• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Udział webdevu w rynku.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
219 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vintoriez Początkujący (380 p.)
Witam. Od jakiegoś czasu informatyka jest moją pasją. Wiele się nauczyłem i jeszcze wiele do nauki zostało. Dorosłem jednak do decyzji, że chcę zostać programistą. Potrzebuję potwierdzenia lub też nie w pewnym założeniu, żeby dalej ukierunkować swój rozwój, tym razem na karierę zawodową.

Większość rankingów i wykresów jakie udało mi się znaleźć, wskazuje, że na całym świecie programowanie ogólnie, to w większości webdev. Raczej małe jest w dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na programistów desktopowych, gamedev-ów. Dodatkowe spostrzeżenie wiąże się z używanymi językami. Klasycznie najlepiej na rynku pracy sprzedaje się HTML+CSS+JS i po drugiej stronie PHP+MySQL, a technologie takie jak ASP.NET raczej wydają się trochę niszowe w skali rynku webdev jako całego.

W zasadzie ciągnęło mnie głównie do pisania na desktopy lub gamedev-u, ale zaczynam wątpić, że jako osoba bez ukierunkowanego wykształcenia jestem w stanie znaleźć w tych technologiach pracę bo świat potrzebuje głownie webdev-ów.

Jeśli się nie mylę i tak to wygląda to już wiem co robić dalej, jeśli się mylę proszę o wyprowadzenie z błędu.

Dalej nie mogę w ogóle rozgryźć jak do tego wszystkiego mają się platformy mobilne. Domyślam się, że tutaj standardowo webdev też wiedzie prym, a natywne apki na Andoida/iOS to ciągle troche niszowa gałąź rynku?

Generalnie na bazie mojego research-u stwierdzam, że chyba webdev wchłonie każdą ilość specjalistów, a reszta technologii nie bardzo.

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,040 p.)
edycja 21 stycznia 2019 przez marcin99b
Rób to co chcesz robić

Lepszy jest specjalista który lubi robić to na czym zarabia, w "gorszej" (mniej opłacalnej) dziedzinie
niż
Osoba która ma problemy z podstawami i nienawidzi swojej pracy, w "lepszej" (bardziej opłacalnej) dziedzinie

Ja np robie backend w asp.net
Racja, ogłoszeń jest mało, ale bardzo dużo ofert to nie są oferty na popularnych portalach ogłoszeniowych, tylko prywatne wiadomości np na linkedinie
Strzelam że rzeczywistych ofert pracy jest z 5 razy więcej, niż to co pokazują portale takie jak justjoin.it albo pracuj.pl

A co do samego robienia czegoś bo jest bardziej opłacalne
Może to nie będzie taka różnica jak programista php i programista kotlina (android)
Ale
Mam kolege który chciał być kucharzem, lubi sobie gotować, często gotuje, całkiem dobrze mu idzie
Poszedł na informatyke bo "większe pieniądze będą"... i dalej ma problem z podstawami, to typ informatyka któremu klient musiałby tłumaczyć jak naprawić komputer

Więc co z tego że pójdziesz do dziedziny w której jest dajmy na to 40% więcej ofert pracy, skoro będziesz się tam męczył i nie będziesz aż tak wydajny?
Z popularnych technologii praca znajdzie się zawsze, nawet jeśli nie w mieście obok, to zdalnie

Tylko pamiętaj żeby nie mieć "mentalności juniora" => że ty umiesz podstawy to mają cie zatrudnić jako junior i dalej się nauczysz
Chodzi mi o to, żebyś się nie zablokował na poziomie juniora z nastawieniem "do dalszego rozwoju potrzebuje pracy w firmie"
Dużo lepszym nastawieniem jest próba wyciągnięcia tyle wiedzy ile się da
Jesli chodzisz do szkoły, to możliwe że będziesz w stanie być jednym z lepszych juniorów w firmie, albo nawet słabym midem/regularem jako pierwsza praca
komentarz 21 stycznia 2019 przez Vintoriez Początkujący (380 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Zakładam, że taki np. front-end też może być fajny. Liznąłem trochę OpenGL-a za pomocą JS-a i było bardzo fajnie. Co prawda rzadko się go wykorzystuje, ale podejrzewam, że mógł bym się odnaleźć w temacie. Po prostu wcześniej się nad tym nie zastanawiałem. Jeśli chodzi o preferencje to nie jest tak, że webdev-u uczył bym się na siłę, raczej z ochotą.
komentarz 21 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,040 p.)
a tak poza tym, polecam spróbować wielu opcji
u mnie to wyglądało tak że przez pierwszy rok nauki sprawdzałem mase opcji
wiele języków, technologii
i dopiero kiedy miałem dość dobre rozeznanie w tym do czego mnie ciągnie a co mnie odpycha, zagłębiłem się w to przy czym czułem się najbardziej swobodnie (w moim przypadku był to c#)

a znam kilka osób które trafiły na coś w sumie przypadkiem, "bo tak wyszło", pierwsza technologia z którą mają kontakt
zaczęli się w tym specjalizować
mijają np 2 lata i zaczyna się pojawiać myśl "ciekawe jak to jest z innymi"
np ciekawe jak to jest programować niskopoziomowo, jeśli robiłem wcześniej tylko frontend

najlepiej na start zrobić sobie szersze obeznanie (jeśli masz tyle czasu) i później nie mieć zawahań bo "kurde, jednak mobilne są ciekawsze od webowych"
albo "kurde, jednak architektura biznesowa (enterprise architecture) bardziej mi sie podoba od gamedevu"
żeby nie żałować, że poświęciłeś sporo czasu na coś, a ostatecznie chcesz robić coś innego
np skupiałeś się na aplikacjach na androida w javie, a chcesz optymalizować gry w c++
komentarz 22 stycznia 2019 przez Vintoriez Początkujący (380 p.)
Taki rok mam właśnie za sobą. Głównie C# WPF i Unity, ale próbowałem również klepać coś w Pythonie, JS-sie i C++. Moje przeczucie jest takie, że w żadnej technologii nie będzie idealnie. Jednak praca komercyjna to coś innego niż własny projekt w celach edukacyjnych. Zawsze znajdzie się projekt który nie przypadnie do gustu a trzeba go będzie zrobić na warunkach pracodawcy lub klienta co nie musi mi się podobać. Generalnie źle czuł bym się chyba tylko w dużej korporacji.

Najlepiej "wchodzi" mi C# więc .Net był by teoretycznie rozsądnym wyborem, ale dużo czytałem i wygląda na to, że przychodząc znikąd bardzo ciężko się zaczepić. Z kolei wydaje mi się, że gdybym miał na karku co najmniej rok doświadczenia we Front-endzie to w połączeniu z dobrym portfolio łatwiej było by przeskoczyć np. na C#.

Uczę się od trochę ponad roku, i sporo czasu spędziłem nad rozważaniem co by mi odpowiadało. Ostatecznie złapałem się na tym, że wszystko co przybliża mnie do lepszego pojmowania całego cyfrowego świata sprawia mi radochę. Nie sądzę, żebym przestał uczyć się nowych technologii. Chciał bym jednak wytypować najłatwiejszy punkt startu do przebranżowienia.

Słyszałem kiedyś, że najłatwiej załapać się we front-endzie i wszystko co udało mi się wygooglować zdaje się potwierdzać tą teorie. Jeśli znajdę tutaj kilkukrotne potwierdzenie to skupie większość swojej uwagi na webdevie i zrobię to z ochotą.
komentarz 22 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (82,040 p.)
To zależy
Ja pracuje przy c# i nie zauważyłem żeby znalezienie pracy było trudne

Większość pracy to rzeczywiście projekty długoterminowe, a nie "co miesiąc inny projekt dla nowego klienta"
Ale nie trzeba pracować w korpo aby pracować przy c#, jest masa małych i średnich firm używających c#

Co do ilości ofert pracy, z tym jest różnie
Zależy jakiej pracy szukasz
Np w PHP jest masa ofert pracy, ale po usunięciu wszystkich januszsoftów, szwagrosoftów itd nagle sie okazuje, że jest podobna ilość firm do C# albo JAVY (po usunięciu z nich słabych firm)

Problemem części języków jest to, że są tanie w utrzymaniu więc mini firmy programistyczne je wybierają, bo są proste w zdobyciu klienta
Np przez wiele lat php mogłeś i dalej możesz hostować na wszystkim, co dawało niższe koszty, a c# tylko na windowsach, dopiero od niedawna .net core wchodzi jako standard... ale nadal powoli
Porównaj sobie ilość tanich hostingów .net core i php
Powoduje to, że mini firmy - np różnego rodzaju agencje interaktywne klepiące wizytówki albo inne proste strony, wybierają php, przez co jest dużo więcej ofert pracy z php
Bo okiem właściciela takiej firmy jest to prostsze

W przypadku ambitnych projektów ilość ofert w php, c#, javie... myśle że jest bardzo podobna

Jeśli wybierasz do nauki popularny język i rzeczywiście popychasz wiedze do przodu, nie powinno być większych problemów ze znalezieniem pracy
Tylko właśnie, trzeba sie stale rozwijać a nie dojść do jakiegoś etapu i "dalej się nie da samemu, do dalszego rozwoju potrzebuje firmy"

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 1,196 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 589 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,026 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2017 w Offtop przez Philip Bywalec (2,320 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...