• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Serwis z ogłoszeniami lokalnymi

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
351 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2019 w Nasze projekty przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Witam,

Jako że coraz częściej mam nie miłe styczności z olx, to postanowiłem zrobić własną stronę tego typu. Problem z ich stroną to słaby serwer który muli i się sypie przy wielu użytkownikach. Rozumiem że serwis musi się utrzymywać, ale jednak 15zł za wystawienie auta ? ludzie wystawiają dziennie po minimum 10 aut. Na samych autach +/- serwis zarabia prawie 5000zł/mieś. Czy za taką kwotę nie można kupić porządnego serwera ?

Nie chce by mój projekt był na skalę krajową, ponieważ wiem że trzeba włożyć na reklamę. Allegro jak to allegro... Bardziej wysyłka, firmy. Chciałbym aby była mechanika: Dodajesz pierwsze ogłoszenie - podajesz nr tel, żeby nie robić paru kont, poza tym w razie czego dysponuje nr który mogę udostępnić policji w razie popełnienia przestępstwa. Transakcje wykonywane kartą byłby wspierane przez serwis. Wyglądałoby to tak osoba kupująca robi przelew na konto strony i kiedy przesyłka dojdzie pieniądze są wysyłane do sprzedawcy. Do tego można byłoby użyć "package tracking". Pieniądze byłyby wypłacane po potwierdzeniu zawartości.

Chcę z góry powiedzieć że to nie jest do końca obmyślone, dlatego chciałbym żebyście mi powiedzieli czy brać się za takie coś czy nie. Moglibyście też podpowiedzieć co na takiej stronie mogło by się znajdować, oraz jakie i za co opłaty pobierać.

Od razu dziękuje za wszystkie porady i odpowiedzi :) Jak ktoś rozpisze ładnie to dam naj.
komentarz 11 lutego 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Problemem nie jest słaby hosting, a infrastruktura systemu. To, że twoje zapytanie musi długo czekać nie wiesz, czy jest spowodowane bezpośrednio przez jakieś systemy OLX, czy przez ich systemy zewnętrzne z których korzystają. Na twoim miejscu kupowałbym hosting w chmurze, w przypadku gdybyś wykupił własny serwer, to miałbyś dużo ciężej i początkowe koszty byłyby dużo większe, a gdyby twój pomysł osiągnął sukces i nagle zainteresowałoby się twoją stroną dużo użytkowników, to nawet dokupienie zasobów nic by ci nie dało, bo twój system nie byłby jeszcze przystosowany do obsługi dużej ilości użytkowników. AWS ma bardzo elastyczny cennik i OLX też z niego korzysta.
komentarz 12 lutego 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Nadal uważam że to siedzi po stronie olx i ich serwery. Dzieje się tak tylko wtedy gdy jest większy ruch na stronie. Jak jest np 23-6 to płynnie chodzi ale jak już jest 18-21 to nie raz w odpowiedzi od serwera dostajemy błąd. Jednakże nie dzieje się to zawsze, raz będzie płynnie raz nie.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 11 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Na samych autach +/- serwis zarabia prawie 5000zł/mieś. Czy za taką kwotę nie można kupić porządnego serwera ?

Ja tam mało wiem o rozwiązaniach na taką skalę, ale jeśli myślisz że tam stoi jeden serwer za 5 tysięcy i jest super to uważam, że bardzo mocno się mylisz. Pomijam już to, że oprócz tego trzeba do tego zatrudnić pracowników (pewnie setki), utrzymać ich, siedzibę, zapłacić podatki, rachunki i jeszcze musi być z tego jakiś zysk. Nie sądzę też, że są kolokwialnie mówiąc biedni, ale uproszczenie jakiego tu dokonałeś aż boli.

Dodajesz pierwsze ogłoszenie - podajesz nr tel, żeby nie robić paru kont, poza tym w razie czego dysponuje nr który mogę udostępnić policji w razie popełnienia przestępstwa.

Numerów telefonu możesz mieć kilka i będzie kilka kont, jeśli chciałeś dać takie zabezpieczenie to nie będzie ono miało żadnej skuteczności. Numer telefonu jeszcze jakiś czas temu mógł być niezarejestrowany, obecnie już każdy jest, ale i to ludzie potrafią obejść rejestrując "na słupa" (aby nie było: nie namawiam, po prostu trzeba być świadomym że tak się dzieje).

Wyglądałoby to tak osoba kupująca robi przelew na konto strony i kiedy przesyłka dojdzie pieniądze są wysyłane do sprzedawcy. Do tego można byłoby użyć "package tracking". Pieniądze byłyby wypłacane po potwierdzeniu zawartości. 

Idea zacna, tylko co jak ktoś celowo zaznaczy, że nie dostał zawartości, a sprzedający ją wyśle? Straci przedmiot i nie dostanie pieniędzy? Pewnie takie rozwiązania już funkcjonują i da się to wprowadzić, ale obawiam się że to wszystko nie jest tak proste jak sobie wyobrażasz.

Abym osobiście w ogóle się przymierzył do skorzystania z czegoś takiego musiałbyś zaoferować coś lepszego, coś czego nie mają inni. Albo może czasem skusiłoby coś tańszego, czy coś wyjątkowego. Prawda (smutna czy nie) jest taka, że ludzie raczej się przyzwyczajają i wątpię, że nagle tłum ludzi rzuci OLX, gdzie jest największy ruch, i pójdzie na Twój serwis. Po prostu OLX jest znany, kręci się tam dużo użytkowników, oferuje to co wydaje mi się potrzebne (pytanie co można zaoferować lepszego) i bez fajnego pomysłu ciężko będzie odbić użytkowników. Nie mówię że to niemożliwe, ale uważam że będzie bardzo trudne.

komentarz 11 lutego 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Zdaje sobie z tego sprawę że nie mają jednego serwera za 5k. Jednak jest to firma która przynosi zyski dla właściciela w okolicach 3-5k...

Uważam że aby zdobyć chociaż garstkę klientów byłoby trzeba wprowadzać np promocje "wystaw do 10aut za darmo!" . Na początek np poprosić znajomych by wystawili przedmioty jakie chcą sprzedać ?

Na początek sam mógłbym być pomocą techniczną.

Co do tych paczek to jest to pomysł w fazie planowania trgo systemu.
komentarz 11 lutego 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
A dlaczego nie mogą niby mieć jednego serwera? Jeżeli chodzi o serwery to buduje się tak jak wszystkie inne serwisy. Możesz użyć architektury rozproszonej, aby zapewnić sobie skalowalność w górę, ale większość dużych przedsiębiorstw i tak tego nie stosuje.
komentarz 11 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Jednak jest to firma która przynosi zyski dla właściciela w okolicach 3-5k... 

3-5 tysięcy zysku? Przecież za taką kwotę ledwo zatrudniliby jednego pracownika i to na jakimś przeciętnym stanowisku. Sądzę, że wspomniane 5 tysięcy to przy ich zysku jakieś grosze.

Uważam że aby zdobyć chociaż garstkę klientów byłoby trzeba wprowadzać np promocje "wystaw do 10aut za darmo!" 

Jakoś trzeba próbować, ale ja bym nie wystawił. Tam nie byłoby z początku wielkiego ruchu (albo żadnego), nie znałbym też tego serwisu (jakieś takie zaufanie). Wiem że to się wszystko łatwo mówi, gdybym sam chciał zacząć biznes to pewnie też bym kombinował w różne strony. Ale jako użytkownik musiałoby być coś, co by mnie zachęciło i przekonało, że warto akurat tam, a nie na OLX.

Na początek sam mógłbym być pomocą techniczną. 

Na początek może i tak, a później gdyby się udało to rozkręcić i napędzić ruchu to trzeba błyskawicznie budować całą infrastrukturę. 

komentarz 11 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

@NowyUrzydgownig, chociażby dlatego, że jak jeden serwer się fizycznie uszkodzi to serwis przestałby działać? Wiem że są chmury, są też rozwiązania mocno rozproszone, ale nie wyobrażam sobie naprawdę że cała infrastruktura OLX to jest pokoik i jedna stojąca w nim fizyczna maszyna (tu mocno obrazowo upraszczam, nie wiem czy mają własną serwerownię czy nie).

komentarz 11 lutego 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Korzystają z rozwiązań AWS, a nie z własnej serwerowni.
komentarz 11 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Bardzo możliwe, nie sprawdzałem i nie będę się sprzeczał, bo jak mówiłem nie znam się na rozwiązaniach na taką skalę. Pomimo tego wydaje mi się, że pytający bardzo mocno temat uprościł zamykając cały koszt utrzymania takiego serwisu na koszcie jednego serwera.
komentarz 11 lutego 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
1. Z tym 5000zł to chodziło mi że osoba która nad tym czuwa zarabia... Po odliczeniu wszystkiego

2. Temat nie dotyczy serwerów a serwisu.

3. Jak zdecyduje się na takie coś, to sam wolałbym wykupić serwer u jakiejś firmy.

4. Z tym serwerem to chodziło o jeden serwer mocny który obsługiwałby stronę bazę danych itp. A na innych byłyby pliki ogłoszeń typu zdjęcia.
komentarz 11 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Na samych autach +/- serwis zarabia prawie 5000zł/mieś.

 Jednak jest to firma która przynosi zyski dla właściciela w okolicach 3-5k... 

1. Hm nigdzie tu nie widzę słowa o osobie która nad tym czuwa, tym bardziej że takich osób jest na pewno wiele czuwających nad różnymi rzeczami. No ale ok, może nie doprecyzowałeś i ja nie zrozumiałem.

2. Tak, akurat tak rozmowa lekko zeszła :)

3. To jest oczywiste, nie mając odpowiedniej infrastruktury, sprzętu, umiejętności i ludzi nie wyobrażam sobie stawiania własnego serwera. W przypadku dużej firmy już jednak mogę sobie to wyobrazić, ale być może nie jest to opłacalne.

4. Tylko że gdybyś miał jeden mocny serwer i taki się uszkodzi to jest koniec, to musi być jakieś większe zaplecze. Inna rzecz jeśli korzystamy np. z AWS czy innego wykupionego sprzętu/infrastruktury, wtedy jakby otoczką się nie martwisz.

komentarz 11 lutego 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
2 cytat. Nie wiem co miałeś na myśli jak źle zrozumiałeś "zyski dla właściciela". Wracając bardziej na temat... Co by Cie przekonało do przejścia do innego serwisu niż olx ?
komentarz 11 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Zysk dla właściciela zrozumiałem jako to, co dostanie właściciel już na koniec, po odliczeniu wszystkich kosztów. Jako osobę która nad tym czuwa zrozumiałem z kolei jakiegoś pojedynczego pracownika (a byłoby ich pewnie kilku/kilkunastu).

Niestety nie wiem co by mnie przekonało, w tym cały szkopuł. Trzeba jakoś urozmaicić ten pomysł o coś, czego nie mają inni. A to może być trudne, ale na pewno możliwe. Dodatkowo oczywiście musiałoby to najogólniej mówiąc wzbudzać zaufanie czyli jak dla mnie sensownie wyglądać, posiadać formalności typu regulaminy, łatwy kontakt. Na pewno opinia innych byłaby tu jakąś wskazówką, tj. gdyby wokół się mówiło że tu jest fajnie to automatycznie zachęca to do spróbowania. Gdyby było za darmo również by zachęcało jakoś w stylu "a nic nie płacę, to spróbuję".

Wydaje mi się, że to połączenie wielu czynników, nawet czasem błahych. Ale żadnego takiego pomysłu nigdy nie startowałem od zera, więc mówię tylko o swoich wyobrażeniach i odczuciach w tym momencie.
komentarz 11 lutego 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)

@ Arkadiusz Waluk  to, że jak masz jeden dedykowany serwer to on może zostać fizycznie uszkodzony, jest jedną z ostatnich rzeczy o jakie się martwisz. Możesz mieć np. przygotowany drugi serwer na innym hostingu, a nawet w chmurze, który odpalisz na czas, gdy tamten padnie. Druga sprawa, jeżeli pada jakiś serwer, to najczęściej dobre serwerownie posiadają zabezpieczenia i na wypadek takiej awarii natychmiastowo mają pod ręką zapasowy sprzęt. Wiele serwerów stosujesz głównie do skalowania swojego systemu, a nie zabezpieczeniu jego przed fizycznym uszkodzeniem.

komentarz 11 lutego 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
No okej, pomogłeś jak mogłeś :) Jutro może ktoś się odezwie co by chciał zobaczyć i co go np denerwuje w innych serwisach.
komentarz 12 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Spoko, powodzenia.

@NowyUrzydgownig, dokładnie, gdy mówimy o dobrych serwerowniach to jest to na ich barkach. Gdyby jednak założyć że dany serwis sam zajmuje się swoją infrastrukturą to już trzeba o to odpowiednio zadbać. Wierzę, że skalowanie będzie priorytetem, ale trzeba myśleć o wszystkim, również awarii.

1
komentarz 12 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Z tym 5000zł to chodziło mi że osoba która nad tym czuwa zarabia... Po odliczeniu wszystkiego

Kolega chyba nie wie że Olx to nie tylko portal. To spółka prywatna zatrudniająca około 100 osób. Myślę że ktoś kto się siedzi na samej górze nie wyciąga 5 kafli na czysto xD

Dwa razy tyle dostaje u nich wykwalifikowany pracownik. 

A skoro już o olxie to polecam prezentacje Łukasza Szymańskiego.

 

1
komentarz 12 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

@NowyUrzydgownig to co Ty piszesz to jakaś abstrakcja. Każda produkcja nieco bardziej poważna niż blog na wp ma dzisiaj bardziej rozbudowaną infrastrukturę niż jeden monolit. Po pierwsze.

Po drugie kopie nie są do tego żeby stawiać z nich nowe środowiska, a ewentualnie wyciągać dane. Dziś używa się do automatyzacji ansibla, chiefa, terraforma. 5 minut, i stoi nowa instancja.

Spróbuj świadczyć komuś usługi z SLA poziomie 99,99 i bawić się w odpalisz na czas. Gdzie roczny możliwy downtime to 52 minuty wink

komentarz 12 lutego 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Znam firmy, które posiadają jeden serwer, który jest odpytywany z różnych kontynentów na świecie i świetnie się te rozwiązania sprawdzają. Tak jak napisałem wcześniej wiele serwerów tylko do skalowania. Jeżeli mi nie wierzysz to poczytaj w Internecie z pewnością coś znajdziesz. Jeżeli mówisz, że już się monolitów nie tworzy, to widać masz bardzo małe doświadczenie. Jeżeli chodzi o stawianie serwera, to widać nie zrozumiałeś. Rzadko naprawdę rzadko masz bazę danych razem z serwerem. Stawiasz tylko serwer, fakt to trwa, ale nawet w przypadku rozproszonych systemów, jeżeli tworzysz sobie tzw. service per hosting to jak pada ci twój serwer to jedynie zmniejszasz czas stawiania całości na nowo.
komentarz 12 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Znam firmy, które posiadają jeden serwer, który jest odpytywany z różnych kontynentów na świecie i świetnie się te rozwiązania sprawdzają. 

I co tam hostują? Anglojęzyczne blogi dla kobiet w ciąży?

Podstawą każdej infrastruktury, która jest narażona na większy ruch jest load balancing.

komentarz 12 lutego 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Rzeczy dużo bardziej poważne od których zależy ludzkie życie. Nie wiesz chyba jak działa load balancing. W przypadku, gdy masz jeden monolit, również używasz czegoś takiego co się nazywa load balancing. Co więcej używasz zawsze dwóch load balancing, jeżeli masz wykupiony hosting np. na VM - posiadasz twój własny w postaci serwera HTTP, który rozdziela ruch wewnątrz twojego systemu i ten zewnętrzny dostarczany przez twój hosting. Po za tym, potwierdzasz tylko to co napisałem wcześniej. Mówiąc o samym load balancing, że rozproszone systemy są ok, ale stosuje się je głównie do budowy aplikacji, które będą działać na naprawdę dużym obciążeniu - w celu ich skalowalności, a nie w celu ochrony danych.
komentarz 12 lutego 2019 przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
Mam rozumieć że jeżeli jest duży ruch to np 100 z 200 użytkowników używa 2go serwera a pozostałe 100 używa 1go serwera ?
komentarz 13 lutego 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
To zależy od tego jak zbudowany jest twój system. Jeżeli używasz drugiego serweru do hostowania jakiś dużych serwisów wykorzystywanych przez twój system, to nie ma znaczenia, czy ruch jest duży, czy mały. Widzisz jak twój procesor ma powiedzmy 5 wątków i dostaje jakieś zapytanie, to serwisy kolejno korzystają z dostępnej puli wątków. A jak już nie ma wolnych wątków to żądania muszą czekać aż się jakiś zwolni. I jak teraz np. dodajesz drugi serwer i jest na nim też 5 wątków. To część twoich serwisów korzysta tylko z wątków na drugim serwerze, dzięki temu jesteś w stanie obsłużyć potencjalnie więcej żądań na pierwszym. Bo odciążaż pierwszy serwer, dodając drugi.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 173 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 297 wizyt
–2 głosów
3 odpowiedzi 443 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...