• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praktyki zawodowe - 2. klasa technikum

Object Storage Arubacloud
0 głosów
17,180 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MeMeet Nowicjusz (140 p.)
Witajcie!

Jak wiecie, technika informatyczne w Polsce miały dotychczas przewidziane miesięczne praktyki zawodowe, najczęściej w trzeciej klasie. Niestety, niedawno zmieniło się kilka rzeczy, i stało się tak, że teraz praktyki odbywają się również w drugiej klasie, trwające także miesiąc.

Ze względu na to, że zbliżają się bardzo szybko, chciałbym poradzić się Was w ich kwestii.

1. Czy praktyki rzeczywiście wyglądają tak, jak głoszą legendy - 90% przypadków polega na "podlewaniu kwiatków" i nie mają za dużo wspólnego z informatyką? W jaki sposób mniej więcej wygląda typowy dzień praktyk?

2. W jaki sposób szukać miejsca praktyk, by, nazwijmy to, dobrze trafić? Mam na myśli miejsce, gdzie te praktyki nie będą miały ani formy "niewolniczej pracy", ani też nie będą polegały na wykonywaniu pierdo-questów typu w.w podlewanie kwiatków albo sprzątanie biurek. Podobno nie ma co pisać do większych firm, bo najczęściej nawet nie odpowiedzą na zapytanie. Warto uderzać do np. sklepów, jako "asystent klienta"? Jest co szukać w serwisach (bo chyba do tego mi najbliżej i najwięcej z tej kwestii umiem)?

Jakie macie z praktykami przeżycia, doświadczenia, porady?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 17 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Wszystko zależy od tego jak sam sobie to zorganizujesz. Możesz zagadać do wujka który ma działalność, dwa podpisy i przez miesiąc będziesz molestować pada do ps4/xbo.

Możesz też podsumować swój poziom wiedzy, zdecydować co lubisz i poszukać firm, które to robią i legitymują się ciekawymi projektami. Śmiało dzwoń, pisz maile i pytaj. Najwyżej Ci podziękują, żaden wstyd.
+1 głos
odpowiedź 17 lutego 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Ja miałem praktyki na początku października więc powiem ci jak to u mnie wyglądało...

Jest możliwość zaproponowania firmy z poza listy proponowanych, ta firma musi cię chcieć i musi być tam osoba z 'przygotowaniem pedagogicznym', ja właśnie dostałem się do firmy programistycznej w ten sposób. Na brak zajęć raczej nie narzekałem, no może dwa dni były luźniejsze. Ale reszta klasy poszła do firm proponowanych, nadgonili nieobejrzane 3 sezony jakiegoś serialu... (przez półtorej tygodnia 13 osób które tam poszło siedziało 8 godzin w jadalni czy czymś takim) nic się nie nauczyli, dwie osoby prowadziły fanpage na fb i tyle... Więc jeśli chcesz coś robić to idź to firm programistycznych i porozmawiaj czy nie potrzebują praktykanta który ma już odpowiednią wiedzę :)
0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2019 przez marakuja Użytkownik (590 p.)
Cześć,
Bardzo dużo zależy od tego w jakim zakładzie się znajdziesz. U mnie szkoła miała podpisaną umowe o praktyki z bardzo dużym zakładem. Ale można było sobie samemu poszukać zakładu, który Cie przyjmie i tam bedziesz odbybwał praktyki. Ja tak zrobiłem:) Miałem praktyki w jedno-osobowej firmie, która miała podpisane kontrakty z różnymi firmami w okolicy i była na "zawołanie" odnośnie spraw związanych z komputerami, więc łatwo sobie wyobrazić jak wyglądają praktyki w takim zakładzie:)
Z kolei moi koledzy, którzy zostali z firmą wybraną przez szkołę, trafili na okres, gdy były wymieniane komputery. Mieli za zadanie niektóre komputery rozmontować, spisać co się w nich znajduje, i ładnie poukładać. Czasami zdarzyła się instalacja Windowsa. Z tego co opowiadali, to było to bardziej znajdywanie zajęć na siłe, jeden komputer rozkładało 5 osob, albo jedna rozkładała a reszta grała w karty:)
 

Co do Twojego pierwszego pytania, jesteś tylko praktykantem to też nikt Cie nie dopuści do jakiejś wielkiej pracy, muszą liczyć się z tym że niewiele potrafisz, chociaż prawda może być inna:)

Podczas szukania pracodawcy, który Cie przyjmie, musisz uwzględnić to, że ten pracodawca musi mieć stanowisko pracy związane z Twoim zawodem, więc nie możesz iść od byle jakiego:)  Wiadomo też, że niektóre zakłady nie oferują takich stanowisk:) W mojej opinii najlepiej jest po prostu dzownić do firm o tym profilu, który Cie interesuje. Ale też nie ma co wymagać za dużo po miesięcznych praktykach. Przynajmniej takie jest moje zdanie:)
Możesz próbować do serwisów komputerowych etc. ewentualnie poszukać w rodzinie, może ktos prowadzi lub ma jakiegoś znajomego, który prowadzi podobną firmę:)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,180 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Danrox Bywalec (2,370 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 1,209 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 2,132 wizyt

92,567 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,616 komentarzy

61,953 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...