czuć że to jednak nie jest to, to nie ma sensu zmuszać się przez następny miesiąc
może być też tak że to co będzie pierwszą decyzją będzie najlepszą, ale mimo wszystko lepiej posprawdzać też inne opcje, bo masz na to czas

to czy podjąłeś dobrą decyzje widać po tym, czy chcesz się dalej rozwijać
jeśli w aplikacjach mobilnych cały czas chcesz pchać wiedzę do przodu, cały czas oglądasz konferencje, cały czas chcesz oglądać kursy, ciągnie cie do książek, piszesz projekty
a w gamedevie doszedłeś do etapu gdzie sam możesz stworzyć coś samodzielnie... i nie czujesz potrzeby do chłonięcia wiedzy dalej

to chyba nie musze mówić w którą strone lepiej pójść
oczywiście to dwa skrajne przykłady

ale chodzi o to, żeby nie popadać w stan gdzie znasz 2 technologie w 1 języku i zostajesz przy tym na 3 lata
przy których robisz postępy jakie powinieneś mieć w 2-3 miesiące (takie przypadki też spotykałem)

zrób sobie rozeznanie i wybierz to do czego cie najbardziej ciągnie
a, i też sprawdź rynek
najlepiej gdyby to było coś w miare popularnego
nie musi być to typ 3 najpopularniejszych języków programowania 2018/2019
ale dobrze gdyby było w czym wybierać jeśli chodzi o oferty pracy
a nie że w promieniu 500km znajdują się 2 firmy, które tego używają
komentarz 18 lutego 2019 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Gdybyś chciał to wrzuciłem post na bloga na temat technikum vs liceum

https://wp.me/paEPwh-A

Może komuś w przyszłości się przyda

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 244 wizyt
–4 głosów
1 odpowiedź 622 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 631 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...