• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Technikum Informatyczne

–2 głosów
258 wizyt
pytanie zadane 8 lutego w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez roksek Nowicjusz (180 p.)
Witam, jestem w 8 klasie i planuje wybrać się do technikum informatycznego, co powinienem umieć? Składać komputery? Czy tego tam się nauczę?
5
komentarz 8 lutego przez MateuszB Stary wyjadacz (13,200 p.)
Słyszałem, że jeśli kandydat potrafi składać rakiety, to patrzą przychylniej podczas rekrutacji. Ale nie wiem jak to teraz wygląda, skończyłem TI już jakiś czas temu. Btw. skorzystaj z wyszukiwarki - temat jest przewijany co 2 dni.
5
komentarz 8 lutego przez Tomek Sochacki Mędrzec (190,720 p.)
wyszukiwarka? to przerasta możliwości wielu obecnych tu przyszlych informatykow...
komentarz 8 lutego przez Marcins321 Mądrala (5,470 p.)
Jeżeli dla niektórych składanie komputerów to informatyka to dla mnie składanie papierowych rakiet to astronomia :D
komentarz 8 lutego przez Marcins321 Mądrala (5,470 p.)

@roksek, Jestem też w ósmej klasie i z tego co wiem to na informatyce prócz śmieci typu Baltie jest python i c++ więc  masz obraz czego możesz się spodziewać w technikum

1
komentarz 8 lutego przez Milesq Pasjonat (19,600 p.)
Python? WOW, u nas tylko cpp w standardzie c98... zero stl :(
komentarz 8 lutego przez Marcins321 Mądrala (5,470 p.)
u nas w podręcznikach mamy pythona ale jeszcze nie przerabialiśmy ,ale z tego co widzę to tylko podstawy i to bardzo słabe podstawy bez pep8 zakres od zmiennych aż do funkcji beż programowania obiektowego tak samo jest z c++. Do tego widząc jak podchodzi do programowania moja nauczycielka od informatyki to aż...... za 5 miesięcy wakacje a ta od poczatku najważniejszy jest Baltie 3 i Scratch do tego nie umie nawet tego wymówić bo wymawia (Baltie) zamiast (balti)
komentarz 9 lutego przez Tomek Sochacki Mędrzec (190,720 p.)
ehh widzę kolejni zajebisci uczniowie ktorzy wola narzekać że nauczyciel źle uczy zamiast wziąć do reki książkę, kurs online czy dokumentacje i nauczyć się samemu... jak chcecie być prowadzeni całe życie za rączkę to dajcie sobie spokój z IT bo tu się trzeba uczyć całe życie a wam się nie chce już teraz... tylko nie gadajcie o braku czasu bo tak może powiedzieć osoba mająca rodzinę, dzieci, pracę itp a nie czlowiek w wieku mlodocianym... żal na to wszystko patrzeć  :(
1
komentarz 9 lutego przez Marcins321 Mądrala (5,470 p.)
ktoś tutaj napisał że nie będzie się uczył bo jest zły nauczyciel???? ja tylko napisałem że gdybym miał uczyć się według podstawy programowej to teraz nie siedziałbym nad Vue tylko siedziałbym nad książką z informatyki i poznawałbym dopiero pythona.
komentarz 9 lutego przez Milesq Pasjonat (19,600 p.)

@Tomek Sochacki, Akurat osoby które uczą się w technikum na tutejszym forum, rozwijają się poza szkołą, narzekamy bo jest na co

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 8 lutego przez 12david12 Stary wyjadacz (10,490 p.)
Nie musisz nic umieć. A czy się danej rzeczy nauczysz zależy od ciebie a nie od szkoły.
0 głosów
odpowiedź 8 lutego przez preprocesor Obywatel (1,240 p.)
Witam. Na pytanie co powinienem umieć brzmi serfować sobie swobodnie po świecie informatyki. Bo wydaje mi się, że jeszcze nie wiesz dokładnie co Cię interesuje. Przeglądać fora, strony dla programistów, blogi o nowych technologiach. Dobrym pomysłem jest uczenie się historii informatyki przynajmniej tej współczesnej. Dowiesz się jakie organizacje tworzą standardy i wydają dokumentacje. Dobrze jest też przeglądać księgarnie informatyczne. Poczytać opinie o książkach zobaczyć kto piszę dobre i czy dużo piszę. Ma w tym w prawe. Też można samemu zaopatrzyć się w jakąś cegłę. Ja na przykład lubię cegły. Albo przynajmniej zobaczyć co mają ciekawego w spisie treści.

Jeśli chodzi o technikum to polecam najpierw dowiedzieć się jakie są dobre w Twoim mieście. Potem sprawdzić próg punktowy. Można też ostatecznie pojechać tam i zrobić rozeznanie. Czemu nie. Jeśli chodzi oto co umieć to najlepiej sprawdzić plan nauczania jakie są przedmioty. Następnie zobaczyć jakie podręczniki realizują te przedmioty dla technikum informatycznego. Sprawdzić ich spis treści. Wszystkie szkoły podlegają ministrowi edukacji więc będą miały to samo. Teraz zgaduje bo w technikum nie byłem. Ogólnie technikum uczy wszystkiego po trochu. Jednak potem wybiera się specjalizacje jedną z trzech i zdaje egzamin zawodowy. Chyba jest część praktyczna i pisemna. Z praktycznej trzeba mieć chyba nawet 70%. Ale nie chce wprowadzać w błąd.
3
komentarz 8 lutego przez Ehlert Mędrzec (170,680 p.)

Dobrym pomysłem jest uczenie się historii informatyki 

...

komentarz 8 lutego przez preprocesor Obywatel (1,240 p.)
Nie chodziło mi o uczenie jak powstawało liczydło. Tylko bardziej współczesną historię tak XX wieku. Wtedy właśnie powstawały wszystkie organizacje, internet, konsole, gry, telefony. A przede wszystkim wielkie korporacje i organizacje które teraz wydają przeglądarki, rozszerzenia, aplikacje, aktualizacje, standardy i dokumentacje.

Po za tym ja nie uważam, że to wystarczające źródło wiedzy. Bardziej chodziło mi oto żeby zwrócić uwagę, że o informatyce można dowiedzieć się nie których rzeczy z różnych źródeł. Chciałem też zachęcić do poznawania informatyki też od tej strony. Oczywiście nie jak  działają te rzeczy ale żeby mieć punkt zaczepienia, że coś takiego istnieje i gdzie sięgać do źródła. Ostatecznie to jest forum pasja informatyki więc wiedzy na jej temat nigdy dość :)
komentarz 9 lutego przez Ehlert Mędrzec (170,680 p.)
W sumie racja, jak się studiuje, szczególnie dziennie, to można marnować czas na takie rzeczy.
komentarz 9 lutego przez niezalogowany

@preprocesor,
 Teraz są dwa egzaminy z dwóch kwalifikacji (ostatnie klasy zdają jeszcze trzy, ale dla młodszych połączono dwie z nich w jedną). Oba pisemne (próg 50%) oraz praktyczne (próg 75%).

0 głosów
odpowiedź 9 lutego przez niezalogowany

Masz obecnie dwie kwalifikacje.

EE.08. - montaż.demontaż komputerów, diagnostyka, systemy operacyjne desktopowe, sieci, urządzenia sieciowe, systemy operacyjne serwerowe.

EE.09. - programowanie (np. C++, Python, Java), strony internetowe (HTML, CSS), programowanie webowe (JavaScript, PHP), bazy danych (Access, LO Base, SQL w MySQL/MariaDB).

"Co powinienem umieć? Składać komputery? Czy tego tam się nauczę?"

No trochę znajomości "bebechów" by się przydało i umiejętności posługiwania się wkrętakiem :) Wierz mi, mam kontakt ze szkołami i baaardzo różnie z tym bywa, niektórzy chyba pierwszy raz takie ustrojstwo w ręce trzymali. To zaś, czego się nauczysz, w głównej mierze zależy tylko od ciebie. Bardzo pomoże ci umiejętność korzystania z zasobów Internetu, ale nie na poziomie Ctrl+C, Ctrl+V, tylko szukania i czytania dokumentacji. Zwłaszcza, przy drugiej kwalifikacji, gdzie materiał jest ogromny i nigdy nie wiadomo, co CKE wymyśli na egzamin. Do tego w klasie spotkają się uczniowie swobodnie programujący i tacy, którzy nie mieli z tym nigdy styczności i przez rok nie sa w stanie opanować np. konstrukcji if czy pętli for (to nie żarty). A n-l musi zająć się wszystkimi i dodatkowo rozliczają go ze zdawalności...

0 głosów
odpowiedź 9 lutego przez X3h Dyskutant (9,260 p.)
Powinieneś chcieć i musisz sam podejmować decyzje.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 169 wizyt
–1 głos
1 odpowiedź 109 wizyt
0 głosów
8 odpowiedzi 1,071 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2016 w Offtop przez talerz Początkujący (380 p.)
Porady nie od parady
Forum posiada swój własny serwer Discord, dzięki któremu będziesz mógł po prostu pogadać z innymi Pasjonatami lub zapytać o jakiś problem. Podstrona z chatem znajduje się w menu pod ikoną człowieka w dymku.IRC

67,111 zapytań

114,055 odpowiedzi

241,708 komentarzy

47,027 pasjonatów

Przeglądających: 202
Pasjonatów: 11 Gości: 191

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...