• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy rozwinęły Was studia informatyczne?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
347 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Witam, wiem, że na forum była cała masa wątków w stylu "czy warto iść na studia informatyczne", itp. Ale ja mam inne pytanie skierowane do osób, które skończyły studia inżynierskie lub magisterskie na kierunku informatyka oraz, które pracują jako programiści od dłuższego czasu. Jak oceniacie ogólnie studia, które skończyliście? Czy wiedzy z nich używaliście potem w pracy? Czy uważacie, że te studia Was rozwinęły i dzięki nim macie większą praktyczną wiedzę z IT? Nie pytam o kwestie związanych z papierkiem na koniec, bo ten temat był wielokrotnie poruszany. Pytam się o to, ponieważ mija pierwszy semestr odkąd studiuję zaocznie informatykę. O ile wykładowcy mają wiedze na tematy, których uczą, o tyle mam wrażenie, że przez te pół roku nie nauczyłem się niczego przydatnego. Mam również odczucie, że te studia utrudniają mi rozwój w IT(mówię głównie o programowaniu), bo pochłaniają jednak część czasu, który mógłbym poświęcić na naukę przydanych rzeczy. Czy też mieliście takie odczucia?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 29 stycznia 2019 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Studiowałem dziennie pierwszy i drugi stopień. Tak studia rozwijają, zdolność analitycznego myślenia, sposób samodzielnego zdobywania wiedzy - dość przydatne w naszej profesji. Całe mnóstwo przedmiotów typu sieci, systemy, bezpieczeństwo, architektura czy algorytmy, sprawiły, że przynajmniej znam ogólny kierunek poszukiwań, jeżeli czegoś potrzebuję. Nie byłem najlepszy z każdego przedmiotu, ale wydaje mi się, że wyniosłem ogólną wiedzę która wskazuje kierunek poszukiwań. Jeżeli chodzi o naukę programowania, to żadne studia Cię tego nie nauczą, to jak z matematyką, fizyką, jazdą samochodem czy rowerem. Jeżeli sam nie będziesz ćwiczył, ćwiczył, ćwiczył to nikt Ci łopatą do głowy nie na kładzie. Krew, pot i łzy...Programowania uczyłem się "na poważnie" dopiero w pracy. Zupełnie jak jazda samochodem - 30h kursu i zdany egzamin nie robi z Ciebie kierowcy. Studia mają Cię nauczyć, że jeżeli chcesz być w czymś dobry, to nikt gotowca Ci nie da. Pokaże kierunek, ale reszta drogi należy do Ciebie. I myślę, że jest tak ogólnie z edukacją i pracą. Mechanik samochodowy, budowlaniec, elektryk, lekarz, prawnik informatyk umie tyle ile zdołał sam zrozumieć na ścieżce swojej kariery zawodowej. Gdzie zrozumienie to słowo klucz, bo nawet jeżeli postawisz człowieka przed stołem operacyjnym/samochodem/komputerem/na sali sądowej i jeżeli będzie tylko biernym obserwatorem to nawet po 50 latach nic nie będzie umiał.

Studia to też czas na poznanie świetnych ludzi zarówno wartościowych z którymi dyskusje mogą toczyć się całą noc i będzie mało, jak i skur&(%$ów ale poznanie i rozpoznawanie takich też jest ważne w życiu.

Poszedłbym drugi raz na studia, być może nie poszedłbym do liceum tylko technikum, ale tak studiowałbym chętnie jeszcze raz:)
+1 głos
odpowiedź 29 stycznia 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Mnie studia w programowaniu nie rozwinęły w ogóle, powiem nawet, że zniechęcały mnie do programowania strasznie. Z drugiej strony uczelnia zapewniła mi miejsce w firmie (poprzez praktyki na 6 semestrze), w której rozwinąłem skrzydła i przekonałem się do programowania. Ale pewnie gdybym poświęcał więcej czasu na prawdziwe programowanie a nie klepanie dziwnych rzeczy w C++/C# byłbym już wtedy lepszym programistą.

Na plus studiowania wybrałbym tylko ludzi, których spotkałem i rozszerzenie horyzontów w innych dziedzinach nauki.
komentarz 29 stycznia 2019 przez amb00 Bywalec (2,000 p.)
Czym dokładnie były te "dziwne rzeczy"?
1
komentarz 30 stycznia 2019 przez Kondzio Mądrala (5,230 p.)
Wiesz, ja mogę mówić tylko o sobie i swojej uczelni, ale przepisywanie z 20-letniej książki kodu C++, albo robienie przez rok choinek i gwiazdek z '#' na zaliczenie to moim zdaniem trochę upośledzone podejście uczelni a przede wszystkim starszego pokolenia wykładowców. Dopiero pod koniec inżynierki mieliśmy C#, gdzie wykorzystaliśmy trochę ciekawszych opcji (rozpoznawanie obrazu) czy napisanie gierki w JS'ie (ale to były jedne zajęcia).

 

Boli mnie po prostu jak patrze na aktualność rzeczy, których uczymy się na uczelniach.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 264 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 354 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 324 wizyt

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,641 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...