• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy idę w dobrym kierunku? [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
278 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez SaturdaysHeroes Nowicjusz (120 p.)
Witam forum,

Od dziecka chciałem być informatykiem i kilka lat temu wziąłem się za programowanie, a bardziej skryptowanie bo zacząłem od Lua i robiłem mody do gry.

Jeżeli chodzi o szkołę to obecnie jest trochę słabo, muszę to przyznać. W 1 i 2 klasie kompletnie olałem szkole a teraz staram się wahać pomiędzy 3-4 chodź z takiej matematyki wychodzi mi 2. Lubię matematykę ale brak mi systematyczności i mam braki.

Obecnie mam zamiar nauczyć się C# i porobić kilka projektów w Unity i postarać się wyciągnąć 4 na koniec roku, czy to wystarczy?

Jeżeli chodzi o samo programowanie to się specjalnie nie martwię, boję się tylko że ta matma mnie zablokuje za rok (idę do szkoły średniej po tym roku szkolnym) i potem się nie dostanę na studia, nie dostanę dyplomu a potem nie znajdę pracy bo będzie duża konkurencja a ja będę zwykłym "klepaczem kodu" bez wyższego.

Masa ludzi mówi, że studia są niepotrzebe i że się liczą umiejętności ale czy tak naprawdę jest? Co powinienem teraz robić?

P.S. Polecacie liceum czy technikum?
Możliwe odpowiedzi:
Liceum (6 głosów, 40%)
Technikum (9 głosów, 60%)

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 3 lutego 2019 przez The Świstak-Hrustak Początkujący (400 p.)
Osobiście myślę, że matematykę na dobrym poziomie fajnie jest znać. Technologie się zmieniają, te których używamy teraz za 10 lat mogą już zostać wycofane (co nie znaczy że nie warto ich poznawać), a matematyka pozostaje powiedzmy niezmienna. Ale jednak poziom matematyki rozszerzenej jest dość wysoki, więc będzie trzeba mieć dużo determinacji i ostro zasuwać z nauką w szkole średniej.

Ogólnie ciężko powiedzieć czy lepsze jest liceum czy technikum, to raczej zależy od osobistych preferencji. Ja osobiście wybrałem liceum, ale myślę że kluczowa jest nauka i rozwój podejmowany poza czasem szkolnym (rozwiązywanie dodatkowych zadań, własne projekty, starty w konkursach).
komentarz 3 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

poziom matematyki rozszerzenej jest dość wysoki

To polecam zerknąć na arkusze maturalne z lat 90 wink

+1 głos
odpowiedź 3 lutego 2019 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Jeśli będziesz miał skończone studia to czy umiejętności nie będą się już więcej liczyły? Umiejętności to podstawa we wszyskim co robisz bez względu na papier, to chyba logiczne? Umiejętności to też wyznacznik konkurencyjności bez względu na posiadany papier. Ze skończonymi studiami też będziesz mógł zostac zwykłym "klepaczem kodu", wyszystko zależy od Twojego podejścia do życia. Nie musisz mieć skończonej szkoły żeby uczynić swoje życie lepszym. Jeśli jednak masz okazję iść na studia to czemu miałbyś na nie nie pójść? Ponieważ brak Ci systematyczności? Jeśli masz braki to nie ważne czy pójdziesz studia czy nie, cały czas będziesz miał braki, które zadecydują o Twojej przyszłości. Wiesz co jest z Tobą nie tak, już to przyznałeś a skoro wiesz co jest z Tobą nie tak to wiesz równiez co masz zrobić żeby te braki wyeliminować. Może odpuść sobie języki programowania a popracuj nad matmą. Jeśli chcesz zostać programistą to będziesz musiał umieć programować a nie znać języki programowania.

Co do technikum vs liceum. Po liceum będziesz miał średnie wykształcenie, po technikum będziesz miał średnie wykształcenie + wyuczony zawód technika. Czego nie rozumiesz?
1
komentarz 3 lutego 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Na bazie postu NaviFox odpowiedz kierowana jest do @saturdaysheroes (druga strona medalu).

 

"Umiejętności to podstawa we wszyskim co robisz bez względu na papier, to chyba logiczne?"

Dla kogos kto nei zna sie na temacie, jak ktos posiada studia, to znaczy ze on sie zna :) To taka socjalistyczna zaszlosc. Studia nie swiadcza absolutnie o niczym.

 

"Jeśli jednak masz okazję iść na studia to czemu miałbyś na nie nie pójść?" bo sluchanie przez 6 lat jakis dziadkow, co z nowa technologia nawet stycznosci nie mieli, to nie jest najlepsze co mozna zrobic.

" Może odpuść sobie języki programowania a popracuj nad matmą." Musisz odpowiedziec sobie ile razy podczas programowania spotkales sie z matma a ile z wiedza odnosnie programowania. Dla mnie jest dokladnie odwrotnie.

"Co do technikum vs liceum. Po liceum będziesz miał średnie wykształcenie, po technikum będziesz miał średnie wykształcenie + wyuczony zawód technika. Czego nie rozumiesz?" zadne z nich nic Ci nie da jezeli chcesz dobrze programowac - praktyka, praktyka, praktyka. Chyba, ze wiazesz swoja kariere ze szkolna sciezka wtedy szkola z kierunku takiego jaki chcesz potem wybrac na studiach.

 

Mozesz nie miec nawet podstawowoki, jezeli na githubie siedzi fajny kod, to kolesie po studiach moga sie schowac. Oczywiscie musisz tez wspolpracowac z ludzmi - studia to spotykanie ronych osobowosci (bardziej chodzi o tych profesorkow/doktorkow co zyja echami przeszlosci).

 

Inaczej studia to taki paier - ten i ten lepek zdal to co tam reszta i dajemu mu atest , ze powinien byc koszerny. Ten papier jest wart tyle ile ktos w niego wierzy. I dlatego na porogramistow sa testy - ktore notabene tez raczej niczego nei wnosza a juz szczegolnie jak zajmuje sie nimi HR, co szuka aby wcisnac gdzies swoich kolegow - wtedy taki koles z papierami ale bez wiedzy moze Cie wygryzc bo HR go rpzedstawi ajko guru (bo HR nie ma pojecia o programowaniu) - zadna strata, firma z takimi kolesiami poleci predzej lub pozniej (jak ma monopol).

 

A dodam, ze liceum to takie ogolna szkola, "Jack of all trades, master of none". Technikum jest lepsze jak zmaierzasz po tym skonczyc nauke, ale to eni znaczy ze liceum jest lepsze jak zmaierzasz isc na studia.

 

Zreszta spojrz na wymiataczy na tym forum - zadko kiedy ktos skonczyl informatyke, a maja taka wiedze, ze przebijaja ludzi po infie z palcem w d$*%&. Licza sie umiejetnosci, kolesiostwo, kasa - nie daj sobei wmowic, ze papier.
+1 głos
odpowiedź 3 lutego 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Wychodzisz z założenia, że musisz być nie wiadomo jak dobry z matmy, żeby programować. To błędne myślenie. Owszem, matmę warto znać, ale przydaje się ona głównie w branży gamedev. Dla większości programistów (lub informatyków, bo nie można jednoznacznie identyfikować tych dwóch) wystarczy matematyka na poziomie szkoły średniej z ewentualnym rozszerzeniem.
Co do wyboru szkoły, musisz sam podjąć decyzję. Technikum bardziej ukierunkuje się w branżę, ale będziesz miał więcej przedmiotów, które, prawde mówiąc, nie są specjalnie 'na czasie' z obecnym stanem branży programistycznej. Musisz sam podjąć decyzję, nikt nie zrobi tego za ciebie ;)
komentarz 3 lutego 2019 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
zgadazam sie z tym postem w 100%.
komentarz 3 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Ja się z tym nie zgadzam. Wrzucacie wszystkie technika do jednego wora w którym uczą starych rzeczy.
komentarz 3 lutego 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Wrzucamy ponieważ nawet najlepszy nauczyciel nie może poza podstawę programową wyjść i wymagań na egzaminy nie przeskoczy. Słyszałem kiedyś od kumpla, że część jego klasy w technikum miała problem, bo kod który napisali był 'zbyt nowy' i sprawdzający nie potrafili ocenić...
komentarz 3 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

nawet najlepszy nauczyciel nie może poza podstawę programową wyjść i wymagań na egzaminy nie przeskoczy.

UPS. W moim technikum chyba nie wiedzieli o tym.

0 głosów
odpowiedź 3 lutego 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Na Twoim miejscu wybrałbym liceum, jeśli chcesz iść na studia. Naprawdę nie widzę sensu poświęcania dodatkowego roku nauki w technikum.

Lubię matematykę ale brak mi systematyczności i mam braki.

Z moich obserwacji wychodzi, że trzeba się postarać, aby nie przejść do następnej klasy. Na studiach to już trochę totolotek - na jakiego wykładowcę trafisz to taką trudność z zaliczeniem będziesz mieć. Lepiej w Twoim wieku stawiać sobie wyżej poprzeczkę niż obawiać się, że się coś nie uda.

Wydaje mi się, że i tak co byś nie wybrał i tak przy rekrutacji obie ukończone szkoły wyglądają tak samo.

Masa ludzi mówi, że studia są niepotrzebe i że się liczą umiejętności ale czy tak naprawdę jest?

Nie wiem jak jest teraz. Na pewno jest ciężej zdobyć pracę nie mając doświadczenia komercyjnego niż te 10 lat temu. Dlatego obserwuj rynek pracy, bo za 6 lat może się on zmienić. 

komentarz 3 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Na Twoim miejscu wybrałbym liceum, jeśli chcesz iść na studia. Naprawdę nie widzę sensu poświęcania dodatkowego roku nauki w technikum.

 Nie wiem jak jest teraz. Na pewno jest ciężej zdobyć pracę nie mając doświadczenia komercyjnego niż te 10 lat temu.

Jesteś blisko zaprzeczenia samemu sobie. wink

komentarz 3 lutego 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Możesz napisać dlaczego? Ja porównywałem liceum + studia do technikum + studia. W obu przypadkach nie zdobywasz doświadczenia komercyjnego.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 260 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2018 w PHP przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 721 wizyt
+2 głosów
6 odpowiedzi 2,615 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...