• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Serwis z ogłoszeniami lokalnymi

0 głosów
161 wizyt
pytanie zadane 11 lutego w Nasze projekty przez MiszczuBD Gaduła (4,910 p.)
Witam,

Jako że coraz częściej mam nie miłe styczności z olx, to postanowiłem zrobić własną stronę tego typu. Problem z ich stroną to słaby serwer który muli i się sypie przy wielu użytkownikach. Rozumiem że serwis musi się utrzymywać, ale jednak 15zł za wystawienie auta ? ludzie wystawiają dziennie po minimum 10 aut. Na samych autach +/- serwis zarabia prawie 5000zł/mieś. Czy za taką kwotę nie można kupić porządnego serwera ?

Nie chce by mój projekt był na skalę krajową, ponieważ wiem że trzeba włożyć na reklamę. Allegro jak to allegro... Bardziej wysyłka, firmy. Chciałbym aby była mechanika: Dodajesz pierwsze ogłoszenie - podajesz nr tel, żeby nie robić paru kont, poza tym w razie czego dysponuje nr który mogę udostępnić policji w razie popełnienia przestępstwa. Transakcje wykonywane kartą byłby wspierane przez serwis. Wyglądałoby to tak osoba kupująca robi przelew na konto strony i kiedy przesyłka dojdzie pieniądze są wysyłane do sprzedawcy. Do tego można byłoby użyć "package tracking". Pieniądze byłyby wypłacane po potwierdzeniu zawartości.

Chcę z góry powiedzieć że to nie jest do końca obmyślone, dlatego chciałbym żebyście mi powiedzieli czy brać się za takie coś czy nie. Moglibyście też podpowiedzieć co na takiej stronie mogło by się znajdować, oraz jakie i za co opłaty pobierać.

Od razu dziękuje za wszystkie porady i odpowiedzi :) Jak ktoś rozpisze ładnie to dam naj.
komentarz 11 lutego przez NowyUrzydgownig Gaduła (3,610 p.)
Problemem nie jest słaby hosting, a infrastruktura systemu. To, że twoje zapytanie musi długo czekać nie wiesz, czy jest spowodowane bezpośrednio przez jakieś systemy OLX, czy przez ich systemy zewnętrzne z których korzystają. Na twoim miejscu kupowałbym hosting w chmurze, w przypadku gdybyś wykupił własny serwer, to miałbyś dużo ciężej i początkowe koszty byłyby dużo większe, a gdyby twój pomysł osiągnął sukces i nagle zainteresowałoby się twoją stroną dużo użytkowników, to nawet dokupienie zasobów nic by ci nie dało, bo twój system nie byłby jeszcze przystosowany do obsługi dużej ilości użytkowników. AWS ma bardzo elastyczny cennik i OLX też z niego korzysta.
komentarz 12 lutego przez MiszczuBD Gaduła (4,910 p.)
Nadal uważam że to siedzi po stronie olx i ich serwery. Dzieje się tak tylko wtedy gdy jest większy ruch na stronie. Jak jest np 23-6 to płynnie chodzi ale jak już jest 18-21 to nie raz w odpowiedzi od serwera dostajemy błąd. Jednakże nie dzieje się to zawsze, raz będzie płynnie raz nie.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 11 lutego przez Arkadiusz Waluk Ekspert (249,210 p.)

Na samych autach +/- serwis zarabia prawie 5000zł/mieś. Czy za taką kwotę nie można kupić porządnego serwera ?

Ja tam mało wiem o rozwiązaniach na taką skalę, ale jeśli myślisz że tam stoi jeden serwer za 5 tysięcy i jest super to uważam, że bardzo mocno się mylisz. Pomijam już to, że oprócz tego trzeba do tego zatrudnić pracowników (pewnie setki), utrzymać ich, siedzibę, zapłacić podatki, rachunki i jeszcze musi być z tego jakiś zysk. Nie sądzę też, że są kolokwialnie mówiąc biedni, ale uproszczenie jakiego tu dokonałeś aż boli.

Dodajesz pierwsze ogłoszenie - podajesz nr tel, żeby nie robić paru kont, poza tym w razie czego dysponuje nr który mogę udostępnić policji w razie popełnienia przestępstwa.

Numerów telefonu możesz mieć kilka i będzie kilka kont, jeśli chciałeś dać takie zabezpieczenie to nie będzie ono miało żadnej skuteczności. Numer telefonu jeszcze jakiś czas temu mógł być niezarejestrowany, obecnie już każdy jest, ale i to ludzie potrafią obejść rejestrując "na słupa" (aby nie było: nie namawiam, po prostu trzeba być świadomym że tak się dzieje).

Wyglądałoby to tak osoba kupująca robi przelew na konto strony i kiedy przesyłka dojdzie pieniądze są wysyłane do sprzedawcy. Do tego można byłoby użyć "package tracking". Pieniądze byłyby wypłacane po potwierdzeniu zawartości. 

Idea zacna, tylko co jak ktoś celowo zaznaczy, że nie dostał zawartości, a sprzedający ją wyśle? Straci przedmiot i nie dostanie pieniędzy? Pewnie takie rozwiązania już funkcjonują i da się to wprowadzić, ale obawiam się że to wszystko nie jest tak proste jak sobie wyobrażasz.

Abym osobiście w ogóle się przymierzył do skorzystania z czegoś takiego musiałbyś zaoferować coś lepszego, coś czego nie mają inni. Albo może czasem skusiłoby coś tańszego, czy coś wyjątkowego. Prawda (smutna czy nie) jest taka, że ludzie raczej się przyzwyczajają i wątpię, że nagle tłum ludzi rzuci OLX, gdzie jest największy ruch, i pójdzie na Twój serwis. Po prostu OLX jest znany, kręci się tam dużo użytkowników, oferuje to co wydaje mi się potrzebne (pytanie co można zaoferować lepszego) i bez fajnego pomysłu ciężko będzie odbić użytkowników. Nie mówię że to niemożliwe, ale uważam że będzie bardzo trudne.

komentarz 12 lutego przez NowyUrzydgownig Gaduła (3,610 p.)
Znam firmy, które posiadają jeden serwer, który jest odpytywany z różnych kontynentów na świecie i świetnie się te rozwiązania sprawdzają. Tak jak napisałem wcześniej wiele serwerów tylko do skalowania. Jeżeli mi nie wierzysz to poczytaj w Internecie z pewnością coś znajdziesz. Jeżeli mówisz, że już się monolitów nie tworzy, to widać masz bardzo małe doświadczenie. Jeżeli chodzi o stawianie serwera, to widać nie zrozumiałeś. Rzadko naprawdę rzadko masz bazę danych razem z serwerem. Stawiasz tylko serwer, fakt to trwa, ale nawet w przypadku rozproszonych systemów, jeżeli tworzysz sobie tzw. service per hosting to jak pada ci twój serwer to jedynie zmniejszasz czas stawiania całości na nowo.
komentarz 12 lutego przez Ehlert Mędrzec (166,360 p.)

Znam firmy, które posiadają jeden serwer, który jest odpytywany z różnych kontynentów na świecie i świetnie się te rozwiązania sprawdzają. 

I co tam hostują? Anglojęzyczne blogi dla kobiet w ciąży?

Podstawą każdej infrastruktury, która jest narażona na większy ruch jest load balancing.

komentarz 12 lutego przez NowyUrzydgownig Gaduła (3,610 p.)
Rzeczy dużo bardziej poważne od których zależy ludzkie życie. Nie wiesz chyba jak działa load balancing. W przypadku, gdy masz jeden monolit, również używasz czegoś takiego co się nazywa load balancing. Co więcej używasz zawsze dwóch load balancing, jeżeli masz wykupiony hosting np. na VM - posiadasz twój własny w postaci serwera HTTP, który rozdziela ruch wewnątrz twojego systemu i ten zewnętrzny dostarczany przez twój hosting. Po za tym, potwierdzasz tylko to co napisałem wcześniej. Mówiąc o samym load balancing, że rozproszone systemy są ok, ale stosuje się je głównie do budowy aplikacji, które będą działać na naprawdę dużym obciążeniu - w celu ich skalowalności, a nie w celu ochrony danych.
komentarz 12 lutego przez MiszczuBD Gaduła (4,910 p.)
Mam rozumieć że jeżeli jest duży ruch to np 100 z 200 użytkowników używa 2go serwera a pozostałe 100 używa 1go serwera ?
komentarz 13 lutego przez NowyUrzydgownig Gaduła (3,610 p.)
To zależy od tego jak zbudowany jest twój system. Jeżeli używasz drugiego serweru do hostowania jakiś dużych serwisów wykorzystywanych przez twój system, to nie ma znaczenia, czy ruch jest duży, czy mały. Widzisz jak twój procesor ma powiedzmy 5 wątków i dostaje jakieś zapytanie, to serwisy kolejno korzystają z dostępnej puli wątków. A jak już nie ma wolnych wątków to żądania muszą czekać aż się jakiś zwolni. I jak teraz np. dodajesz drugi serwer i jest na nim też 5 wątków. To część twoich serwisów korzysta tylko z wątków na drugim serwerze, dzięki temu jesteś w stanie obsłużyć potencjalnie więcej żądań na pierwszym. Bo odciążaż pierwszy serwer, dodając drugi.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 167 wizyt
–3 głosów
3 odpowiedzi 314 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 201 wizyt
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

65,641 zapytań

112,265 odpowiedzi

236,884 komentarzy

46,639 pasjonatów

Przeglądających: 133
Pasjonatów: 11 Gości: 122

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...