• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Android jaki język programowania

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
8,392 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2019 w Android, Swift, Symbian przez xSebax Początkujący (270 p.)
Witam. Poznałem trochę podstaw z pisania aplikacji na Androida (udało mi się samodzielnie zrobić dwa małe projekciki w Javie) i po tej krótkiej (ok 6 m-cy)  nauce kiedy zrozumiałem jak mniej więcej to wygląda zastanawiam się czy kontynuować swoja przygodę z tym językiem, czy może lepiej będzie wybrać inny język, też do programowania na Androida. Zauważyłem że coraz popularniejszy staje się Kotlin, a z ofert pracy w mojej okolicy wynika że poszukiwani są także programiści Pythona czy React Native na tę platformę.

Jakie są wasze opinie? Co jest waszym zdaniem najciekawszym wyborem. Dodam jeszcze że nie szukam najprostszego rozwiązania, a najbardziej przyszłościowego i  oferującego duże możliwości.

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2019 przez Hunter94 Mądrala (6,290 p.)
Python na androidzie? ciekawe :D wydaję mi się że kivy i inne wynalazki raczej nie są powszechnie używane. Prędzej już serwery do apek tak jak ma to zrobione instagram.

Na Androidzie możesz pisać w: Java, Kotlin, C# (xamarin), JS+HTML+CSS czyli aplikacje przyszłości PWA
Ja akurat słyszałem dobre zdania o kotlinie, google nawet zaleca pisanie w nim apek tu cytat ze strony androida:

"Write better Android apps faster with Kotlin. Kotlin is a modern statically typed programming language that will boost your productivity and increase your developer happiness."

Głośno też jest od pewnego już czasu na temat React native.
0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

najbardziej przyszłościowego i  oferującego duże możliwości.

Co masz na myśli przez duże możliwości? Im rozwiązania bardziej natywne tym masz więcej możliwości.
Przyszłościowy w jakim okresie? Jak chcesz zdobyć pracę na stanowisku juniorskim to sprawdź oferty pracy. Zwróć uwagę na ogłoszenia, gdzie jest wymóg np. Kotlina. Czy nie są to oferty skierowane do bardziej doświadczonych programistów?

0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2019 przez niezalogowany

Nigdy nic nie pisałem na Androida, ale robiłem kiedyś podobny research odnośnie "czego użyć".

W czym można by pisać:

  1. React Native - ponoć wspiera zarówno Androida jak i iOS
  2. Flutter - ale to dość nowy produkt i dla produkcyjnych spraw bym odradzał, dla zabawy, do testów może być przyjemny
  3. Native Script - pisanie z pomocą Angularam, Vue, ogólnie webowo
  4. PWA - piszesz praktycznie stronę internetową konwertowaną na aplikację i to tyle
  5. Dart od Google'a - tutaj tylko o tym słyszałem, że jest
  6. No i Java - najwięcej możliwości, pełna wszechstronność ale też próg wejścia najwyższy z powyższych, więc jak chce się szybko i łatwo to pewnie nie tą drogą.
komentarz 12 lutego 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Flutter jest już w wersji 1.0 i jest używany komercyjnie nawet przez duże firmy (aplikacja alibaby jest napisana we flutterze), flutter jest bardzo wygodny i dobrze wspierany przez google, jedynym minusem jest to że używa języka dart ( o którym też wspomniałeś, te dwie technologie są użyte razem). My w firmie też już zaczęliśmy używać komercyjnie fluttera, więc nie jest to taka niszowa technologia.

Java/Kotlin, nie rozumiem czemu próg wejścia jest najwyższy, uczysz się języka, Android SDK, jakiś wzorzec projektowy i podstawowe biblioteki używane w androidzie i właściwie masz pracę. Nie jest to trudniejsze niż w innych przypadkach.
komentarz 12 lutego 2019 przez niezalogowany
@KubenQPL - spoko, bardzo możliwe, bo jak wspomniałem, nigdy nie pracowałem na tych rzeczach. Takie moje przemyślenia, że przeważnie natywne rzeczy są troszkę trudniejsze.
0 głosów
odpowiedź 13 lutego 2019 przez xSebax Początkujący (270 p.)
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i przepraszam że na wszystkie nie odpowiedziałem, ale zapewniam przeczytałem je i rozważałem.

Podjąłem decyzję, że zostaję przy Javie, ale że ja lubię zadawać sobie pytanie "a ciekawe jak by to  wyglądało w innym języku" i w przyszłości nie chciał bym zamykać się jedynie na androida (inny sprzęt nowe problemy do rozwiązania, a zauważyłem że najwięcej frajdy sprawia mi to co wielu wnerwia czyli kiedy pojawi się błąd szukanie jak go rozwiązać) w między czasie dla urozmaicenia będę próbował swoich sił w React Native (dalej Android a na dodatek jeszcze IOS)
–4 głosów
odpowiedź 10 lutego 2019 przez Dawid Markiewicz Obywatel (1,590 p.)
moim zdaniem do mobinych apek najlepsza java (jesli chodzi o Kotlina to tylko ketchup) poza tym jak ci sie znudzi mobile to mozesz sie przezucic na pc (np pisac mody do minecrafta) java jest dosyc wszechstronna jesli o to chodzi. najwiecej apk mobilnych jest wlasnie w javie napisana ale nie sugeruj sie tylko mną bo pisze gownie gry na pc
2
komentarz 10 lutego 2019 przez xSebax Początkujący (270 p.)

Dzięki wielkie za komentarz. Argument że w razie czego mogę się przerzucić na pc bardzo fajny i trafiony. Poczekam jeszcze oczywiście na inne opinie ale Twoja mi dała trochę do myślenia za co bardzo dziękuję smiley

4
komentarz 11 lutego 2019 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)

@Dawid Markiewicz, To co może być napisane w Javie może być również napisane w Kotlinie, a Java jest dosyć przestarzałym językiem, nie widzę podstaw by uczyć się Javy zamiast Kotlina (jedynie te subiektywne). Subiektywnie według wielu Android Developerów (i mnie) kotlin jest zdecydowanie wygodniejszym językiem.

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...