• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór szkoły średniej - Technikum vs Liceum

Object Storage Arubacloud
0 głosów
554 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Programeł Gaduła (3,500 p.)

Witam 

Wiem że jest to wątek nr 3263e13 o podobnej tematyce ale chciałbym też dowiedzieć się coś na temat rekrutacji do pracy w IT.

A więc kończe za jakiś czas 3 klase Gimnazjum (jestem ostatnim rocznikiem) no i trzeba oczywiście wybrać jakąś szkołę średnią.

 

TECHNIKUM vs LICEUM

Ja chciałbym iść do Technikum, ponieważ nie wiem czy aby na pewno pójdę na studia i wydaje mi się że będę mógł się skupić bardziej na przedmiotach które chce się uczyć i które mnie interesują. Ale tutaj pojawia się druga "wygodniejsza" opcja. Oczywiście Ojciec chce abym poszedł do Liceum i mógłbym dojeżdżać o normalnej godzinie do szkoły i wracać prawie od razu po skończeniu zajęć a aby dojechać do technikum będę musiał wstawać wcześniej i iść na autobus i po skończeniu zajęć będę musiał czekać na drugi autobus.

Technikum: http://zstslubice.edu.pl
Liceum: http://www.liceum-kostrzyn.com

Poziom nauczania w szkole tak właściwie mnie nie obchodzi a nawet wole żeby był luz, ponieważ już jakiś poziom wiedzy posiadam i wole uczyć się samemu. Nie twierdze że jestem "specjalistą" i "ekspertem" ale pewnego dnia zajrzałem do podręcznika od informatyki z drugiej klasy Liceum i to co tam było już wiedziałem, oczywiście były jakieś tam "ciekawostki" o których nie wiedziałem ale były to raczej "pierdoły".

Głównie interesuje się programowaniem, bezpieczeństwem w sieci (wiadomo o co chodzi) i podchodze powoli do elektroniki. Znam Język C++ i stworzyłem w nim juz pare projektów i uczę się C. Po prostu nie jestem totalnie zielonym typem który interesuje się informatyką bo gra w gry i zrobił kilka razy formata kompa.

Rynek pracy

A teraz bardziej pytanie do osób które pracują albo pracowały lub są rekruterami (czy jakoś tak, mam nadzieje że ktoś taki na tym forum jest). Czy trzeba mieć ten magiczny papierek ze studiów aby mieć godziwą prace czy rzeczywiście rynek się zmienia i liczą się bardziej umiejetności praktyczne itp. , a tym papierkiem pracodawca się jedynie podetrze i zwróci tylko na nas chwilową uwagę. Czytałem na różnych forach jak to jest ale wątki te są zazwyczaj stare i lub brakuje w nich torche wiecej informacji a chciałbym sie dowiedzieć jak jest teraz a nie jak było kiedyś.

Wydaje mi się żę ten wątek przyda się też innym

 

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 2 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Szczerzę mówiąc to nie za bardzo widzę w czym ten wątek się różni od innych takich samych :P

Byłem na kilku rozmowach o pracę jako PHP developer i nikt nie zapytał mnie o kwalifikacje w postaci papierków za edukację. Jeśli padało pytanie o studia to raz na pewno w kontekście finansowym - ze statusem studenta mógłbym dostać wyższą stawkę z jakichś tam powodów, innym razem do ustalenia etatu, czyli czy chcę pracować i studiować jednocześnie lub czy studia planuję/nie planuję.

Studiów i dokumentów możesz potrzebować do jakichś urzędów, banków i innych dużych instytucji. Dyplom technika informatyka jest raczej kompletnie bezużyteczny - posiadam, o niego nikt mnie nigdy nie zapytał. Ja wybrałem technikum świadomie, aby mieć to "cokolwiek" formalnego, właśnie ten papierek technika informatyka. Nawet wiedząc, że niewiele on daje, to wolałem mieć to, niż nie mieć nic. Może jeszcze kiedyś się przyda, kto to wie, ale jakoś nie wierzę. Poza tym wybierając technikum liczyłem też, że jak różnego rodzaju przedmioty informatyczne będą w szkole to będzie po prostu ciekawiej i czegoś się nauczę.

Gratuluję świadomości tego, że musisz uczyć się sam - większość liczy na to, że pójdzie do szkoły i tam coś się okaże albo jakoś ktoś ich poprowadzi, a tak się przeważnie niestety nie dzieje.
1
komentarz 2 lutego 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

nikt nie zapytał mnie o kwalifikacje w postaci papierków za edukację

ode mnie nikt nigdy nie chciał dyplomu mgr inż. crying

komentarz 2 lutego 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Cóż, możemy się co najwyżej wzajemnie nimi pochwalić dla rozrywki ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 394 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 763 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Młody Nowicjusz (120 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...