• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Backend express - node.js z frontendem react.js

0 głosów
97 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia w JavaScript, jQuery, AJAX przez azez Użytkownik (520 p.)
edycja 28 stycznia przez azez

Hej,
   Od jakiegoś czasu uczę się node js z framework'iem express. Znam już podstawy, potrafię stawiać aplikację, tworzyć serwer, routy, controllery itd. Wiem jak pisać i łączyć backend - middleware w node.js z JADE lub handlebars.

Chciałbym uzyskać odpowiedź, jak mogę połączyć backend node.js z frontendem - react.js?
Uprzedzając pytania, rozumiem że mogłem znaleźć wyjaśnienie po angielsku. Użyć yeoman'a i zainstalować generator mern, żeby samemu to przeanalizować.

@edit 28.01 - 17:57 :

Poszukuję wiedzy z zakresu budowy aplikacji z backend'em na node.js i frontend'em na react.js.

• Jakie paczki powinny zostać zainstalowane przez npm.
  • Jakie funkcje użyte w app.js, aby wszystko gładko się łączyło.
  • Jak przesyłać i odbierać parametry (jak przy template engine).
  • przesyłanie danych do end-pointów, (jeśli istnieje jakaś inna metoda dla react'a różniąca się od standardowej przez formularz w HTML)
  • Przykładowa budowa projektu lub link do github'a.

Także inne kwestie, które warto poznać w tej materii, a którymi ktoś z doświadczeniem chciałby się podzielić.

Będę wdzięczny za pełną, rozwiewającą wątpliwości odpowiedź. Na pewno przyda się ona nie tylko mi, ale kolejnym osobom zachodzącym na forum z tym pytaniem.

Z góry dzięki za pomoc :]

Pozdrawiam,

azez

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 stycznia przez Tomek Sochacki Mędrzec (170,750 p.)
dwie drogi, albo server side rendering w node albo tradycyjne endpointy na które strzelasz z frontu xhr'em bez ssr.  Napisz z czym dokładnie masz problem bo niezbyt wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz?
komentarz 28 stycznia przez azez Użytkownik (520 p.)
@edit 28.01 - 17:57
komentarz 28 stycznia przez Tomek Sochacki Mędrzec (170,750 p.)
ad 1. a niby jak ktoś ma na to odp jak jie wiemy co potrzebujesz w projekcie :)? paczki npm dociaga się na bieżąco w zaleznosci od potrzeb, proponuje jedynie do xhr wziac sobie np. axios i jakis kiddleware dla asynka, np. redux-thunk czy saga.

ad 2. znowu zero info jak odpalasz apke... czyste spa czy spa z ssr? weź sobie gotowego buildera dla nowej apki react, wszystko masz w dokumentacji ladnie opisane.

ad 3. formularz nie ma tu nic do rzeczy, robisz po prostu requesty xhr , najczesciej get, post, put i delete i reagujesz na zmiany, warto wziąć sobie np. reduxa dla lepszego zarzadzania stanem plus ladne devtoolsy reacta.

Poczytaj w ogole docs bo z Twoich pytan wnioskuję że chyba w ogole nie czytałeś dokumentacji react a to przecież podstawa jak bierzesz jakąś nowa technologię... ja nie wiem czemu 90% wiary tu woli pisać posty zamiast wejść na docs... :(
dzięki :]

Bardzo motywująca odpowiedź.
Wciąż jestem początkujący - stąd też tak ogólne pytania.

Muszę się przyznać, że niemal nie ruszyłem dokumentacji, bardziej filmiki i artykuły.
   Ugryzłem node'a i chciałem połączyć jego smak z prawie dzikim owocem, jakim jest dla mnie react.
Ad.1 - W projekcie chciałbym mieć mongoose, bcrypt - albo jakiś odpowiednik, jwt, multer, body-parser, express, nodemon, babel, webpack. Nie określiłem tego dokładnie, bo wolałbym zobaczyć jakie inne paczki ktoś dostosował do tego projektu.

Ad.2 - Czyste spa
Ad.3 - Chciałbym te devtoolsy poznać *.*
2
komentarz 28 stycznia przez Tomek Sochacki Mędrzec (170,750 p.)
to naprawde zapoznaj się z docs tam naprawdę wszystko jest... sam kiedyś musialem sie nauczyc reacta jak przyszło ki robić zmiany w paru spa i wiem, że w docs znajdziesz wszystko co potrzeba. Ja nie wien co to za moda ostatnio że ludzie wolą youtube niz docs....
+1 głos
odpowiedź 28 stycznia przez cosDoNauki Nowicjusz (240 p.)

Wiesz co, 

może to nie jest odpowiedź, której oczekiwałeś, ale ja sam jestem początkujący w tej branży i chyba nie znajdzie się nikt, kto udzieli Ci pełnej odpowiedzi. I to wcale nie dlatego, że ktoś tu jest niemiły lub nie chce Ci pomóc, tylko dlatego, że taka odpowiedź to materiał na 4 godzinny film wideo, których nawiasem mówiąc w sieci jest pełno. Sam wiesz, że to temat gigant, więc nie oczekuj, że dostaniesz rozwiązanie na tacy... Myślę, że najlepiej będzie jeśli poszukasz materiałów na YT czy w Google, choćby artykułów na Medium np. LINK czy YT Traversy Media. Istnieją też ciekawe książki, choćby tłumaczone przez Helion (ale polecam i tak oryginały), które wprowadzają w Reacta. To zaboli, ale umiejętność szukania odpowiedzi w tej branży jest kluczem do sukcesu. Powodzenia!!

Dzięki,

Rozumiem w czym rzecz.
  Rzadko proszę o pomoc i sam szukam odpowiedzi. Mam trochę wprawy w rozmowę z wujkiem google. :D
 Oprócz zadawania pytania na forum zrobiłem tak i teraz przeszukując yeoman'a i github'a. Jednak nie udzielę sam sobie odpowiedzi, a pamiętam, że w swojej młodszej wersji, (w zamierzchłej przeszłości), kiedy zaczynałem naukę programowania w ogóle, nie potrafiłem znaleźć rozwiązania większości problemów.

Mam nadzieję, że ten wątek pomoże nie tylko mi.
1
komentarz 28 stycznia przez cosDoNauki Nowicjusz (240 p.)

Utknąć, to nic strasznego. Ale najlepiej mieć jakieś bardziej sprecyzowane pytania, bo na to w jednym poście odpowiedzieć się nie da chyba :)

Podrzucam kolejny link: o taki i taki

Pozdrawiam

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 527 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 55 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 362 wizyt
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

62,430 zapytań

108,572 odpowiedzi

226,655 komentarzy

35,886 pasjonatów

Przeglądających: 201
Pasjonatów: 23 Gości: 178

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...