• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki język programowania bez studiów?

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
1,736 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2019 w Inne języki przez palen Nowicjusz (120 p.)
Hej,

Jestem w trzeciej klasie technikum informatycznego. Nie idę na studia.Przy sprawdzaniu ofert pracy dla Java/c++ w wymogach są skończone studia i dlatego szukam niszowego języka który ma przyszłość, dzięki któremu dostanę pracę bez studiów.
komentarz 21 stycznia 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Najłatwiej by ci było robić front-end w jakimś frameworku - to ma najniższy próg wejścia. Ewentualnie full-stack.
komentarz 21 stycznia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
a z C/C++, assembly, lub haskell można zacząć tylko po studiach?
komentarz 21 stycznia 2019 przez NowyUrzydgownig Mądrala (5,090 p.)
Nie, możesz zacząć też bez, ale nawet po studiach ciężko będzie ci znaleźć w nich pracę. Jeżeli chodzi o assemblera, to już się w nim nie pisze praktycznie. Używa się C/C++.
komentarz 21 stycznia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Ty był sarkazm ;)

4 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Jaki język programowania bez studiów?

Każdy 

+1 głos
odpowiedź 21 stycznia 2019 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Wiesz, w jednych ofertach wymagają studiów, ale nie mów, że we wszystkich.

Najprościej będzie po prostu wybrać język, którego i tak się nie uczy na studiach - np. Rust
0 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Programista bez studiów to jak emeryt w agencji ochrony.

 

A teraz czas start można minusować. Ale przed prawdą się nie ucieknie.
2
komentarz 21 stycznia 2019 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Tzn. standard, tak? ;)
2
komentarz 21 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Pozostawiam każdemu własną interpretację ;)
komentarz 21 stycznia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@manjaro, Czy masz na myśli że jest to negatywne zjawisko?

I że programista powinien być po studiach?

3
komentarz 21 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Ciężko o interpretacje
Bo może być to emerytowany generał który sobie dorabia jako ochroniarz ważnych osób
A może być to jakiś dziadek z ulicy który pracuje jako ochroniarz w biedronce

Ale i tak dziwne porównanie

W sensie widać wyraźny przekaz "nie osiągniesz aż tyle", ale jest też sporo dobrych firm (np google, microsoft) gdzie nie trzeba mieć papierka inżyniera informatyki (lub jak to na zachodzie mówią, computer science), tylko wystarczy że jesteś dobry w zakresie zadań, które będziesz wykonywać w pracy

Jak patrze na oferty to studiów wymagają głównie firmy, które są na tyle znane że masa ludzi do nich aplikuje
I na tyle biedne, że nie stać ich na weryfikacje każdego więc stawiają sobie filtr "odrzucamy wszystkich bez studiów"
Gdzieś czytałem uzasadnienie jednej firmy, chodziło o wyniki badań że na X osób po studiach więcej pozytywnie przejdzie rozmowę, niż X osób bez studiów
Mimo że w grupie bez studiów może trafić się geniusz, to nie mają budżetu na weryfikacje aż tylu ludzi
2
komentarz 21 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Programista bez studiów to jak emeryt w agencji ochrony.

serio...? Kurde... to moja firma zrobiła chyba błąd życia bo zatrudnili mnie jako Frontendowca a nie robiłem studiów informatycznych... powiedzieć im? Bo w sumie nawet za bardzo nikt mnie o studia na rozmowie nie pytał... :(

1
komentarz 21 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zacznijmy od tego że frondendowiec to nie programista
4
komentarz 21 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Zacznijmy od tego że frondendowiec to nie programista

ciekawa uwaga... a jakieś argumenty :) ? No chyba, że dla Ciebie frontendowiec to tylko klepac stronek na WP...

1
komentarz 21 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Była już dyskusja na tym forum poszukaj sobie.
2
komentarz 21 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
edycja 22 stycznia 2019 przez HaKIM

Heh, jesteś Kolego bardo zadufanym w sobie człowiekiem i śmiem twierdzić, że <@#$%^> wartym programistą...

Pracują na codzień z wieloma programistami zarówno frontu jak i back-endu, wiele osób też łączy jedno i drugie i uwierz mi, każdy wie jaka jest rola tej drugiej strony i co kto robi... Jeśli Ty masz takie podejście do swoich kolegów frontów (bo jak zakładam jesteś back-endowcem albo desktopowcem jeśli mówimy o C++ itp.) to naprawdę współczuję Twoim kolegą z zespołu bo nie jest fajnie mieć takiego narcyza w pracy... ale cóż, i tak bywa...

A powiedz mi, długo już siedzisz w programowaniu... ile lat współpracujesz już z róznymi ludźmi jak front/back-end/UX/badacze/biznes itp.?

1
komentarz 21 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
W programowaniu siedzę jakieś 25 lat, wystarczy? Narcyzem nie jestem ale odróżniajmy programowanie od htmla
3
komentarz 21 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Narcyzem nie jestem ale odróżniajmy programowanie od htmla

A kto powiedział, że front-end to tylko html )? a o JS to pan słyszał :) albo o node, gdzie wielu frontów robi też back-end i to też przy naprawdę dużych apkach? Czyli rozumiem, że wg Ciebie np. aplikacja Visual Studio Code to gówno warty śmieć, bo zrobiony w dużej mierze przez JavaScript developerów na Electronie...? Nie wspominając o wielu naprawdę potężnych systemach opartych o web...

Ale no nic, jak to mówią są ludzie i parapety, a ja z zadufanymi w sobie parapetami nie dyskutuję... widze, że jesteś jednym z tych, dla których pewno jedyny słuszny język to Java albo C++..., no nic, powodzenia, żyj sobie w swoim świecie a ja w swoim, rozmowę kończę bo nie ma ona sensu.

1
komentarz 21 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Bycie frontendowcem nie oznacza posiadania umiejętności programowania w JS. Ktoś znający tylko html jest frontendowcem ale nie jest programistą. Rozumiesz różnicę? Oczywiście JS to programowanie.
komentarz 21 stycznia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
@manjaro

https://www.youtube.com/watch?v=3tsMBsyV-3Y

a od siebie dodam że o ile css i html to nie programowanie, to już Sass, pug(oparty o js) jak najbardziej, tak samo js. Są zupełne, można w nich zaimplementować każdy algorytm. I rozumiem że nie hejtujesz samego JS'a bo w nim można napisać praktycznie wszystko (desktop, ios&android, backend, frontend, a nawet mikrokontrolery [może nie tak prosto jak w C ale jednak]) to twierdzenie że frontend to nie programowanie jest śmieszne. Np czy wiedziałeś o webassembly? Możesz pisać frontend w C++... czyli C++ to nie programowanie, no tak prawdziwy programista pisze w assembly, a jeśli korzysta z kompilatora to znaczy że wczoraj zaczął się uczyć, co nie? Przecież powinien od razu pisać binarki...
2
komentarz 21 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Ktoś znający tylko html jest frontendowcem

Nie, to jest w mojej ocenie bardziej wszechstronny UX'owiec, i z takimi właśnie mam też okazję współpracować.

Front-end Software Engineer to osoba potrafiąca swobodnie poruszać się w JS, zna chociaż z jeden framework (choć to nie jest wyznacznik żaden, bo są apki pisane całkowicie w czystym JS) i potrafi zarządzać cały ekosystemem frontowym. Znam wielu frontów dla których migracja między JS browserowym i node nie stanowi wielkiego problemu, sam mam parę back-endów w node. Co więcej, sporo frontów (przynajmniej z mojego otoczenia) potrafi też ogarnąć często choćby prostsze zmiany API, jak modyfikowanie jakiś endpointów, dobranie jakiś danych z innej usługi itp. itd. Ale mówię tu o front-endowcach, a nie o osobach, które skoczyły 1-2 bootcampy i chciałyby pracować za dziesiątki tysięcy :)

A tak na marginesie to zauważ, że stawki dla frontów wcale nie odbiegają od tych dla back-endu, C++ itp. (mówię tu o stawkach middle/senior, na poziomach juniorskich nie wiem do końca jak to wygląda).

Także sory batory, ale nie wmówisz mi, że front-endowiec to nie programista :) Nierzadko w aplkacjach zdarza się, że ogranie całej logiki, wymiany danych, polityki cachowania itp. itd. zajmuje 90% czasu fronta, a na tego html/css zostaje parę chwil, zresztą jak są makiety od UX to nie ma tu nad czym myśleć :) Co więcej, znam osobiście back-endowców którzy nie potrafią pisać UT czy poradzić sobie ze zrobienie builda projektu... a dzisiaj niejeden projekt front-endowy ma więcej testów niż back-endy i nie mówię tu o testach e2e tylko o UT dla logiki części JS...

Ale jak pisałem, niech każdy idzie w swoją stonę i żyje swoim życiem... jak uważasz, że front to nie programista to oki, Twoja sprawa :) ja natomiast uważam inaczej, żyjemy w wolnym kraju  i każdy ma prawo do swojej decyzji :)

Pozdrawiam i kończę bo jeszcze muszę sobie "te marne JS'y" powykańczać...

2
komentarz 21 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tomku nie chciałem Cię urazić. Szanuję Cie bo wiem że masz dużą wiedzę.

Jednakże połowa gimbazy znająca podstawy htmla na podstawie Twojej tezy uzna się zaraz za programistów.

Uściślę: programowanie to są zmienne, ify, fory, while, tablice, obiektówka itd... Jak to wykorzystujesz to jesteś programistą.
1
komentarz 21 stycznia 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Uściślę: programowanie to są zmienne, ify, fory, while, tablice, obiektówka itd... Jak to wykorzystujesz to jesteś programistą.

Na tej podstawie za programowanie można uznać CSS. Są zmienne, są ify (media queries, support queries, :match()), pętle (liczniki, na dobrą sprawę pewne selektory), jest obiektówka (dziedziczenie, kompozycja, własności CSS jako własności obiektów na stronie…), selektory można uznać za kolekcje (tablice) elementów… Wszystko się zgadza ;)

1
komentarz 21 stycznia 2019 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

BTW @Tomek Sochacki, wydaje mi się, że w niektórych fragmentach dyskusji za bardzo poniosły Cię nerwy i te wstawki ad personam były całkowicie niepotrzebne. Proszę na przyszłość się przed takimi powstrzymywać.

1
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Właśnie! @Tomek Sochacki z tym JS macie za łatwo a się obruszacie.... Ja to mam dopiero przesrane kodząc w moim ukochanym PHP!

1
komentarz 22 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Moim zdaniem pisanie, że front-end (czyli dzisiaj JS developer) to nie programista jest jawną obrazą takich osób ale widocznie to tylko moje zdanie i to ja zostałem w ten sposób pierwszy obrażony.

Ok, może niektórych rzeczy nie powinienem pisać i za to przepraszam (szczególnie Kolegę manjaro) i pozwolę sobie zakończyć w tym miejscu i postawić kropkę.

z tym JS macie za łatwo a się obruszacie....

gdy ktoś mnie obraża to owszem, obruszam się. Tym bardziej, że ten sam Kolega później ponownie przyrównywał front-endowców do osób, które tylko ledwo liznęły html także śmiem wątpić w jego 25-letnie doświadczenie jako programista...  albo jest po prostu z zupełnie innej ściezki programowania i nie pracuje na codzień z JS developerami i nie wie czym jest właściwie JS co rozumiem jeśli pracuje np. w C++ itp. ale to proszę się w tak lekceważący sposób nie wypowiadać o innych.

Pozdrawiam i z mojej strony to koniec dyskusji, bo dalsze raczej nie będą miały większego sensu.

-- END --

1
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Kolego dlaczego wybiórczo traktujesz moje posty? Frontend jest bardzo szeroki. Może wyraziłem się nieprecyzyjnie. Niemniej jednak miałem na myśli głównie klepaczy 1-page stron w bootstrapie bo to faktycznie nie ma nic wspólnego z programowaniem. A dla większości początkujących z tym się kojarzy frontend. I czy taka osoba jest programistą? Oczywiście że nie jest.

Więc nie napinaj się tak a spróbuj się godnie zachować. Ja potrafiłem przeprosić chociaż nie nazwałem Cię chujowym programistą, nie znając Twoich osiągnięć.
1
komentarz 22 stycznia 2019 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)

To, że większości początkujących z tym kojarzy się front-end oznacza, że masz uważać że tym jest front-end? Chyba najbardziej bezsensowny z możliwych argumentów… Może przepytać początkujących programistów o trochę pojęć i uznać ich definicje za wiążące? ;)

Demokracja w pigułce XD

1
komentarz 22 stycznia 2019 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Piszesz że ktoś traktuje wybiórczo Twoje posty a front-end jest bardzo szeroki, ale sam uznałeś że front-end to nie programowanie… Może przestaniesz aż tak (nieumiejętnie) generalizować?
1
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dobra olać to i tak każdy wie że cały frontend poza JS nie jest programowaniem. Ale jak chcecie się nazywać Programistami przez duże P to wasza sprawa.
komentarz 22 stycznia 2019 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
A wasm na front-endzie?
3
komentarz 22 stycznia 2019 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Ale gównoburza...

No sporo zależy od projektu 
manjaro pracowałeś kiedyś przy aplikacji klient-serwer? 
Np aplikacja mobina napisana w javie, c# albo kotlinie (dla prawdziwych programistów) + jakiś backend w załóżmy javie albo c#, albo innym języku "dla prawdziwych programistów"

Teraz coraz częściej aplikacja frontendowa to właśnie ten "klient"
Po prostu
Backend udostępnia jakieś api
Frontend łączy się z tym 
Ma swoją logikę, co się dzieje kiedy użytkownik coś zrobił 
Często o frontendzie możemy mówić jak o odrębnej, odseparowanej aplikacji, która korzysta z przygotowanego backendu
Albo nawet zamiast backendu, używa usług chmury i samodzielnie tworzy całą logikę 

I mówię to jako typowy backendowiec, który przy frontendzie coś robi jak jest zmuszony 

Z tym że jest jedna kwestia
Są różne aplikacje
Być może te które tworzyłeś były nastawione tylko na backend, a frontend robił tyle co nic - jedynie wyświetlał wyniki 

A co do proporcji html/css/js 

No też zauważyłem że coraz częściej myśląc o programiście frontendowym, myśli się głównie o programiście js
Który na html i css naniesie kod odpowiadający grafice stworzonej przez designera
Ale większość pracy, reakcja wszystkich obiektów ze sobą, różne zależności między obiektami, komunikacja z backendem itd... to jest już js

Oprogramowanie się rozwija i od każdego wymaga się coraz więcej
Kiedyś frontendowiec to była osoba po kursie html
Teraz to jest dobry programista js, który przy okazji ogarnia html+css
A wielu to nawet nie lubi tego html i css, idą na frontend bo lubią js i aplikacje klient w architekturze klient-serwer 

0 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2019 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Powiem ci tak że język językiem natomiast ja bym celowal w jave bo stosunkowo dużo ofert i przyjąć się popracować 2 do 3 lat i już nikt o studia cię nie zapyta przy takim doświadczeniu.

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...