• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wstęp do Vima

VPS Starter Arubacloud
+7 głosów
748 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2019 w Nasze poradniki przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Chciałbym podzielić się dwoma artykułami, które napisałem. Mam nadzieję, że dobrze ująłem pewien koncept stojący za tym potężnym edytorem, dzięki któremu łatwiej będzie zapamiętać pewne skróty. Artykuły dotyczą podstaw, jednak możliwe że zaawansowani użytkownicy znajdą czegoś czego nie wiedzieli. 
Część 1 - tryby i pliki
Część 2 – edycja

W przyszłości planuję posty na m.in. o: pluginy; triki; makra; plik konfiguracyjny i skróty klawiaturowe. Jak znacie fajnie porady/pluginy to proszę o podzielenie się nimi. Krytyka wymienionych postów, też będzie dla mnie wartościowa - szczególnie jak popełniłem gdzieś błąd.  
Miłego czytania smiley

komentarz 16 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Zainteresować Cię może (jeśli nie znasz), agresywnie zrefaktorowany vim o nazwie neovim. Na naprawdę słabszych systemach widać różnicę w responsywności "standardowego vim'a" i neovim'a. https://neovim.io/

Jest w pakietach dystrybucji..
komentarz 16 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Szanuję Twój wysiłek oraz dużą wiedzę, ale czy jest sens w dzisiejszych czasach cofać się 30 lat? Pamiętam jak 20 lat temu używałem czystego vi do edycji plików pod Uniksem ale dziś już nie trzeba się tak męczyć...
1
komentarz 16 stycznia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
@manjaro dla jednych Vim to męka, a dla innych sposób na przyspieszenie pracy. Dobre poznanie Vim'a pozwala na bardzo szybkie przemieszczanie się po kodzie. Nie trzeba używać Vima w 'naturalnej' wersji terminalowej, można jako plugin do IDE, nawet wtedy jest dobry
komentarz 16 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
https://www.jetbrains.com/research/devecosystem-2018/cpp/

Do C także warto zerknąć... co do tego "co jest przestarzałe a co nie".
komentarz 16 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@miro,
 pisz.. i obyś nie wymiękł w trakcie... o już 1 skrótu nie znałem :)

PS. Następny na liście tmux ? :)

komentarz 16 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@mokrowski, ta sonda z dupy wzięta chyba. Vi/Vim wg niej ma tylu użytkowników co QtCreator i SublimeText razem wzięte... A CodeBlocks w ogóle nie ma na liście ;)

1
komentarz 16 stycznia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Pokaż mi developera, który na codzień programuje komercyjnie w Code::blocks...
1
komentarz 16 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@manjaro,

.ta sonda z d* wzięta chyba

.. no to mnie ubawiłeś :) A z C::B to podwójnie... :)

komentarz 16 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Pokaż me developera co siedzi w terminalu... Pewnie w MS albo Google siedzą w terminalach w XXI wieku...
komentarz 16 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Pamiętam jak 20 lat temu używałem czystego vi do edycji plików pod Uniksem ale dziś już nie trzeba się tak męczyć...

Jak łączę się przez ssh ze zdalnymi maszynami, to korzystam z Vi. Gdy uruchomię okienkowy edytor, to nie bardzo mogę płynnie pracować.

komentarz 16 stycznia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Ja bym raczej szukał, który developer nie korzysta z terminala... W zasadzie wszystkie ścieżki developmentu (poza M$ .NET często, ale .NET Core też już korzysta) korzystają z narzędzi kompilacji lub uruchomienia w terminalu. Łączenie z serwerami, operacje na zdalnych maszynach, managery pakietów... wszystko to linuxowy terminal...
komentarz 16 stycznia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zresztą o czym my tu dyskutujemy. VIM to edytor tekstu a nie IDE dla programisty. Programista korzysta z IDE a nie bawi się w partyzantkę z terminalem.
komentarz 16 stycznia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Vim w kilku krokach może stać się IDE... Z resztą, prawda jest taka, że wielu programistów i tak nie korzysta w pełni z wszystkich funkcji, które oferują IDE.
2
komentarz 16 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
- Znam i korzystam z neovim. W poście sam go proponuje.
- Czy jest sens korzystania z vim? Ja z roku na rok częściej korzystam z tego edytora. Muszę przyznać jednak, że nie w programowaniu, głównie ze względu javę - mój główny język. Jednak do prostych skryptów wolę użyć vima. Uważam, że nauka vima to inwestycja na lata. Edytor używam codziennie do robienia: notatek, todo list, wpisów do kalendarza, prostych obliczeń, robieniu postów. Próbowałem aplikacji do robienia notatek takich jak zim i inne oparte na markdown i uznałem, że najbardziej produktywny jest vim. Mogę mieć notatki po 1000 linii i się nie gubić w nich. To samo tyczy się otwierania i przełączania między plikami.

Po drugie, klawiszologia z vima jest adoptowana w innych programach. Tak jak Secrus wspomniał - większość dużych IDE ma plugin imitujący vima. Nie wyobrażam sobie teraz przeglądarki bez Surfingkeys - w 80% nie używam myszki w przeglądarce.
Do programów, które posiadają pliki konfiguracyjne, można łatwo znaleźć i zmienić na key-bindings z podstawowymi operacjami wyjętymi z vima.
To jest bardzo fajne uczycie, gdy np. instalujesz manager plików vifm i znasz już na wstępie większość podstawowych skrótów do niego. Można zbudować sobie cały ekosystem z jedną filozofią poruszania się.
Zastanawiam się dlaczego pisarze nie używają takich narzędzi jak vim lub emacs np. wraz z latex.

Po trzecie, vim będzie rozwijany dopóki nie znajdziemy lepszego urządzenia do edycji tekstu niż klawiatura.
komentarz 17 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

PS. Następny na liście tmux ? :)

@mokrowski, nie słyszałem o tym, ale znam coś podobnego. Mam na myśli Terminator.

komentarz 17 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
edycja 17 stycznia 2019 przez miro
Tmux jest fajny bo poza dzieleniem ekranu i zakładkami, można te sesje uruchamiać bez terminala. Poza tym mamy dostęp do nich przez ssh.

Jak się przerzuciłem na i3 to rzadziej korzystam z tmux. Bardziej już wolałbym opisać ten WM.

Z ciekawostki dodam, że w NeoVim terminal jest wbudowany. Na ich stronie maja link do śmiesznego filmu, gdzie uruchamiają emacs w neovim.
https://www.youtube.com/watch?v=10t2JLIxQiY
Link do poradnika - http://vid.bina.me/tools/nvim/terminal-in-nvim/
komentarz 17 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Osobiście zdecydowałem się na tmux po przejściu ze screen. Po konfiguracji jest jak najbardziej użyteczny. Wybrałem go bo mam trochę systemów z rodziny *BSD i jakieś "Enterprajsy" które ze świeżością pakietów mają mniej wspólnego. No a tmux i (starszy) screen jest. Rozwiązań typu terminator nie mogę mieć. BTW screen ładnie obsługuje porty szeregowe i osobiście zrezygnowałem z rozwiązań typu minicom czy (starszego) cu. Ten ostatni to piekielny staroć.

Ogólnie jak obserwuję, nie zawsze rozsądne jest rzucanie się na nowe narzędzia bo mogą być nieobecne w starszych systemach (a ja także takie mam). U mnie terminatora dyskwalifikuje (jeśli dobrze widzę) zależność od GNOME.

Dlaczego warto tmux:

https://leanpub.com/the-tao-of-tmux/read

https://pragprog.com/book/bhtmux/tmux

No ale każdy wbija takim młotkiem jaki ma i do jakiego pasują gwoździe :)
komentarz 17 marca 2020 przez Undisputed Gaduła (3,040 p.)

@miro, niestety linki nie działają :/

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 stycznia 2019 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Jako uzupełnienie zostawię ten interaktywny tutorial.

komentarz 16 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Widziałem tę stronę, ale chyba zapomniałem ją dodać. Jak będę poprawiać post to dodam ten tutorial.
Dzięki za link.
+1 głos
odpowiedź 16 stycznia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Biorę się do czytania, Vim jest bardzo fajny i szybko można zobaczyć potencjał, ale ciężko się w niego wgryźć.

 

Stronkę sam robiłeś czy to gotowiec jakiś? Brak możliwości przybliżenia zdjęcia trochę drażni ;)
komentarz 16 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Strona to zmodyfikowany theme do bootstrapa "clean blog" i przerobiony na potrzeby Wordpressa. 


Jeszcze nie szukałem jak rozwiązać ten problem z zdjęciami. Posty piszę w markdown razem z osadzaniem zdjęć. Wszystko oczywiście w vimie wink
Nie wiem jak połączyć to wraz z jakim pluginem do WP.

0 głosów
odpowiedź 16 stycznia 2019 przez fanpajny Obywatel (1,610 p.)
Strzałka w górę za dobrze napisany kurs.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 165 wizyt
pytanie zadane 20 października 2019 w Nasze poradniki przez oracledev Użytkownik (620 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 76 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 1,072 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w Inne języki przez aspoka Mądrala (5,290 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...