• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Skrócenie ściezki dostępu do css w pliku html

Object Storage Arubacloud
+1 głos
3,173 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2019 w HTML i CSS przez Suska Łukasz Użytkownik (560 p.)
edycja 21 stycznia 2019 przez xmentor
Witam

 

Mam już stworzoną stronę www w której chce dodać kolejny podfolder, do tej pory używałem ścieżek dostępu do css w postaci href="../stylereset.css"> lub samo href="stylereset.css"> jesli było to w katalogu głównym.

Mam zamiar dodać kolejne podfoldery i aby uniknąć robienia href="../../../stylereset.css"> chciałem dodać ścieżkę bezwzględną w postaci href="/stylereset.css"> jednak w tak załączony sposób css się nie załącza. Jak wrzucę taką stronę na serwer online jest wszystko git, ale u mnie lokalnie nie widzi css'a.

Do pisania kody używam programu bracets, i kiedy wpisuje w nim "href="/">" program wyświetla mi podpowiedzi dostępnych katalogów które nie są związane z katalogiem głównym.

Dodatkowo sprawdziłem jak się to ma z innymi moimi projektami jakie mam na dysku i efekt jest taki sam, po wpisaniu "/" program podpowiada mi ten sam katalog który nie wiem gdzie jest.

Jak sprwić aby głównym katalogiem był ten którego używam?? Zainstalowałem nawet xampp'a i wkleiłem cały katalog do niego ale na nim również nie wczytuje mi css'a

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2019 przez inczyk Początkujący (410 p.)
edycja 21 stycznia 2019 przez inczyk

Z tego co pamiętam nie ma katalogu "głównego". Jeśli pliki .html i .css masz w tym samym folderze wystarczy wpisać nazwę. Działa to względem pliku, w którym implementujesz css-a. 

jeśli są w tym samym katalogu
<link rel="Stylesheet" href="style.css" type="text/css"/>

jeśli css jest w katalogu, który jest w tym samym katalogu z plikiem .html
                Katalog1
       ------------|---------------
       |                          |
  plik.html                    Katalog2
                                  |
                               plik.css

<link rel="Stylesheet" href="katalog2\style.css" type="text/css"/>

Jeśli jednak plik .html jest "dalej" w katalogach można użyć adresu bezwzględnego (chyba tak się to nazywało xD)

Załóżmy, że w katalogu htdocs w xamppie( na dysku C) mam katalog "html" w nim plik "style.css". Obok niego jest katalog z plikiem "index.html". Jak dołączyć css do pliku html?

<link rel="Stylesheet" href="C:\xampp\htdocs\html\style.css" type="text/css"/>

Działa to tak, że dochodzimy do pliku niezależnie od położenia html-a na dysku. Może być wszędzie. (byle na tym samym komputerze)

 

Zapomniałbym... Piszemy skrócenie, bo skracać.

komentarz 21 stycznia 2019 przez Suska Łukasz Użytkownik (560 p.)
to jest tak.

Do folderu htdocs w xamppie  wrzucam folder z stroną - nazwijmy to html.

Plik index.html i style.css mam w tym samym folderze.

Dla dodania kolejnych podstron tworze kolejne podfoldery - katalog / oferta / strona.html

Aby dostać się do css z pliku strona.html musiałbym dać ścieżkę href="../../../stylereset.css"

a chciałbym to skrócić do href="/stylereset.css" z tym że wtedy nie ładuje mi lokalnie css (na serwerze online jest ok).

 

Jeśli dodam tak jak mówisz

<link rel="Stylesheet" href="C:\xampp\htdocs\html\style.css" type="text/css"/>

to później będę musiał tą ścieżkę skracać do href="/style.css" przed wrzuceniem jej na serwer online, a nie o to chodzi.

Chciałbym móc pracować już na takich plikach które później bezpośrednio pójdą na serwer online.
komentarz 21 stycznia 2019 przez Suska Łukasz Użytkownik (560 p.)
ps. jak się wstawia tak ładnie kod w edytorze?
komentarz 21 stycznia 2019 przez inczyk Początkujący (410 p.)

A ten plik stylereset.css jest w pierwszym pliku na serwerze? Chodzi mi o to czy nie znajduje się w jakimś podfolderze. Jeśli tak to (może)  ten  /  sprawia, że to jest adres bezwzględny (od startowego katalogu strony). Jeśli nie to niestety nie wiem jak Ci pomóc :/              Będziesz musiał niestety edytować linki przed wrzuceniem na hosting online.

A i żeby wstawić kod musisz kliknąć ikonkę {...}  Jest pod rozmiarem czcionki. Pod tym znakiem jest wymowny napis code

komentarz 21 stycznia 2019 przez Suska Łukasz Użytkownik (560 p.)
tak plik css jest w pierwszym katalogu na serwerze.

Online jest wszystko ok.

Z tego co zrozumiałem to katalog htdocs w xamppie ma status root i w konsekwencji powinien działać jak katalog "public_html" na serwerze online, ale sęk w tym że nie działa, i przez to taka ścieżka bezwzględna href="/style.css"  również nie.

 

Coś muszę mieć źle z ustawieniami samego programu.
komentarz 21 stycznia 2019 przez inczyk Początkujący (410 p.)
Ja jednak myślę, że ten  /style.css  nie może działać na lokalnym serwerze. Rozumiem to tak:  Adres bezwzględny czyli od początku "dostępu". Od pierwszego miejsca, z którego możemy odczytywać dane. W PC jest np. C://   Dlatego przed /style.css nie ma nic, bo nie odczytujemy od początku dysku.

Na serwerze "pierwszy" może nie być cały dysk, tylko katalog przeznaczony dla Ciebie.

 Nie wiem czy rozumuję poprawie, ale na pierwszy rzut oka nie widzę w tym błędów.

Chyba bez edycji przed wrzuceniem się nie obędzie :\
komentarz 21 stycznia 2019 przez Suska Łukasz Użytkownik (560 p.)

Działa , działa jak natura chciała. smiley

Trzeba bezpośrednio wszystkie pliki do htdocs wypakować. Wcześniej wklejałem cały folder czyli

htdocs \ folder z mją stroną \ pliki stony html i css

a trzeba

htdocs \ pliki stony html i css

wtedy działa jak należy a ścieżka bezwzględna dochodzi do folderu htdocs.

Choć wydaje mi się że na samym początku próbowałem tak zrobić i nie działało, ale nie ważne teraz działa i jest git.

 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 141 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 1,175 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 211 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2018 w PHP przez htkuba Użytkownik (700 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,541 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...