• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Materiały na start

Object Storage Arubacloud
0 głosów
143 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez yusc Nowicjusz (120 p.)
Cześć. Piszę w pośpiechu przed pracą więc przepraszam za ewentualne błędy ortograficzne/składniowe. Chcę się przygotować do nauki cybersec. Zdecydowałem, że nauczę się C++, SQL, poruszania w Ubuntu, Networkingu jak najszerzej, kryptografii, algorytmów na początek. Mam kilka pytań

1)Chcę kupić książkę do C++, z ciekawych tytułów zdaje się Opus Magnum lub kompendium wiedzy B.Stroustrupa. Czy ktoś korzystał z którejś i może powiedzieć kilka słów?

2)SQL - nie wiem o tym nic, poza tym, że to coś o bazach danych i stąd problem. Spotkałem i SQL, i MySQL i jakiś postgres i SQL/PL.. no i co wybrać, by mieć ogólne pojęcie, tak na początek. By móc uczyć się tych innych SQL? Co tutaj jest najbardziej bazowe?

3)Znacie jakąś fajną książkę dot.Ubuntu? Jak najbardziej szczegółowa. A może sama dokumentacja wystarczy, by sprawnie się w nim poruszać?

4)Networkingu jest sens uczyć się z książek czy lepiej poszukać jakiegoś kursu cisco na Udemy?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 27 stycznia 2019 przez MrRobost Nowicjusz (180 p.)
Skoro zaczynasz, to możesz jeszcze nie wiedzieć co tak naprawdę pociągnie Cię zawodowo. Nauka to dosyć czasochłonny proces. Skup się na początek na mniejszych elementach - programowaniu, SQL'u, użytkowaniu systemu tak żeby za rok lub dwa być ekspertem (no mniej więcej) w którejś z tych dziedzin. We wszystkich na razach to po prostu niemożliwe - per analogie pomyśl, że chciałbyś się nauczyć 4 języków obcych w rok - no nie bardzo, prawda?

Nic nie musisz kupować i zanim nie się nie wciągniesz to naprawdę nie ma sensu. Materiałów dla początkujących jest mnóstwo w sieci. Mam Opus Magnum i to jest dość specyficzna książka, możesz ją bardzo polubić, lub niezbyt Ci podejdzie - zdaje się, że są fragmenty do zapoznania się zanim kupisz.

No i C++ jako pierwszy język może być dość żmudny. Jeśli musisz to ok, ale do nauki podstaw programowania równie dobrze, a trochę łatwiej wejść w język typu Python, C#, Java, PHP, a potem ew. w C++.

Generalnie na początek nie inwestuj pieniędzy w ksiązki dla początkujących, co najwyżej zapoznaj się ze spisem treści żebyś wiedział jaki ew. obrać kierunek. Ważna jest praktyka i samodzielne eksperymentowanie systamu, języka programowania, narzędzi. Google i YouTube dostarczą Ci wszystko co trzeba. I nie ma żadnej drogi na skróty. Trzeba poświęcić mnóstwo czasu na praktykę żeby zdobyć zaawansowaną wiedzę.

Aha, pkt. 4 - nie ten czas, daj sobie trochę przestrzeni na naukę podstaw, a potem siegaj po wiedzę specjalistyczną.

I pamiętaj że gruntowna wiedza w jednej dziedzinie jest zawsze lepsza niż powierzchowna w wielu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 471 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez sajmonn Nowicjusz (180 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 406 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 949 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...