• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Backend express - node.js z frontendem react.js

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,777 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2019 w JavaScript przez azez Użytkownik (690 p.)
edycja 28 stycznia 2019 przez azez

Hej,
   Od jakiegoś czasu uczę się node js z framework'iem express. Znam już podstawy, potrafię stawiać aplikację, tworzyć serwer, routy, controllery itd. Wiem jak pisać i łączyć backend - middleware w node.js z JADE lub handlebars.

   Chciałbym uzyskać odpowiedź, jak mogę połączyć backend node.js z frontendem - react.js?
Uprzedzając pytania, rozumiem że mogłem znaleźć wyjaśnienie po angielsku. Użyć yeoman'a i zainstalować generator mern, żeby samemu to przeanalizować.

@edit 28.01 - 17:57 :

Poszukuję wiedzy z zakresu budowy aplikacji z backend'em na node.js i frontend'em na react.js.

  • Jakie paczki powinny zostać zainstalowane przez npm.
  • Jakie funkcje użyte w app.js, aby wszystko gładko się łączyło.
  • Jak przesyłać i odbierać parametry (jak przy template engine).
  • przesyłanie danych do end-pointów, (jeśli istnieje jakaś inna metoda dla react'a różniąca się od standardowej przez formularz w HTML)
  • Przykładowa budowa projektu lub link do github'a.

Także inne kwestie, które warto poznać w tej materii, a którymi ktoś z doświadczeniem chciałby się podzielić.

   Będę wdzięczny za pełną, rozwiewającą wątpliwości odpowiedź. Na pewno przyda się ona nie tylko mi, ale kolejnym osobom zachodzącym na forum z tym pytaniem.

Z góry dzięki za pomoc :]

Pozdrawiam,

 azez

 

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
dwie drogi, albo server side rendering w node albo tradycyjne endpointy na które strzelasz z frontu xhr'em bez ssr.  Napisz z czym dokładnie masz problem bo niezbyt wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz?
komentarz 28 stycznia 2019 przez azez Użytkownik (690 p.)
@edit 28.01 - 17:57
komentarz 28 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ad 1. a niby jak ktoś ma na to odp jak jie wiemy co potrzebujesz w projekcie :)? paczki npm dociaga się na bieżąco w zaleznosci od potrzeb, proponuje jedynie do xhr wziac sobie np. axios i jakis kiddleware dla asynka, np. redux-thunk czy saga.

ad 2. znowu zero info jak odpalasz apke... czyste spa czy spa z ssr? weź sobie gotowego buildera dla nowej apki react, wszystko masz w dokumentacji ladnie opisane.

ad 3. formularz nie ma tu nic do rzeczy, robisz po prostu requesty xhr , najczesciej get, post, put i delete i reagujesz na zmiany, warto wziąć sobie np. reduxa dla lepszego zarzadzania stanem plus ladne devtoolsy reacta.

Poczytaj w ogole docs bo z Twoich pytan wnioskuję że chyba w ogole nie czytałeś dokumentacji react a to przecież podstawa jak bierzesz jakąś nowa technologię... ja nie wiem czemu 90% wiary tu woli pisać posty zamiast wejść na docs... :(
komentarz 28 stycznia 2019 przez azez Użytkownik (690 p.)
dzięki :]

Bardzo motywująca odpowiedź.
Wciąż jestem początkujący - stąd też tak ogólne pytania.

Muszę się przyznać, że niemal nie ruszyłem dokumentacji, bardziej filmiki i artykuły.
   Ugryzłem node'a i chciałem połączyć jego smak z prawie dzikim owocem, jakim jest dla mnie react.
Ad.1 - W projekcie chciałbym mieć mongoose, bcrypt - albo jakiś odpowiednik, jwt, multer, body-parser, express, nodemon, babel, webpack. Nie określiłem tego dokładnie, bo wolałbym zobaczyć jakie inne paczki ktoś dostosował do tego projektu.

Ad.2 - Czyste spa
Ad.3 - Chciałbym te devtoolsy poznać *.*
2
komentarz 28 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
to naprawde zapoznaj się z docs tam naprawdę wszystko jest... sam kiedyś musialem sie nauczyc reacta jak przyszło ki robić zmiany w paru spa i wiem, że w docs znajdziesz wszystko co potrzeba. Ja nie wien co to za moda ostatnio że ludzie wolą youtube niz docs....
+1 głos
odpowiedź 28 stycznia 2019 przez cosDoNauki Użytkownik (600 p.)

Wiesz co, 

może to nie jest odpowiedź, której oczekiwałeś, ale ja sam jestem początkujący w tej branży i chyba nie znajdzie się nikt, kto udzieli Ci pełnej odpowiedzi. I to wcale nie dlatego, że ktoś tu jest niemiły lub nie chce Ci pomóc, tylko dlatego, że taka odpowiedź to materiał na 4 godzinny film wideo, których nawiasem mówiąc w sieci jest pełno. Sam wiesz, że to temat gigant, więc nie oczekuj, że dostaniesz rozwiązanie na tacy... Myślę, że najlepiej będzie jeśli poszukasz materiałów na YT czy w Google, choćby artykułów na Medium np. LINK czy YT Traversy Media. Istnieją też ciekawe książki, choćby tłumaczone przez Helion (ale polecam i tak oryginały), które wprowadzają w Reacta. To zaboli, ale umiejętność szukania odpowiedzi w tej branży jest kluczem do sukcesu. Powodzenia!!

komentarz 28 stycznia 2019 przez azez Użytkownik (690 p.)
Dzięki,

Rozumiem w czym rzecz.
  Rzadko proszę o pomoc i sam szukam odpowiedzi. Mam trochę wprawy w rozmowę z wujkiem google. :D
 Oprócz zadawania pytania na forum zrobiłem tak i teraz przeszukując yeoman'a i github'a. Jednak nie udzielę sam sobie odpowiedzi, a pamiętam, że w swojej młodszej wersji, (w zamierzchłej przeszłości), kiedy zaczynałem naukę programowania w ogóle, nie potrafiłem znaleźć rozwiązania większości problemów.

  Mam nadzieję, że ten wątek pomoże nie tylko mi.
1
komentarz 28 stycznia 2019 przez cosDoNauki Użytkownik (600 p.)

Utknąć, to nic strasznego. Ale najlepiej mieć jakieś bardziej sprecyzowane pytania, bo na to w jednym poście odpowiedzieć się nie da chyba :)

Podrzucam kolejny link: o taki i taki

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 337 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 158 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2019 w JavaScript przez S-Type Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 93 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2021 w JavaScript przez Squbany221 Użytkownik (640 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...