• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Struktura budowy strony www / bloga

0 głosów
162 wizyt
pytanie zadane 11 lutego w HTML i CSS przez ziomek7 Użytkownik (870 p.)
Dzień dobry. Zastanawia mnie jak zbudowane są strony internetowe (blogi, gazety internetowe). Jak budować strukturę takich stron. Najłatwiej opowiedzieć o tym na przykładzie - fortnitepolska.pl

Stronę tę zrobiono na bootstrapie, ale jak tworzyć jej strukturę. Na stronie jest np. 10 artykułów i następne są w odnośniku (paginacji) na dole strony ( numer strony / następna / poprzednia) jak zmieniać numery tych stron kiedy jest ich bardzo dużo, a najnowsza strona ma numer 1.

Czy użyto do tej strony jeszcze jakiś dodatkowych narzędzi? I wrzucając nowy artykuł to po porostu wrzucenie nowego pliku .html na serwer przez FTP?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 11 lutego przez Velta Pasjonat (20,330 p.)
edycja 11 lutego przez Velta

Ta witryna stoi na oprogramowaniu WordPress.

I wrzucając nowy artykuł to po porostu wrzucenie nowego pliku .html na serwer przez FTP?

Nie – treść jest po prostu dodawana do bazy po jej wpisaniu w panelu administracyjnym.

komentarz 11 lutego przez ziomek7 Użytkownik (870 p.)
Czyli można powiedzieć, że jest to amatorka? Jeżeli chce się coś robić dobrze to lepiej samemu pisać kod, czy może właśnie WordPress jest rozwiązaniem?

Nie znam WordPressa, ale czy znając html, css, bootstrap i chcąc uczyć się następnych języków (javascript, php) czy nie jest to cofnięcie do tyłu czy jest to jedne z prawidłowych rozwiązań?
1
komentarz 11 lutego przez Velta Pasjonat (20,330 p.)

Nie ma co wymyślać koła na nowo, kiedy oprogramowanie takie jak np. WordPress spełnia czyjeś potrzeby w większości lub całości. ;p

Ucząc się wymienionych przez Ciebie języków będziesz mógł sam robić swoje systemy zarządzania treścią (m. in. silnik WordPressa używa PHP), kiedy będziesz chciał to zrobić po swojemu i spełnić wszystkie swoje wymagania, których np. nie spełnia gotowe oprogramowanie. ;)

komentarz 11 lutego przez ziomek7 Użytkownik (870 p.)
Ok, czyli po prostu iść konsekwentnie w naukę dalszych języków i będę wiedział co i jak :D

I tu jeszcze pytanie, jaki język programwania backendu polecasz. Czy framwork Django ( ale wtedy trzeba się nauczyć jeszcze phytona) czy php i w nim już mozna tworzyć chociaz nadal ma framework symphony. I z tego co widzę to krursy do Django są albo na macu albo na linux. A samego php da się chyba dobrze obsługiwać na windows. Jestem laikiem w tym temacie. Jeżeli chce się pisać backend to powinno zrobić virtual box? I jaką wtedy wersje linuxa?
komentarz 11 lutego przez Velta Pasjonat (20,330 p.)
Backend pisałem tylko i wyłącznie w PHP i rozmyślam nad ASP.NET z racji tego, że czasem sobie coś zakoduję w C#.

Popularne webowe frameworki korzystają raczej z języków, które korzystają ze środowiska uruchomieniowego (czyli m. in. wspomniany przez Ciebie Python, Java, czy C#) – a te są obecnie najczęściej wieloplatformowe, więc o nią nie musisz się martwić. Nie zmienia to jednak faktu, że pod ciągłe działanie najprawdopodobniej najlepszym wyborem będzie jakiś system oparty o jądro Linux. ;)
0 głosów
odpowiedź 11 lutego przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (8,510 p.)
Jak zaznaczył mój poprzednik strona którą podałeś w przykładzie jest zbudowana o silnik WordPress, ciężko powiedzieć ale są jakieś tam wyliczenia że około 27% wszystkich stron internetowych zbudowanych jest na WordPressie (to jest naprawdę bardzo bardzo dużo!).

WordPress jest narzędziem zbudowanym na PHP, jego siłą jest to że jest niezwykle prosty, i bardzo elastyczny, można go dostosować to jak wygląda tak jak chcesz! Jeśli mam być szczery to tak jak napisał @Velta, nie ma co wymyślać koła od nowa.

Jednak jeśli chcesz zrobić coś od 0 sam, to polecam Ci oddzielenie frontendu, tu masz do wyboru np. Angular, Vue czy React + coś do CSS np. Boostrap lub Bulma.

Jeśli chodzi o backend to tak jak w przypadku frontu jest wiele do wyboru np. Java i Spring Boostrap, ale powiem szczerze że napisanie czegoś takiego od 0 dla własnych potrzeb to jest naprawdę bardzo duże przedsięwzięcie.
komentarz 11 lutego przez Tomek Sochacki Mędrzec (186,730 p.)

Java i Spring Boostrap, ale powiem szczerze że napisanie czegoś takiego od 0 dla własnych potrzeb to jest naprawdę bardzo duże przedsięwzięcie.

nie dramatyzowałbym aż tak, tak na marginesie Spring i spring boot to nie to samo :) ale nie ważne, z Javą problem jest tylko w mniejszej liczbie hostingów, także w prostych projektach choćby z tego powodu raczej odradzam to rozwiązanie na rzecz np. PHP czy node.

komentarz 12 lutego przez Arkadiusz Fajdek Dyskutant (8,510 p.)
Co nie zmienia faktu, jakiejkolwiek technologii sie uzyje to jest to dosc spory projekt :)
0 głosów
odpowiedź 12 lutego przez pirouetti Bywalec (2,020 p.)
Odnośnie twoich pytań w poniższych komentarzach doradziłbym ci by właśnie używać wordpress.

Ja zajmuje się projektowaniem już kilka lat (najpierw hobbistycznie).

I uważam, że uczenie się kodów w stylu Django dla początkujących to jakaś masakra.

Otóż polecam uczyć się wordpressa.

Dlaczego, skoro wielu go krytykuje?

Po pierwsze jest łatwy a nie każdy ma pół życia do spędzenia na nauce.

Po drugie najbardziej popularny, więc tutoriali i ewnetualnego wsparcia w czymkolwiek jest na pęczki.

Po 3 wady wordpressa można łatwo zneutralizować używając odpowiednich wtyczek lub samemu go edytując.

Otóż używając wordpress wcale się nie cofasz.

To prawda, że można w nim edytować strony edytorem wizualnym, ale masz także edytor tekstowy, gdzie normalnie programujesz w html jeśli chcesz.

Jeśli połączysz umiejętności kodowania wraz z możliwościami wordpress, możesz osiągać bardzo wartościowe rezultaty.

Otóż jeżeli jesteś zdany np. tylko na motywy darmowe lub kupione to słabo. Jeśli umiesz projetkować, to możesz edytować w pełni te motywy - ja tak zaczynałem, a później zacząłem sam robić motywy do wordpress dla swoich potrzeb.

Dzięki temu mam 100 proc. kontroli graficznej nad witryną zbudowaną na wordpress, każdego jego elementu, nie używając wogóle edytorów wizualnych, wszystko pisząc w kodach.

Gdybym miał samemu napisać w php sklep internetowy, brzmi to dla mnie masakrycznie, a w wordpress tworze sklepy z np. woocommerce, budując samemu motyw pod woocommerce, gdzie każdy element od strony graficznej tworzę sam, a zaplecze zapewnione już jest.

Pełne gama wtyczek - zdolność poszukiwania odpowiednich wraz z ich edycją to także cenna umiejętność.

W zasadzie tworząc sklep w wordpress używając wtyczki do podświetlania kodu html w edytorze wordpress oraz mając otwarty lokalnie plik css z używanego motywu i na 1 kliknięcie enter w filezilli updatując wszelkie zmiany tworzę wykorzystując w pełni możliwości wordpress za pomocą html i css.

Oczywiście załączam też czasem js.

Edytuje kody php we wtyczkach bądź functions.php który nadpisują kody wordpressa.

Zdecydowanie nie powiedziałbym, że jest to amatorka.

Choć chciałem się kiedyś pożegnać z wordpress, wiem, że popularność tego systemu daje dużą swobodę w osiaganiu rzeczy, których gdzieś indziej z moja motywacją do działania pewnie nigdy bym nie osiągną. Do tego jest mnóstwo możliwości przyśpieszenia i poprawienia domyślnych ustawień wordpressa, można powiedzieć "naprawienia", żeby wyciągnąć tylko to, co się chce i traktować jako świetne narzędzie.

Wordpress to tylko system zarządzania treścią, od ciebie zależy jakie to będą treści - czy amatorka czy nie.

Do tego projektowanie np. motywów dla wordpress na sprzedaż to świetny biznes, a popularność tego systemu na to pozwala.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 222 wizyt
pytanie zadane 20 maja w Nasze projekty przez michal_php Bywalec (2,830 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 78 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 187 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2016 w HTML i CSS przez bugs55 Obywatel (1,040 p.)
Porady nie od parady
Zadając pytanie postaraj się o poprawną pisownię i czytelne formatowanie tekstu.Kompozycja

65,685 zapytań

112,323 odpowiedzi

237,050 komentarzy

46,659 pasjonatów

Przeglądających: 249
Pasjonatów: 17 Gości: 232

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...