• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co trzeba umieć z JS aby korzystać z Vue

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
891 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jared Gaduła (3,600 p.)
Co należy wiedzieć z czystego JavaScript by móc swobodnie korzystać i rozumieć podstawową pracę z Vue lub innym frameworkiem? Mam pewne doświadczenie z html/css, ale JavaScript jest dla mnie obcy tak samo jak tworzenie zgrabnego interfejsu. W sumie to nie wiem od czego zacząć, ponieważ niby coś tam umiem z html/css, ale wydaje mi się że słabe to wszystko co do tej pory zrobiłem :( JavaScript pewnie by pomógł w ulepszeniu ale może to wina słabych umiejętności artystycznych. Trochę programowania znam z C++ i PHP ale strzelam, że w JavaScript wszystko robi się inaczej. Przyznam szczerze, że chciałbym robić aplikacje www, które działają jak desktopowe tzn. bez efektu "przeładowania" strony. Z tego co wiem to właśnie framework Vue na to pozwala, ale czy jakoś specjalnie nazywa się taka koncepcja tworzenia interfejsu graficznego?

No i zasadniczne pytanie co według was należy wybrać z języka dla osoby, która głównie chciałaby tworzyć interfejsy programów a nie gry czy animacje/obrazy? Chyba nie ma sensu uczyć się wszystkiego jak leci, ale przecież coś kluczowego trzeba znać?

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 18 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Moim zdaniem powinieneś znać js w takim stopniu, aby umieć napisać aplikację bez frameworka w pure js i dopiero wtedy sięgać w pełni świadomie po frameworki.
komentarz 19 stycznia 2019 przez jared Gaduła (3,600 p.)
Ale jakie zagadnienia należy znać z języka?
1
komentarz 19 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Zakladając oczywiście, że znasz dobrze samą składnię to wg mnie przynajmniej:

  1. dobre rozumiemie asynchroniczności
  2. dobre rozumienie jak działają klasy w JS i prototypt
  3. sprawne posługiwanie się choćby podstawowymi kilkudziesięcioma metodami z podstawowych obiektów w JS
  4. umiejętność pracy z DOM, tworzenia elementów, obsługi eventów itp.
  5. umiejętność obsługi formularzy

Gdy to dobrze zrozumiesz to warto wg mnie wchodzić dopiero we frameworki. Możesz też oczywiście od razu, tak jak z jQuery tylko potem nie wiesz co się pod spodem dzieje i jak jest jakiś problem to stajesz pod ścianą... a problemy są i to w każdym frameworku nawet w "gigantach" jak Angular czy React, co więcej, czasami musisz dociągnać jakąś libkę i też trzeba umieć ją w razie czego zdebugować itp.

+1 głos
odpowiedź 18 stycznia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Najpierw naucz się dobrze JS'a a dopiero potem myśl o Vue.

w teorii można zacząć prawie od razu, ale potem mamy takich 'klepaczy kodu' którzy nie umieją nic napisać samodzielnie. Jeśli nauczysz się tylko troszkę, to potem nie będziesz rozumiał wielu zapisów i nie będziesz pisać dobrych aplikacji.

Vue jest narzędziem a nie celem samym w sobie, jest pomocą do JS'a i nie możesz brać się za freamworki nie znając języka na którym bazują!

https://kursjs.pl/
komentarz 19 stycznia 2019 przez jared Gaduła (3,600 p.)
To co jest w tym kursie aż do jQuery to fundamenty języka?
1
komentarz 19 stycznia 2019 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Tak, dobrze żebyś jeszcze zerknął na rozdział o canvas
0 głosów
odpowiedź 18 stycznia 2019 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
edycja 18 stycznia 2019 przez m4sk1n

Utwórz jakaś aplikację intensywnie korzystająca z DOM, tak aby to rozwiązanie zaczęło Cię wkurzać. Single page applications możesz tworzyć w samym JS z bezpośrednim dostępem do DOM-a. Ja pominąłem naukę DOM-a przy nauce JS i gdyby teraz zabrano mi wszystkie dokumentacje, najlżejszą możliwą aplikację oparłbym o Angulara bądź Vue, bo nie potrafię inaczej. Muszę się wreszcie ogarnąć. Nie polecam :D

Przede wszystkim naucz się tego, co wprowadził do JavaScripta ES6 i ewentualnie ES7.

To nie tak, że w JS robi się wszystko inaczej, w porównaniu z innymi językami skryptowymi…

komentarz 19 stycznia 2019 przez jared Gaduła (3,600 p.)
Ale co trzeba wiedzieć do tych single page applications z samego języka, bo przecież nie mam uczyć się wszystkich możliwych funkcji czy algorytmów?
1
komentarz 19 stycznia 2019 przez Riddick Bywalec (2,600 p.)
Niestety trzeba się nauczyć wszystkich podstawowych funkcji (nie wszystkich wogóle) ponieważ przy samym tworzeniu interfejsów będziesz potrzebował ich wszystkich. Możesz się nauczyć połowy ale co to Ci da jeśli przyjdzie Ci stworzyć projekt w którym będziesz musiał zrobić jakiś niestandardowy element i albo po prostu nie zrobisz tego projektu albo zrobisz to w sposób na około który będzie bardzo niewydajny. Na początek naucz się wszystkich podstaw, operacji na tabelach, programowania obiektowego w js, wszystkich operatorów logicznych no i naucz się korzystać z jQuery bo to wiele ułatwi z pracą w drzewie DOM. Nie idź drogą na skróty bo to przysporzy Ci więcej problemów niż korzyści. Ecmascript 6 i 7 owszem przyda Ci się ale dopiero kiedy będziesz znał JS na bardzo dobrym poziomie. Z standardem ES jest tak że nie należy z niego korzystać bez Boundlerów i transkompilerów ponieważ raz że nie wykorzystasz potencjału tego standardu  (większość przydatnych elementów nie jest obsługiwane przez żadną przeglądarke) a 2 że nie wszystkie przeglądarki obsługują nawet te podstawowe udogodnienia więc puki nie będziesz na wystarczającym poziomie nawet się za to nie łap. Także w pierwszej kolejności wyrób sobię solidne podstawy bo bez nich nie będziesz potrafił się posługiwać żadnym frameworkiem.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 96 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 3,387 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2020 w Python przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 417 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2020 w C i C++ przez Majster6918 Gaduła (4,030 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...