• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Połączenie z komputerem przy wewnętrznym ip.

0 głosów
71 wizyt
pytanie zadane 2 lutego w Sieci komputerowe, internet przez kubekszklany Obywatel (1,670 p.)
Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak połączyć się z moim komputerem z dowolnego miejsca przy wewnętrznym adresie ip? Skoro jestem sie w stanie połączyć pulpitem zdalnym to czy jestem w stanie sie połączyć jakimś innym programem? A może są jakieś darmowe vpn'y które dadzą mi chociaż 1 wolny port? Chciałbym hostować małą aplikację klient-server do prywatnego użytku, tylko mam wewnętrzne ip... Wiem że można kupić VPS'a ale wolałbym mieć to u siebie na np. raspberry pi.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 lutego przez Tpk Pasjonat (23,520 p.)
Wewnętrzny adres IP masz jedynie wewnątrz twojej domowej sieci, do połączenia się dowolnego miejsca (z zewnątrz, czyli innej sieci jak rozumiem) potrzebujesz zewnętrznego IP oraz przekierowania portów. Jeżeli twoje zewnętrzne jest zmienne (prawdopodobnie tak jest) to musisz skonfigurować sobie dodatkowo DDNS.

Ustawiasz sobie w swojej sieci jeden komputer (np. raspberry pi) o stałym adresie IP (tym wewnętrznym) który będzie robił jako serwer. Następnie na stronie router'a (adres bramy domyślnej w przeglądarce) ustawiasz DDNS(trzeba stworzyć konto na np. no-ip, wybrać domene itd.) oraz blokujesz urządzenie (o tym stałym adresie wew) jeżeli domyślnie przydzielasz adresy przy pomocy DHCP.

Potem pozostaje zrobienie przekierowania portu 80, i/lub innego specyficznego dla danej aplikacji dzięki czemu osoba z poza sieci wystarczy ze wpisze adres domeny oraz port a zostanie przekierowana na wybrany komputer(serwerek na rapisberry) wew sieci. Szczegółowa konfiguracja może różnić się w zależności od posiadanych urządzeń i operatora ale ogółem nie jest taka straszna.
1
komentarz 2 lutego przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (19,320 p.)

Warto wspomnieć, że jeśli sieć dostawcy Internetu korzysta z wielokrotnego NAT-u, to najprawdopodobniej będzie wymagane przekierowanie portów na routerach dostawcy internetu (co może zrobić tylko sam ISP i najczęściej nie za darmo).

komentarz 2 lutego przez kubekszklany Obywatel (1,670 p.)
No i właśnie ten NAT miałem na myśli, u mnie jest dodatkowo problem bo nie mam dostępu do routera. Mimo wszystko jednak jestem w stanie z dowolnego miejsca połączyć się pulpitem zdalnym z moim komputerem. Skoro pulpitem zdalnym się da to myślę że jestem też w stanie jakoś swoją aplikację połączyć. Z siecią NAT i bez dostępu do routera to raczej jedynie mi zostały jakieś vpn'y, tylko czy są jakieś darmowe, wystarczą mi 2-3 porty, nie muszę mieć całego ip.
komentarz 3 lutego przez Arkadiusz Sikorski Pasjonat (19,320 p.)
A czy przypadkiem pulpit zdalny też nie wykorzystuje jakiegoś tunelowania?

Hamachi jest darmowe dla kilku urządzeń, o ile pamiętam.
komentarz 3 lutego przez kubekszklany Obywatel (1,670 p.)
Hamachi do 5 urządzeń jest darmowe, ale czy jest możliwość bez instalowania dodatkowych programów ze strony klienta?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 83 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 54 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 206 wizyt
Porady nie od parady
Nie wiesz jak poprawnie zredagować pytanie lub pragniesz poznać którąś z funkcji forum? Odwiedź podstronę Pomoc (FAQ) dostępną w menu pod ikoną apteczki.FAQ

63,177 zapytań

109,411 odpowiedzi

228,567 komentarzy

42,799 pasjonatów

Przeglądających: 209
Pasjonatów: 13 Gości: 196

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...