• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Silnik DC i Arduino Nano

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
728 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2019 w Mikrokontrolery przez Username Obywatel (1,350 p.)

Cześć!

Dzisiaj mam parę pytań na temat silników DC, dokładniej tego modelu. Użyje Arduino Nano do tego projektu.

  • Czy trzeba używać motor controlera, jeżeli tak to jak? - Patrząc na blogi etc. zobaczyłem że istnieje takie coś i że w prawie każdym projekcie to istnieje, nie wiem czy to będzie potrzebne w tym projekcie dlatego się pytam. Nie wiem także jak ich używać.
  • Czym się różnią silniki DC od serwomechanizmów? 
  • Jak podłączyć koszyk na baterie i czy silniki potrzebują rezystorów? - (model tutaj) - Koszyk na baterie nie ma ewidentnie wtyków, a nie mam lutownicy aby je przylutować. Myślałem że kable F-M wystarczą do tego ale pewien nie jestem. Drugie to raczej nie wymaga opisu.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
wybrane 14 stycznia 2019 przez Username
 
Najlepsza
Powiem, na przykladzie Aruino Uno

1. Nie nie musisz, motor controller ( jezeli rozumiemy przez to shield, do arduino), jezeli rozumiemy przez to sterownik silnikow, czyli na przyklad ln293 D, to juz raczej tak, bo samo podlaczenie do GND i VCC, na niewiele sie zda. Silniczek powinnien sie uruchomic, ale nie wiem, czy nie ma to negatywnego wplywu na sama plytke, oprocz tego tracisz mozliwosc sterowania obrotami i kierunkiem. Warto dodac, odradza sie uzywania starych modeli jakimi sa ln239D i przejscie na mosfety, sa wydajniejsze itd.

2. Silnik DC, obraca sie caly czas, a serwomechnizmy maksymalnie o 180/360°, przy czym warto dodac, ze sam kierujesz katem obrotu.

3. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3334410.html

3. Ja jak sie bawilem, to nie potrzebowalem rezystorow, bo silniczki te wytrzymuja napiecie az do 24V, zalezy od modelu i tu wato sprawdzic.

https://www.youtube.com/watch?v=d7oFD-zQpuQ

Zdradzisz jaki to projekt ma byc?
 

P.S.

Lutownica to koszt maksymalnie 50 zl w jakims sklepie, zwykla grotowa, nawet male stacje z regulacja znajdziesz za 70 zl na internecie, a jezeli chcesz sie bawic z elektornika, to warto miec ja w domu
komentarz 14 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Dziękuje za odpowiedz, projekt to podstawowy robot, wykrywa ścianę i idzie w innym kierunku
komentarz 14 stycznia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
To juz moge Ci dac mala rade, wez cos wiekszego, chociaz robot moze byc maly, to zrobienie wiekszego tlowia to nie problem, a wykorzystanie wiekszego modelu arduino da Ci duzo wiecej mowzliwosci. Przyklad Arduino Due, ma 54 piny, jest najszybszym modelem, oprocz tego mozesz kupic

https://www.adafruit.com/product/1438

Adafruit motor shield v2, teoretycznie daje mozliwosc podlaczenia do 128 silniczkow dc, ale zalozmy ze potrzebujesz 6, wiec dokupujesz np dodatkowo sensor shield i masz mozliwosc podlaczenia dodatkowych sensorow. Lub mozesz kupic 2 arduino i jakos je ze soba polaczyc, np jedno odpowiedzialne tylko za sterowanie a 2 za zbieranie danych czy cos w tym stylu.
komentarz 14 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Niestety mam do dyspozycji tylko 50 zł, więc nie kupie nawet klona. Dopiero za niedługo będę mógł kupić lepszego arduino.
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)
Ja ostatnio kupiłem sobie moduł z dwoma układami L293D i działają bez zarzutu z Arduino UNO. Koszt tego niewielki a możesz zasilać silniki o napięciu do 36V i natężeniu maksymalnym prądu 0.6[A]. Masz możliwość albo sterowania czterema silniczkami DC lub dwoma krokowcami lub dwoma serwomechanizmami. Jak chcesz mogę Ci odsprzedać jedną taką płytkę za 20 zł + koszt wysyłki. Masz tutaj też zapewnioną możliwość kontroli kierunku obrotów oraz prędkości. Za jakiś czas wrzucę filmik jak to działa z silniczkiem z starej nagrywarki DVD, który wmontowałem w mój model zrobiony z klocków wydrukowanych na drukarce 3W.
0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)

Jedna prośba dla widzących tą odpowiedź, jest ona poza głównym tematem jednak nie chciałem tworzyć osobnego pytania. Wolę się upewnić więc czy taki schemat będzie działać?

komentarz 14 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)

Przeanalizowałem więc ten filmik i zobaczyłem że arduino ma zewnętrzne podłączenie, prawdopodbnie z komputera. Nie chce jego, chce aby robot jeździł na samych bateriach.

komentarz 14 stycznia 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)
Brązowy kabel na schemacie to minus

Czerwony kabel na schemacie to plus :)
komentarz 14 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Tak to wiem, zaznaczysz mi gdzie napisałem że jest odwrotnie?
komentarz 14 stycznia 2019 przez obl Maniak (51,280 p.)
Nie napisałeś, że jest odwrotnie, tylko, że nie wiesz gdzie jest plus. Zasilanie może iść do układu z Arduino. więc podłączasz baterię do Arduino a reszta podobnie jak na schemacie. Od razu też mówię, żebyś się nie nastawiał, że z tego wyciągniesz jakiś spory moment obrotowy bo to tylko 5V a i amperaż nie będzie wielki.
komentarz 15 stycznia 2019 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Napisałem tak dlatego, bo to wyjście z arduino 5V a nie wejście. Nie nastawiam się, na tym filmiku arduino jest zasilane z PC a ja chcę z baterii.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 159 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2018 w Mikrokontrolery przez Kamil110501 Bywalec (2,490 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 286 wizyt
pytanie zadane 9 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez maciokeks Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 2,763 wizyt
pytanie zadane 4 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez maciokeks Nowicjusz (220 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...