• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rysunek koła zębatego AutoCad

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,769 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2019 w Grafika i multimedia przez betman Bywalec (2,630 p.)
Hejka,

w jaki sposób mogę wykonać rysunek koła zębatego w AutoCad mając takie dane jak:

z = 33

m0 = 3

Z góry dziękuje za odpowiedź.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 19 stycznia 2019 przez betman
 
Najlepsza

Pierwszy lepszy wynik google... a w sumie to dokładnie pierwszy :) Naprawdę tak trudno jest użyć google...? crying

https://www.youtube.com/watch?v=7aGKY_DBias

Co prawda jak go oglądałem to można by iść nieco inną drogą ale to już w sumie kwestia indywidualna, tak też może być. Gdybyś miał tego rysować więcej to pomyślałbym nad jakimś blokiem sparametryzowanym albo jakimś skryptem Lispa, ale tutaj zależy na jakiej wersji działasz, bo LT nie ma lisp i w sumie nie jestem teraz pewien czy bloki parametryzowane też ma, ale nie ważne, możesz zrobić wg filmiku.

komentarz 19 stycznia 2019 przez betman Bywalec (2,630 p.)
Bardzo dziękuje <3 o to właśnie mi chodziło
komentarz 19 stycznia 2019 przez betman Bywalec (2,630 p.)
mam jeszcze jedno pytanko. Jak z tego m0 obliczyć resztę danych które mi będą potrzebne?

Edit: już mam
komentarz 19 stycznia 2019 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

@Tomek Sochacki, AutoCAD to nie tylko LISP. Jest kilka innych możliwości.

@betman jeśli to nie musi być autocad to polecam darmowy DS DraftSight. Dużo lepiej się w nim programuje (jak i rysuje).

A jeśli może być inny soft (3D) to poleciłbym Autodesk Fusion 360 (ma API w C++, Py i JS). Są wersje studenckie i demo.

komentarz 20 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

@NimMuser, owszem są inne, akurat CADA znam dość dobrze, pracowałem z nim ponad 7 lat :) ale jeśli kolega jest początkujący to najlepiej jak zrobi to bezpośrednio z użyciem różnych funkji i przy okazji się ich nauczy, różne transformacje, szyki itp. LISP natomiast jest dość przyjemny jak masz wiele powtarzalnych rzeczy, miałem w nim parę skryptów do przyspieszenia niektórych prac projektowych, ale wymaga to cada pełnego więc nie zawsze jest do rabialne. Są też bloki parametryzowane itp. ale to trzeba już dobrze znać samego cada.

 

A co do tych zamienników darmowych to również je przerabiałem, może nie dokładnie DS, ale np. ZWCad i jeszcze jakieś dwa inne ale nie pamiętam teraz ich nazw (po jakiś targach pamiętam, że dostaliśmy próbne wersje). I niestety każdy z tych programów nie był tak naprawdę zamiennikiem CADa, zawsze coś im brakowało. Najczęściej, również z rozmów z innymi znajomymi c używają CADów to problemem była wydajność przy większych plikach czy przy dużych zależnościach plikowych, np. ZWCad potrafił się ostro mulić i sypać gdy masz ponad 10 odnośników, co przy projektowaniu nie jest rzadkością. Czysty CAD obrabia to bez problemu. Podobnie jak np. podgrywanie externali, np. wiele cadozamienników albo w ogóle nie podgrywa pdf albo tylko jako img, a CAD potrafi Ci dociągać do linii w pdf itp.

To są tylko niektóre rzeczy, w praktyce było ich znacznie więcej dlatego w sumie 99% firm jakie znałem i z jakimi pracowaliśmy używała CADA.

komentarz 20 stycznia 2019 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
W sumie masz rację - to uczelnia (a później pracodawca) wybiera dla Ciebie CAD-a. A na uczelni z profesorem się nie dyskutuje :)

 

A co do udziału AutoCAD-a - dziś już szybko topnieje, większość firm dawno przeszła na 3D, a w AutoCADzie 3D jest słabe. AutoCAD króluje w starych firmach, siłą rozpędu. W końcu w IT niektóre firmy do dziś używają COBOL-a na podobnej zasadzie.

Z tej samej stajni można wybrać dużo lepsze programy, od drogiego Inventora, po bardzo tani Fusion 360.
komentarz 20 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
jesli chodzi o 3D to się nie wypowiem bo ja pracowalem tylko 2d i do tego odnosilem moja odp. :)

co do tego narzucania przez firme to też nie do konca... jak jestes dobry to możesz wymagac odpowiedniego softu i czesto firmy Ci to daja, ale oczywisie nie w pierwszych latach pracy jako asystent itp.
komentarz 12 czerwca 2019 przez niezalogowany

@Tomek Sochacki,

Nie spieszy mi się, z odpowiedzią i może to nie jest najodpowiedniejsze forum. Ale może znasz odpowiedzi na parę nurtujących mnie pytań.

1) C++ z autodeskiem to bardzo dobre połączenie, świetna pomoc i forum tylko ja nie mam dostępu do AutoCada (i ten angielski), ale za to mam dostęp do Zwcada. Pytanie więc jest takie. Znam podstawy C++, a VBA nie znam w ogóle. Czy lepiej na chwilę zawiesić naukę C++, i zająć się VBA.

Po co mi to? Chciałbym jeden większy program (bardzo solidnie napisany jak na początkującego, bo do pokazania poważnym ludziom, a później do szuflady), który oblicza konstrukcje metalową lub zespoloną i wysyła ją do Zwcada. Na razie piszę jakieś wprawki, bo jak bo jak biorę się z coś poważniejszego to odbijam się od muru swojej niewiedzy, czy braku zdolności, ale małpę też można wytresować, to taki bez szans nie jestem.

2) Dlaczego nie Tekla, Robot itd, bo nie są one w moim zasięgu. Czy można dostać jakieś linki w tym temacie. Muszą to być linki, do darmowych bibliotek, do użytku prywatnego. Ja wiem, że Google nie boli, ale tak naprawdę dobre materiały ciężko znaleźć.Do Lispa jest sporo i to po polsku, ale do "struct resbuf" i i struktury plików cpp do Zwcada już nie koniecznie (angielskie, bo polskie raczej na pewno nie istnieją, a chińskiego nie znam w ogóle, a szkoda).

3) Ewentualnie, a właściwie najlepiej jakieś propozycje książkowe oczywiście chodzi mi o wysyłanie do DXF (lub scryptu, lispa), bo same obliczenia można przemęczyć w C++ i chyba w VBA; (jak by znał jakąś pozycję musthave, do obliczeń to nie pogardzę)

4) Pytam się, bo same zagadnienie jest bardzo szerokie, i można utknąć w natłoku informacji.

komentarz 12 czerwca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
z zwcadem troche pracowalem i nie są to mile wspomnienia... patrząc na jakość tej aplikacji to szczerze wątpię, aby udostępniali jakieś sensowne materiały do integracji i aby w ogóle było to stabilne.

pytanie po co w ogóle ta integracja - nie lepiej po prostu zrobić apkę, która zrobi potrzebne obliczenia, wyrysuje np. jakieś wykresy MTN, ugięcia itp. itd.? Moim zdaniem jeśli chciałbyś pracować jako programista to taka integracja nie jest must have, większe wrazenie zrobiła by na mnie właśnie apka która od A do Z rozwiązuje problem. Możesz dodać jakieś generowanie PDF z obliczeniami i wykresami itp.
komentarz 12 czerwca 2019 przez niezalogowany
edycja 12 czerwca 2019
To ok MTN, to bardziej jako obliczenówka, a i tak w budowlance ważny jest efekt koncowy w postaci rysunku wykonawczego. Z punktu widzenia budowlanego, obliczenówka nie jest ważna dopóki nic się nie stanie(żeby nie być źle zrozumianym, jest taka część projektantów, których interesuje gdzie jest przycisk oblicz bo tam się kryją pieniądze. a stary wyga popatrzy na rysunek i we czy w miarę ok, czy trzeba coś zmienić). Fajnie by znać to wszystko, ale to wymaga czasu. a z tym jest różnie. Qt i SFML to załatwi i do tego jest multum fajnych materiałów tu Google nie jest oszczędny, a i na forum mogę liczyć.

Trochę latek mam, więc jako programista to marne szanse, a to jest taki pomysł jako polisa, jak bym musiał, szybko zmienić ścieżkę zawodową, np z przyczyn zdrowotnych.

ps. Zwcad bo mam licencję i zawsze mogę sprawdzić co mi się wyprodukowało. Co prawda to nie jest AutoCAD, ale właśnie po małych przeróbkach, może być bardzo przydatny w małych projektach a dxf to dxf.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 144 wizyt
pytanie zadane 10 grudnia 2019 w Algorytmy przez maonthe Początkujący (270 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 232 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 630 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w C i C++ przez XYZ1234 Użytkownik (620 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...