• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto php?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,075 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2019 w PHP przez kowal99 Nowicjusz (240 p.)
Hej,

 Dużo osób pisze, że php jest to już język przestarzały. Czy warto się go uczyć bo z tego co czytałem jest dużo specjalistów w nim i ciężko znalezc pracę?Jak to jest?

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 26 stycznia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie jest językiem przestarzałym, jakieś argumenty skąd takie stwierdzenie? Czy warto - zależy co chcesz robić. Jeśli chcesz się go uczyć to nie widzę żadnych powodów, abyś tego nie robił. Programistów PHP jest sporo, ale jednocześnie spore jest też zapotrzebowanie. Nie jest to jakiś niszowy język na pewno. Ja wychodzę z założenia, że dla dobrego specjalisty praca się zawsze znajdzie.
komentarz 26 stycznia 2019 przez kowal99 Nowicjusz (240 p.)
Czy łatwiej będzie o prace w Javie czy w php (bez studiów)i który z nich jest łatwiejszy?Co sądzisz o kursie na udemy php&mysql od podstaw do eksperta czy warto się z niego uczyć czy może jest przestarzały?
komentarz 26 stycznia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Czy łatwiej będzie o prace w Javie czy w php (bez studiów)i który z nich jest łatwiejszy?

W sumie już odpowiedziałem powyżej: 

 Ja wychodzę z założenia, że dla dobrego specjalisty praca się zawsze znajdzie.

Nie śledzę non stop rynku pracy, ale ogólnie ofert pracy dla programistów nie brakuje, Java też nie jest jakimś niszowym językiem. Sądzę więc, że w każdym z nich nie będziesz miał dużego problemu ze znalezieniem pracy, ale to wszystko zależy od miasta, umiejętności, oczekiwań finansowych itd. Nie wiem który jest łatwiejszy bo nie uczyłem się Javy, poza tym każdy inaczej się uczy i dla każdego "łatwe" może być czym innym. No i wszystko co nieznane jest trudne ;)

o sądzisz o kursie na udemy php&mysql od podstaw do eksperta czy warto się z niego uczyć czy może jest przestarzały?

Nie mam dostępu do tego kursu, ale patrząc na filmiki z otwartym dostępem wygląda to bardzo źle i dziwię się, że w ogóle jeszcze ktoś bierze coś takiego pod uwagę: https://forum.pasja-informatyki.pl/405643/kurs-php-i-javascript-na-udemy?show=405644#a405644

komentarz 26 stycznia 2019 przez kowal99 Nowicjusz (240 p.)
A czy kurs Pana Mirosława jest przestarzały? Znalazłem kurs php7 warto się z niego uczyć, bo nie mogę znalezc kursu PHP 7.1 albo 7.2 w języku polskim
komentarz 26 stycznia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie tyle co przestarzały, bardziej pokazuje niektóre praktyki ogólnie uznane jako kiepskie. Jeśli obejrzysz to pewnie pomoże Ci zrozumieć pewne rzeczy, ale trzeba brać poprawkę na to co jest tam pokazane. Możesz też np. zobaczyć różne code review na forum.

Różnice pomiędzy PHP 7 a 7.1/7.2 nie są duże. Wszystko zależy co to za kurs. Mam nadzieję, że po prostu zawiera dobre praktyki i pisany był faktycznie pod PHP 7 (a nie tylko taka nazwa). Wtedy to co się zmieniło bez problemu doczytasz w dokumentacji.
komentarz 26 stycznia 2019 przez kowal99 Nowicjusz (240 p.)
Może miałeś styczność, jest to kurs ze strefykursow.pl "php7-od podstaw"
komentarz 26 stycznia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie miałem. Przejrzałem to co jest dostępne i tak też bez szału. Na pewno lepszy niż poprzedni, ale jakoś średnio to wygląda już nawet na grafice promującej (ten laptop z kiepskim kodem). Całości nie widziałem, ciężko ocenić.

Jeśli masz ochotę mogę jeszcze polecić własny kurs, ale to głównie podstawy na ten moment, zabieram się niedługo po sporej przerwie za kontynuację i będzie więcej bardziej praktycznych przykładów: https://www.phpdevs.pl/
komentarz 27 stycznia 2019 przez kowal99 Nowicjusz (240 p.)
Ostatecznie zastanawiam się nad dwiema książkami: "PHP i MySQL. Dla każdego. Wydanie III" i "PHP7. Praktyczny kurs".Jak myślisz która jest lepsza do nauki?
komentarz 27 stycznia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie mam żadnej osobistej opinii o tych książkach, nie czytałem. Niestety udostępnione fragmenty są bardzo małe, więc też na ich podstawie niewiele da się wyciągnąć. To są z tego co widzę książki tego samego autora i wydane na początku roku 2017, różnica 3 miesiące. A więc można przypuszczać, że skoro to już jest wydanie III tej pierwszej, to ta druga mogła być tworzona w 2017 od zera. Więc może warto spróbować tej drugiej. Z drugiej jednak strony skoro autor zdecydował się na kolejne wydanie to może tamta jest w jakiś sposób bardziej ciekawa; ma z resztą wyższą średnią ocen (nie wiadomo na ile wiarygodnych - to inna sprawa). Ciężko mi doradzić, poszukaj jeszcze na forum. Możliwe że gdzieś u nas znajdziesz opinie.
komentarz 28 stycznia 2019 przez kowal99 Nowicjusz (240 p.)
Tym razem już ostanie pytanie :) Co sądzisz o tym kursie https://kursphp.com/?
komentarz 28 stycznia 2019 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie wygląda źle, ale też do kilku rzeczy bym się przyczepił. To moje czepialstwo może wynikać po prostu z tego, że sam jak piszę staram się to zrobić możliwe najlepiej zgodnie ze swoją wiedzą. Stąd gdy ktoś np. nie używa standardu PSR-2 (niby drobiazg, to tylko standard formatowania kodu, ale uważam że wpojenie go od razu jest prostsze niż douczanie później) to już mi się to lekko nie podoba.

Czego byś nie wybrał to i tak nie wystarczy Ci jedno źródło. Trzeba połączyć wiele, pracę własną, szukanie w Google itp. :)
+1 głos
odpowiedź 26 stycznia 2019 przez niezalogowany

ja pisałem 2 mieś temu jak nie znałem php że php to śmieć teraz gdy go lepiej poznałem dziwię się jak można pisać w django i w innych framowrkach niewykorzystujących php cheekypozatym w php jeżeli natrafisz na jakiś błąd masz pewność że ktoś przed borykał się z takim problemem i łatwiej znaleźć odpowiedź w internecie.

komentarz 26 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

pozatym w php jeżeli natrafisz na jakiś błąd masz pewność że ktoś przed borykał się z takim problemem i łatwiej znaleźć odpowiedź w internecie.

Podobnie jak z Java/Spring, node/express :)

 dziwię się jak można pisać w django i w innych framowrkach 

polecam pobawić się Javą i Springiem, w tym z naciskiem na reactive style (Spring 5 fajnie to obrabia) i czymś reactive na froncie... nie wrócisz do PHP :)

komentarz 26 stycznia 2019 przez niezalogowany
dobrze opisał używanie frameworkow typek z 4developers

Klient chce abyś zrobił mu stronę gdzie mógłby sprzedać swoją marchewkę ,a ty co mu dajesz? instalujesz 200mb niepotrzebnych plików i z tych 200mb wykorzystujesz tylko minimalną część frameworka

https://youtu.be/7uzE2I3-iUk
komentarz 26 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie no jasne, wszystko zależy od projektu, ceny itp. :) Ale tutaj w poście nie ma nic na temat wielkości projektu tylko rozmawiamy o samych technologiach :)

A z tą marchewką to też tak nie do końca... Czasami początkowo apka może mieć np. 50 jakiś funkcjonalności, a w trakcie prac okazuje się, że klient czy biznes jeśli to apka własna chce kolejne 50... i w pewnym momencie okazuje się, że jednak warto było na początku poświęcić nieco więcej czasu na konfig i wdrożenie "większej" technologii :)

Ale oczywiście nikt nie będzie zaciągał Springa do prostej wizytówki fryzjera :) ale takie rzeczy to można machnąć i w WP.
+1 głos
odpowiedź 26 stycznia 2019 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Spora ilość języków jest już dość wiekowa, a miko to jest ciagle używana. Są one ciagle rozwijane, tak samo jak php. Nie zostało ono  porzucone. Powiem więcej. Jego społeczność, zaraz po javascript jest największa. Można to zobaczyć nawet poprzez ilość wpisów na stackoverflow. Cały czas wychodzą niwe wersje języka. Obecnie najnowsza jest 7.3, ale szykuje się 7.4 która niesie ze sobą spore zmiany i przygotowuje do przeskoku na 8.0. Środowisko php jest łatwe do skonfigurowania i wdrożenia w porównaniu do np node.js. Co prawda nie wypada tak szybko jak node.js ale kosmiczna szybkość nie zawsze jest potrzebna. Jest tez specjalne rozszerzenie napisane przed Facebooka, które bardzo zwiększa jakość serwerów utrzymujących php
komentarz 26 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Co prawda nie wypada tak szybko jak node.js ale kosmiczna szybkość nie zawsze jest potrzebna. Jest tez specjalne rozszerzenie napisane przed Facebooka, które bardzo zwiększa jakość serwerów utrzymujących php

Asynchroniczny framework php kraken jest/był szybszy niż node.js więc... No wnioski pozostawiam Tobie. laugh

2
komentarz 26 stycznia 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Co prawda nie wypada tak szybko jak node.js […]

http://grigorov.website/blog/performance-comparison-php-vs-node-js 

1
komentarz 26 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

A tak apropos tego tematu, Commander, dlaczego przeszedłeś/porzuciłeś całkowicie PHP na rzecz JS? Tzn. o ile przeszedłeś/porzuciłeś całkowicie PHP.

Moje pytanie nie ma nic wspólnego z tymi wykresami szybkości.

komentarz 26 stycznia 2019 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Powiem szczerze, ze z kilku benchmarków które przeglądałem z wersja php 7 + apache, node zawsze był w stanie obsłużyć więcej rewuestow i zrobić to szybciej, niż właśnie php. Dzięki Panowie za pokazanie benchmarków z wykorzystaniem asynchronicznych frameworkow. Rzeczywiście wydajność rośnie niebotycznie :)
1
komentarz 26 stycznia 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

A tak apropos tego tematu, Commander, dlaczego przeszedłeś/porzuciłeś całkowicie PHP na rzecz JS? 

Bo JS mi się po prostu bardziej podoba jako język – tylko tyle. No i po pewnym czasie zaczęły mnie nieco męczyć liczne narosłe konwencje obiektowe wokół PHP (czyli dokładnie ten sam problem, który mam np. z Javą). A w JS takich konwencji nie ma, bo język nie dojrzał jeszcze na tyle, by sobie je wyrobić.

komentarz 26 stycznia 2019 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
edycja 26 stycznia 2019 przez Chess
Nikt Ci nie kazał przecież stosować pewnych konstrukcji języka. Chcesz pisać strukturalnie, to pisz, chcesz obiektowo to pisz obiektowo. Czy chodzi oto, że jeśli język coś ma w swoim standardzie to należałoby się tego nauczyć? A może nie chcesz mieć przerostu formy nad treścią.

Najprawdopodobniej chodzi Tobie o owijacze (wrappers) w języku, które nie niosą za sobą czegoś szczególnie fajnego/pożytecznego.
1
komentarz 26 stycznia 2019 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Chodzi mi o konwencje, nie gramatykę języka. O cementowanie pewnych dobrych rozwiązań, które dla konkretnych problemów powinny być zawsze stosowane, o wzorce, których należy użyć w danym wypadku itd. Moim zdaniem spowalnia to tempo innowacji w języku, równocześnie podnosząc jego stabilność. A ja bardziej wolę eksperymentować.

0 głosów
odpowiedź 12 lutego 2019 przez Paweł Mansfeld Obywatel (1,420 p.)
edycja 12 lutego 2019 przez Paweł Mansfeld
Zależy do czego. Co zdefiniowałbyś w swoim życiu jako sukces i jakie są twoje aspiracje? Jeżeli chcesz pisać biznesowe aplikacje w korporacjach to PHP nie jest najlepszym wyborem. Większe zapotrzebowanie jest na modniejsze języki. Java, C# itd... Przynajmniej na ten moment są lepsze stawki i większość kolegów ze studiów pracuje w tych technologiach.

Jeżeli chcesz zajmować się data miningiem / analizować dane lub tworzyć jakieś AI to mimo że oczywiście istnieje biblioteka PHP-ML, do maschine learningu to nie jest to najlepszy język do takich zadań. Już lepszy jest taki Python ;)

Jeżeli chcesz tworzyć gry 3D, lub coś w ten deseń to PHP też nie jest dla ciebie ;)

Jeżeli jesteś sfocusowany na aplikacjach internetowych to wybór PHP jest o wiele sensowniejszy. Jeżeli będziesz ekspertem w jakimś popularnym frameworku lub np. opanujesz takiego WordPressa od strony back-endu, to zawsze będziesz miał dobrze płatną pracę.

Jeżeli chcesz mieć swoją działalność i np. tak jak ja być freelancerem. I np. tworzyć projekty internetowe dla mniejszych biznesów, to wtedy PHP także jest dla ciebie, bowiem wszystkie open-sourcowe CMSy, które są znane takiemu Kowalskiemu, który decyduje się na własną działalność i jego pracownikom (WordPress, Joomla, Drupal), popularne systemy sklepowe (PrestaShop, Magento) są napisane w PHP. I dla PHP jest zawsze najtańszy hosting.

Jeżeli jesteś na etapie nauki i w jakiś sposób ciągnie cię do PHP idź w OOP, wzorce i frameworki. Za parę lat będzie zapotrzebowanie na osoby utrzymujące duże projekty napisane w PHP. Taka sytuacja jest teraz z C++ i Cobolem. Praca dla wybranych (nisza) z ogromnymi stawkami. No ale nie opierałbym kariery na takiej strategii ;)

PHP to najczęściej wykorzystywany język w Internecie. Gdyby faktycznie był zły, dawno by się go wymieniło na inny "lepszy". PHP jest ofiarą własnej popularności i tak jak na wszystko co jest popularne jest też wiele negatywnych uwag, raz bardziej trafionych a raz mniej... 3 tyg. temu coś tam skrobałem na ten temat: https://mansfeld.pl/programowanie/php-czy-warto/

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 603 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...