• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zabezpieczenie arduino przed zbyt wysokim napięciem

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,389 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2019 w Mikrokontrolery przez Username Obywatel (1,350 p.)

Dzień dobry! 
Ostatnio zrobiłem taki schemat: 

Po sprawdzeniu okazało się że mogę spalić płytkę arduino, więc mam pytanie, jak się przed tym zabezpieczyć?
Jestem zielony w tych tematach także jak jakieś inne rzeczy są źle, prosiłbym o ich opisanie ;)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 16 stycznia 2019 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)

Po sprawdzeniu okazało się że mogę spalić płytkę arduino

 Po jakim sprawdzeniu? 

Z tego co widzę to na schemacie masz Arduino Nano -popraw mnie jak się myle.

Ono może być zasilane napięciem od 6 do 20V. Z baterii połączonych jak na schemacie szeregowo wyjdzie Ci 6V. 

Nie wiem jak i gdzie podpiąłeś zasilanie(nie znam tej płytki od dołu) poprzez płytkę uniwersalną do A Nano ale w dokumentacji do płytki powinieneś mieć gdzie podpiąć zasilanie. 

Ja bym podpiął pod VIN i GND.

komentarz 16 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Chodzi o to że na innym forum ludzie powiedzieli że "Jak silnik hamuje to wytwarza prąd, nie ma co z nim zrobić więc podnosi się napięcie, a to niszczy procesor i ewentualnie inne elementy na płytce."
komentarz 16 stycznia 2019 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Daj link do tego tematu.

Na tym schemacie nie masz podpiętej masy z tego co widzę...
komentarz 16 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Tak, Masa jest do VIN a + jest do niczego, musze zmienić o jeden w lewo
temat: http://forum.arduinopolska.pl/watek-czy-to-zadzia%C5%82a
komentarz 16 stycznia 2019 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)

Dlatego stosuje się osobne zasilanie dla silników.

Stosujesz płytki z rozdzielonymi szynami zasilania? 

Spróbuj tego schematu.

0 głosów
odpowiedź 16 stycznia 2019 przez Kacper Sas Dyskutant (8,460 p.)

Power

The Arduino Nano can be powered via the Mini-B USB connection, 6-20V unregulated external power supply (pin 30), or 5V regulated external power supply (pin 27). The power source is automatically selected to the highest voltage source. 

Zasilanie podpięte jest prawidłowo, nic złego się nie stanie ;)

Pin 30 jest opisany na płytce VIN, natomiast pin 29 opisany jest GND :)

komentarz 16 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Na filmiku który tamci mi wysłali nie było podpiętego jego, ale podłączyłem do D9
EDIT: Nie było to tam gdzie sprawdzali schemat.
komentarz 16 stycznia 2019 przez Kacper Sas Dyskutant (8,460 p.)
Pin 10 według noty to INPUT 3. Steruje pinem 11 (OUTPUT 3), który podłączony jest do silnika.
komentarz 16 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Dobra, więc mostek jest ogarnięty w pełni. Co z Arduino? Nie przepale go? (Tak wiem że mówiłeś coś o ledach uC ale nie wiem czy tutaj będą też działały)
komentarz 16 stycznia 2019 przez Kacper Sas Dyskutant (8,460 p.)
nie mówiłem nic o ledach. W środku mostka są diody prostownicze (o tych mowa), które zabezpieczą źródło sterowania przed impulsami, które tworzy silnik przy hamowaniu, czy nawet podczas pracy.

Pozostaje Ci jeszcze przygotować odpowiedni sketch.
komentarz 17 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Czyli przez to mogę zrozumieć że układ jest sprawny?

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 757 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2019 w Mikrokontrolery przez Username Obywatel (1,350 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 162 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2018 w Mikrokontrolery przez Kamil110501 Bywalec (2,490 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 510 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Mikrokontrolery przez niezalogowany

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...