• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Interfejs graficzny ubuntu!

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,211 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
Witam chcialem zapytac jakie srodowisko graficzne polecacie do ubuntu, poniewaz chce zmienic bo odczuwam scinki w podstawowym. Probowalem instalowac jakies inne np. Gnome aczkolwiek chyba cos poszlo nie tak bo nie mialem dostepu do rozszerzen. I jeszcze zauwazylem ze przy logowaniu moge wybrac w takim trybiku np ubuntu, unity i nie dokonca wiem o co chodzi. Jeśli jest ktoś obeznany w tym temacie to prosze o pomoc.
komentarz 20 stycznia 2019 przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
I czy podczas instalacji systemu, gdy nie utworzylem partycji swap moze miec to wplyw na te scinki?
komentarz 20 stycznia 2019 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
4GB RAM jak na Ubuntu to całkiem dobra ilość, więc brak partycji swap nie powinna być problemem.
komentarz 22 stycznia 2019 przez areklipno Stary wyjadacz (11,930 p.)

@Byczek_,
 sprawdzałeś może czy sterowniki od karty graficznej dobrze się zainstalowały? Na windowsach takie objawy były, gdy sterowniki od karty graficznej były "stare". Może  wystarczy zainstalować najnowszą wersję sterowników od grafiki.....

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Jaką wersję ubuntu posiadasz? Najnowsza jest z Gnome, w starszej było Unity. Możesz podać specyfikację kompa, możliwe że to nie wina środowiska. Tak samo jak z swap - jak masz dużo ramu to nie powinno przeszkadzać to, że nie masz partycji swap.
Są lżejsze środowiska, np.  xfce, mate, LXQt, open box. Ja proponuję mate lub jak chcesz naprawdę coś lekkiego i czujesz się na siłach to i3wm.
komentarz 20 stycznia 2019 przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
Wersje ubuntu mam 18.04 z tym dlugim okresem wsparcia. A w laptopie mam 4gb ram procesor intel pentium ale nie pamietam dokladnie jaki i zintegrowana karte graficzną.
komentarz 20 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
18.04 ma zmodyfikowaną wersję Gnome, więc niepotrzebnie instalowałeś jeszcze raz to samo.
Czy te ścinki miałeś zawsze na Ubuntu, czy np. po updacie?
komentarz 20 stycznia 2019 przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
Raczej juz po instalacji ubuntu byly widoczne najbardziej podczas rozwijania menu programow
komentarz 20 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Ok, to spróbuj zainstalować lżejsze środowisko. Brak partycji swap je jest przyczyną, chociaż ja bym ją tworzył przy 4 GB.
komentarz 20 stycznia 2019 przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
To moze lepiej zformatuje ta partycje na ktorym jest linux i zainstaluje jeszcze raz linuxa z partycja swap i dam jej 8gb, moze bedzie lepiej.
–1 głos
odpowiedź 20 stycznia 2019 przez niezalogowany
Jeśli musi być całe środowisko to XFCE, a jeśli nie, to tak, jak któryś z przedmówców wspomniał - i3, aczkolwiek dobrze Ci radzę, jeśli masz takie problemy, to odpuść sobie linuxa.
6
komentarz 20 stycznia 2019 przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
Takie problemy? I nie, nie odpuszcze sobie Linuxa, ponieważ jeden z użytkowników urodził się Linuxowym geniuszem i nigdy nie miał problemów z nim podczas, gdy pierwszy raz go na oczy widział.
komentarz 21 stycznia 2019 przez niezalogowany

Nie urodziłem się geniuszem i miałem problemy. Tylko mnie ktoś nauczył korzystać z Google (BTW. świetne narzędzie, polecam każdemu programiście). A żeby nie było, że jestem gołosłowny - wpisałem sobie w google, tak o "lightweight linux distro for old laptop" i patrz co wypluło:

RAZ
DWA
TRZY
CZTERY
PIĘĆ
SZEŚĆ

Teraz rozumiesz, czemu się przypier*alam?

1
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
To chyba źle Cię nauczyli tego korzystania z google ;) Kolega nie prosił o lekkie dystrybucje tylko o lekkie środowisko ;)
komentarz 22 stycznia 2019 przez niezalogowany
Meh, mój błąd... Nawet tych linków nie otwierałem :D Ale nie o to mi w tym komentarzu chodziło...
–1 głos
odpowiedź 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Pamiętaj o jednej zasadzie. Im środowisko lżejsze tym mniej wygodne, przyjazne i ładne. Tak jak w życiu jak coś jest fajne to jest drogie ;)

Najlepiej wybrać coś pośrodku. Co będzie w miarę ładne i funkcjonalne i jednocześnie nie obciąży systemu.

Osobiście polecałbym:

LXQt

MATE

Oczywiście jest cała masa tego, możesz się jeszcze pokusić o XFCE. Wspomniane i3 jest bardzo popularne i mega lekkie ale Tobie nie polecam bo wykończysz się psychicznie ;) To dla doświadczonych linuksiarzy i raczej nie na desktop ale do pracy.

Kolejna sprawa. Ubuntu to crap. Ociężałe tłuste i napchane mnóstwem niepotrzebnych rzeczy. Wiem że jest bardzo przyjazne nowicjuszom. Ale na słabsze sprzęty lepiej uciekać od tej dystrybucji. Ostatecznie lepszy już będzie Mint. Chociaż celowałbym raczej w Manjaro albo Antergosa albo najlepiej Debiana.

I jeszcze na koniec jedna rada. Przy takiej ilości RAMu dobrze mieć jednak tego swapa bo 4GB to szybko możesz zapchać czymś...

1
komentarz 22 stycznia 2019 przez Jackob Obywatel (1,430 p.)
Debiana? Chcesz go zniechęcić do linuxa? Ja wybierając dystrybucje dla mnie zainstalowałem go i następnego dnia się z nim pożegnałem. Lepsze są jego pochodne czyli np. Mint lub przy szybszym komputerze Ubuntu.
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jak nie masz pojęcie o Linuksach to nie komentuj. Ja pracuję z Linuksami około 20 lat i wiem sporo na temat w którym się wypowiadam. Debian jest jedną z najlepszych dystrybucji a zarazem w miarę łatwą w instalacji.
komentarz 22 stycznia 2019 przez Jackob Obywatel (1,430 p.)
I w miarę zniechęcającą dla takiego statycznego użytkownika. Dla ciebie jest ok, ale dla wszystkich tak nie jest.
1
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

 Debiana? Chcesz go zniechęcić do linuxa? Ja wybierając dystrybucje dla mnie zainstalowałem go i następnego dnia się z nim pożegnałem. Lepsze są jego pochodne czyli np. Mint lub przy szybszym komputerze Ubuntu.

Dokładnie ta sama historia. Tyle, że ja wytrzymałem dwa dni. 

[...] a zarazem w miarę łatwą w instalacji

Nie zgodzę się. Mam za sobą instalację około 15 różnych dystrybucji i dla porównania użyłbym takiego stwierdzenia: Instalacja Debiana 9 przy 14 innych distro, które miałem okazję instalować, jest jak pisanie w Assemblerze. Gdybym nie miał zebranego doświadczenia w instalacji dystrybucji Linux, zapewne zrezygnowałbym już przy samej instalacji, tak, jak to zrobił sam Linus Torvalds. wink

Uważam, że instalacja Debiana pozostawia naprawdę wiele do życzenia i jest lata świetlne za choćby szkalowanym przez Ciebie Ubuntu.

komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dlaczego tak twierdzisz? Demian jest pierwowzorem dla Ubuntu, Minta, Kali, Elementary i wielu wielu innych. To Debian tworzy paczki z których tamte wszystkie dystrybucje tylko korzystają jak pasożyty. Debian niczym prawie się od nich nie różni, poza tym że jest maksymalnie odchudzony. Samo core systemu, dzięki temu jest bardzo lekki i szybki. To jest zaleta a nie wada.
1
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Dlaczego tak twierdzisz? Demian jest pierwowzorem dla Ubuntu, Minta, Kali, Elementary i wielu wielu innych. To Debian tworzy paczki z których tamte wszystkie dystrybucje tylko korzystają jak pasożyty.

No i co z tego? Poza tym, gdyby nie dystrybucje jak Ubuntu czy MInt ciekawe dla kogo by tworzyli te paczki... ;)

Debian niczym prawie się od nich nie różni, poza tym że jest maksymalnie odchudzony.

Właśnie - prawie. Te prawie sprawia, że nowi ludzie w świecie Linuxa wolą inne dystrybucje.

Samo core systemu, dzięki temu jest bardzo lekki i szybki. To jest zaleta a nie wada.

Tu się zgodzę.

 

komentarz 22 stycznia 2019 przez Jackob Obywatel (1,430 p.)
Tu nie chodzi o szybkość/lekkość ale o wygodę użytkowania. Jakby tak było to Windows by miał może 1% udziału w rynku. Debian nie jest zbyt przyjazny, a jest stosunkowo znany. Użytkownik sprawdza go na początku i przechodzi na Minta lub Ubuntu. Jak nabierze doświadczenia i siedzi głównie w konsoli to czasami przechodzi na Debiana, czasami na coś serwerowego. To tak samo jak z windą, alternatywy z technicznego punktu widzenia lepsze, ale niezbyt wygodne.
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tu właśnie chodzi o szybkość/lekkość. Kolega ma słabszy sprzęt i potrzebuje czegoś lżejszego.

Co wy się tak boicie tego Debiana? Bo samemu trzeba zainstalować kartę graficzną? Bo aktualizacji sam nie robi? Wchodzisz na neta poradników jest z milion instalujesz i masz spokój święty na parę lat. |System jest ciut trudniejszy w samodzielnej konfiguracji na początku i dlatego początkujący wolą cukierkowe dystrybucje. Za to jest sporo lepszy bezpieczniejszy i stabilniejszy.
komentarz 22 stycznia 2019 przez Jackob Obywatel (1,430 p.)
Bezpieczniejszy? To user jest największym zagrożeniem dla siebie. I automatycznie odblokowany root to  bezpieczeństwo?
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tak, bo Debian nie ma domyślnie w repo aplikacji o zamkniętym kodzie źródłowym.

Poza tym właśnie przywilej sudo jest bardziej niebezpieczne bo daje każdemu userowi dostęp do administracji systemem. W Debianie sudo jest zablokowane domyślnie i tylko root ma dostęp do systemu.
komentarz 22 stycznia 2019 przez Jackob Obywatel (1,430 p.)
A to zależy jak skonfigurujesz. I musisz podać hasło użytkownika. I nie wszystkie komendy możesz wykonać. Nie zapomnij, że Ubuntu, Mint itd. używa pakietów Debiana. Ta kłótnia nie ma sensu. Uznajmy że Ubuntu lepsze na początek, Debian dla bardziej zaawansowanych(doświadczenie linuksowe min. 5 lat).
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ubuntu - łatwiejsze

Debian - lepszy

Z tym się zgodzę ;)
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Ubuntu - lepszy.

Debian - barzdziej wymagający ale wzamian szybszy.* laugh

Serio. Gdyby Debian był ogółem lepszy to Ubuntu i Mint nie byłyby topkami a właśnie on.

komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ubuntu to jest największy możliwy gniot w świecie Linuksa. Jest wybierany tylko dlatego że jest łatwy w instalacji i użytkowaniu, nic poza tym. Ma wstępnie preinstalowane masę softu i dużo narzędzi do łatwego zarządzania systemem. co nie zmienia faktu że jest gniotem. To pomost dla nowicjuszy pomiędzy Windowsem a Linuksem.

Jak najwięcej na naszych drogach jeździ fiatów to to jest topka? A mercedesów mało to znaczy że są nic nie warte?

Albo inaczej bo widzę że jesteś znawcą PHP. Laravel to też topka bo ma najwięcej fanów? A symfony kiepskie bo daleko w tyle za Larva...
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Widzę, że trzeba będzie doprecyzować. Powinienem zrobić to od razu, bo byłem świadom zostawiająć tę lukę w moim rozumowania w tym poście, no ale skoro nalegasz:

Ubuntu to jest największy możliwy gniot w świecie Linuksa. Jest wybierany tylko dlatego że jest łatwy w instalacji i użytkowaniu, nic poza tym. Ma wstępnie preinstalowane masę softu i dużo narzędzi do łatwego zarządzania systemem. co nie zmienia faktu że jest gniotem. To pomost dla nowicjuszy pomiędzy Windowsem a Linuksem.

Nawet się do tego nie odniosę bo nie sądzę, abym mógł zmienić Twoje zdanie.

Jak najwięcej na naszych drogach jeździ fiatów to to jest topka? A mercedesów mało to znaczy że są nic nie warte?

Albo inaczej bo widzę że jesteś znawcą PHP. Laravel to też topka bo ma najwięcej fanów? A symfony kiepskie bo daleko w tyle za Larva...

 To może w ten sposób:

Czy C++ jest lepszy od Java?

TO ZALEŻY.

C++, tak jak Debian, jest bardzo wydajny, ale za swą wydajność jego użytkownicy (tutaj programiści) płacą swoją cenę, która sprawia, że inne języki z rodziny wysoko-poziomowych jak Java czy C# okazują się lepszym rozwiązaniem dla większości programistów.

Java nie jest pod względem wydajności lepsza od C++, ale to, co oferuje wzamian, sprawia, że większość developerów wybrałaby właśnie ją do większości projektów.

A więc Java jest lepsza niżeli C++ do większości projektów, w jakich oba te języki mogą zostać użyte. W dłuższej rozgrywce przez wybór Java nad C++ ta pierwsza będzie tylko wznosić się w ogólnym rozrachunku a ta druga przejdzie w zapomnienie i tylko marny % programistów będzie z niej korzystać do wyspecjalizowanych celów.

Gdybyś chciał zauważyć, że robienie gier w Java to żart przy C++ - to jest właśnie Twój marny % przy ogólnym rozrachunku.

Poza tym, jak tak Ci zależy na szybkości i wydajności; śmiało, Assembler stoi przed Tobą otworem - tak samo jak Linux Kernel bez żadnej powłoki.

Ludzie korzystający z czystego Kernela mogliby wyśmiewać Twojego Debiana i byliby takimi samymi głupcami jak Ci, którzy wyśmiewają Ubuntu czy Linux Mint na rzecz Debiana.

Co do sprawy Symfony a Laravel:

W pełni rozumiem ludzi, którzy korzystają z Laravela i nie zaprzeczam jego zaletom jak choćby prostsze i szybsze stworzeniu projektu. Mimo to, dysproporcja między Symfony a Laravel nie jest na dziś dzień na tyle duża, aby w Symfony przestało się opłacać kodzić i rozwijać.

Gdy taki dzień nadejdzie, wtedy Symfony stanie się marnym % a zainteresowanie community głównie przejdzie na Laravela, przez co właśnie z jego integracją będą tworzone nowe biblioteki oraz ciekawsze oferty pracy. Będzie to również dzień w którym przyznam Laravelowi wyższość nad Symfony, mimo mojej miłości do Symfony.

Uważam, że takie zachowanie jest racjonalne i porządane a im dalej od fanatyzmu tym lepiej dla jednostki.

komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Chyba nie zdajesz sobie sprawy że każdy programista PHP na tym forum Ci powie że Sumfony > Laravel. A liczba użytkowników jest wręcz odwrotna.
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Zdaję sobie z tego sprawę oraz nie napisałem nigdzie, że Laravel > Symfony. :)
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Z Linuksem jest identycznie. Ludzie wybierają prostotę. Bo jest oczywistym że początkujący nie poradzi sobie z instalacją np Gentoo. A Ty ciągle się upierasz że Ubuntu jest "lepsze".
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Dobra, może inaczej:

Ubuntu wygrało z Debianem walkę o szczyt.

Nawet jeśli Debian jest istotnie wydajeniszy, lżejszy, bezpieczeniejszy to NADAL Ubuntu bije go na dechy, co pokazują statystyki czego Linuxiarze używają na swoich desktopach.

Na Tw. miejscu zamiast prowadzić bitwę czy Debian jest lepszy od Ubuntu kminiłbym jak pomóc Debianowi w wejściu ponownym na szczyt w świecie Linux, bo Twoje przekonania nie sprawiają, że rzeczy, dla których Ubuntu jest wybierane częściej znikają.

Metaforka: Na Tw. miejscu nie walczyłbym o to czy Symfony jest lepsze od Laravela podczas spadków jego popularności a starałbym się pomóc Symfony powrócić na szczyt - oczywiście, gdyby mi zależało. :) T.j. pisanie do twórców z pomysłami co można dodać/zmienić czy, jeżeli jest tak możliwość, wysyłanie pull requestów z owymi.

komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Ah, byłbym zapomniał!

Zmieniłem zdanie i przyznaję Ci rację, że Debian jest lepszy od Ubuntu. Choć, nadal to Ubuntu wygrał walkę o szczyt i będzie brał garściami z jego popularności, co jest tylko paliwem do jego dalszego panowania.
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ależ Debian nie potrzebuje wcale bycia najpopularniejszym. To nie czyni go w niczym fajniejszym. To samo z Symfony. Oni wcale nie walczą o użytkowników. To jest wolne oprogramowanie tu nie chodzi o liczebność, sprzedaż zyski...

I żeby nie było nie jestem fanbojem Debiana ;) Obecnie od dłuższego czasu używam Archa oraz FreeBSD. Ale nowicjuszom absolutnie nie polecam.
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Ależ Debian nie potrzebuje wcale bycia najpopularniejszym. To nie czyni go w niczym fajniejszym. To samo z Symfony. Oni wcale nie walczą o użytkowników. To jest wolne oprogramowanie tu nie chodzi o liczebność, sprzedaż zyski...

Problem w tym, że potrzebują, mimo, że mogą nie chcieć. Community podczas tworzenia produktu jak Doctrine czy głupi Slugify musi mieć w głowie, jeżeli chcą, aby ich biblioteki były używane, wsparcie dla Symfony czy Laravel.

Każda szanująca się biblioteka musi wspierać Symfony i Laravela albo przynajmniej działać z nimi w stopniu niewymagającym.

A jest tak dlatego, że te dwa frameworki są na topie. Jeżeli twórcy paczek zrezygnowaliby w pełni z Symfony na rzecz Laravel to za nimi poszłoby masa użytkowników Symfony na rzecz Larvy oraz nowi programiści. W dłuższej rozgrywce Symfony zostałoby daleko w tyle i byłoby używane tylko do wyspecjalizowanych celów albo w ogóle przez brak albo małe wsparcie od community.

Dobrym przykładem jest Zend. Nie korzysta się z niego do nowych projektów, albowiem nie jest on w topce popularności, mimo, że jest w świadomości wielu programistów.

komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie wiem jak jest z PHP ale idąc Twoim tokiem rozumowania to Linuks już powinien dawno wyginąć ze swoją popularnością 1% wśród OSów. Podobnie jak te dystrybucje gdzieś tam z okolic 50 albo 100 miejsca... Tymczasem ilość dystrybucji ciągle się rozrasta.
1
komentarz 22 stycznia 2019 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Nie. To nie jest mój tok rozumowania.

Nie mam już na sił na dzisiaj aby dalej o tym rozmawiać, więc wybacz za brak lepszej odpowiedzi.
komentarz 22 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ja również. Pozdrawiam ;)
–2 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2019 przez kryst.4 Początkujący (350 p.)

Polecam KDE. Mój stary laptop bardzo dobrze na nim pracuje.
Tutaj masz specyfikacje mojego starego laptopa

komentarz 20 stycznia 2019 przez Byczek_ Bywalec (2,570 p.)
Chyba nie za bardzo mi sie podoba :/
komentarz 22 stycznia 2019 przez kryst.4 Początkujący (350 p.)
Chodzi o wygląd? Każdy ma swój gust. W KDE podoba mi się synchronizacja Dysku Google i KDE Connect
4
komentarz 22 stycznia 2019 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Kolega pisze, że mu gnome przycina, a Ty polecasz KDE? No halo.
komentarz 24 stycznia 2019 przez kryst.4 Początkujący (350 p.)
A widziałeś specyfikacje mojego komputera? Słabszego chyba nie znajdziesz. Obecnie używam XUbuntu. Z KUbuntu zrezygnowałem, bo na dłuższą metę faktycznie przycina.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 417 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2020 w C i C++ przez Majster6918 Gaduła (4,030 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 96 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 3,386 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2020 w Python przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...