• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matura z fizyki 2019

0 głosów
263 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia w Matematyka, fizyka, logika przez Rambo Nowicjusz (120 p.)
Witam,

Poważnie rozważam napisanie matury z fizyki 2019. Jestem w 3 liceum, fizykę miałem tylko w pierwszej klasie w zakresie podstawowym, nie miałem problemów z nauką i radziłem sobie całkiem dobrze, ze sprawdzianów były 4 i 5. Wiem, że upływający czas nie sprzyja, ale czuję się na siłach, i mam motywację, by podjąć się tej matury. Piszę również maturę rozszerzoną z matematyki. Moim celem, myślę, że odpowiednim, jak na obecny czas i możliwości, osiągnięcie wyniku z matury z fizyki na poziomie 30-40% ucząc się samodzielnie i systematycznie w domu przez najbliższe 3 miesiące. Stąd moje pytanie, czy jest to realne, wykonalne i możliwe? Co byście mi poradzili, na czym się skupić, jaki plan nauki przyjąć, z jakich pomocy naukowych korzystać, by zrozumieć zagadnienia z fizyki na poziomie maturalnym oscylującym w wynik 30-40%?

Serdecznie pozdrawiam i bardzo chętnie usłyszę Państwa zdanie i porady.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 stycznia przez VirtualMember Stary wyjadacz (11,970 p.)

Zacytuję własny post, który gdzieś kiedyś udzieliłem, myślę, że warto na nowo go przywołać:

Jeśli chodzi o książki (w sensie książki książki, takie z teorią) do matury z fizyki to... nie polecam żadnej. Wszystkie obecne to jeden wielki syf, zawierają mnóstwo uproszczeń i jedynie mącą w głowie gdy próbujesz bardziej wniknąć w temat. Osobiście gdy miałem jakiś problem z zagadnieniem to wnikałem w książki Halidaya, tam wszystko jest porządnie wyłożone. A jeśli już zamierzasz uczyć się teorii (bo wypada) no to najlepiej jakieś repetytorium. Od siebie polecam najbardziej vademecum Sowy (rzadko spotykane, ale uważam, że najlepsze) bądź grega. A poza tym to robić zbiory zadań i arkusze.

0 głosów
odpowiedź 18 stycznia przez k222 Nałogowiec (26,950 p.)
Czy jest to wykonalne hmm. rzucę monetą (wypadł orzeł) - tak jest to wykonalne...

A tak na serio to zamiast pisać nowy temat, który nie wiem do czego ma służyć (nawiasem mówiąc jest takich masa przed maturą) to się weź za naukę, bo jakbyś nie zauważył to jest styczeń (btw czy nie minął już czas deklarowania się co chce się zdawać na maturze w tym roku?).

Co do moich rad to są dwie - po pierwsze sprawdź, czy matura z fizyki liczy ci się na studia (tam gdzie chcesz się w pierwszej / drugiej kolejności dostać), jak tak, to nie wiem na co czekałeś, ale weź się za naukę, jak nie, to przyłóż się porządnie do matmy, angielskiego i co tam jeszcze zdajesz i olej fizę (oraz resztę posta) bo czasu jest stosunkowo mało.

Jeżeli stwierdzisz że koniecznie się chcesz nią zająć, to w pierwszej kolejności zajmij się kartą wzorów - sprawdź, czy każdy rozumiesz, wiesz co powstawiać, jak go używać itp. bo ta karta jest złotem, które daje darmowe punkciki. Po drugie rozwiązuj arkusze z matur z poprzednich lat (także te próbne), każdy staraj się zrobić dokładnie, zrozumieć jak działa zagadnienie poruszane w zadaniu. Chodzi o to że zarówno typy zadań, jak i zagadnienia powtarzają się i w taki sposób ogarniesz tę najpopularniejszą część. Czasem można zdobyć punkt za banalne rzeczy - typu zadanie prawda fałsz, dotyczące zasad dynamiki newtona (jednolinijkowych), które po prostu trzeba rozumieć.

Jak się przyłożysz, to punkciki nabijesz - część "za darmo" za kartę wzorów, część z łatwych zadanek, które robiłeś rozwiązując stare arkusze, część za jakieś zadanka typu czytanie ze zrozumieniem, które nie wiem co na fizyce robią (w takiej formie przynajmniej), na wynik blisko setki po takim czasie bym nie liczył, ale jakieś tam punkciki nabijesz.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 3,711 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez Eteshi Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 141 wizyt
pytanie zadane 8 marca w Matematyka, fizyka, logika przez Halloq Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 2,598 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez marcin1619 Nowicjusz (170 p.)
Porady nie od parady
Publikując kody źródłowe korzystaj ze specjalnego bloczku koloryzującego składnię (przycisk z napisem code w edytorze). Nie zapomnij o ustawieniu odpowiedniego języka z rozwijanego menu oraz czytelnym formatowaniu kodu.Przycisk code

64,233 zapytań

110,623 odpowiedzi

231,914 komentarzy

46,972 pasjonatów

Przeglądających: 218
Pasjonatów: 15 Gości: 203

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...