• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Java - nadal darmowa? Co z LTS...? (dyskusja)

Object Storage Arubacloud
+1 głos
560 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2019 w Java przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Cześć,

chciałbym podzielić się ciekawym artkiem z bloga technicznego allegro: https://allegro.tech/2018/12/java-11-and-beyond-at-allegro.html

i spróbować rozpocząć jakąs ciekawą dyskusję jak inni (czyli Wy :) podchodzicie do nowych wersji Java w aplikacjach nad którymi pracujecie?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 stycznia 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
edycja 11 stycznia 2019 przez mbabane
Pojawia się takie pytanie, która firma (poważna) zdecyduje się na to aby tak z dnia na dzień migrować do nowej wersji. Przykładowo u mnie jest nowy projekt pisany od zera, pół roku temu rozpoczęty i jest Java 8 (na szczęście). Co prawda projekt jest od sporej korporacji, a w korporacji, z tego co się orientuje, jakakolwiek zmiana dokumentów dotyczących zamówienia na system to mega skomplikowana procedura, więc pewnie i ten aspekt tutaj wchodzi w grę.

Inny projekt jaki mają koledzy, który działa od kilkudziesięciu lat to java 7. Jakakolwiek migracja jest po prostu niemożliwa. Ekosystem, zbudowany w tym systemie, jest tak złożony, że pewnie kilka lat musieliby orać - a system musi działać i być utrzymywany - czyli przy migracji/updatcie prawdopodobnie, utrzymywane byłyby nie jeden, a dwa systemy i dwa zespoły, pracujące zasadniczo nad jednym systemem.

Ponieważ, jestem dość świeży jeśli chodzi o komercyjną pracę i pewnych rzeczy w Javie jeszcze nie zdążyłem poznać, przytoczę słowa Jakuba Kubryńskiego. To co inne narzędzia mają dziś Java miała już 7 czy 8 lat temu. I chodzi tutaj o cały ekosystem nie o sam język Java. Takie moduły, które weszły z Javą 9 czyli jakiś rok temu, tak na prawdę są już dawno w Javie i nazywa się to OSGI - powstałe gdzieś w 1999 roku - tylko nie było tego bezpośrednio w języku Java.

Inny przykład, tutaj bazuje tylko na słowach słyszanych. W pierwszych wersjach Visuala Studio podobno nie dało się efektywnie pisać i zarządzać projektami .Netowymi, programiści korzystali z IDE dostarczane przez JetBrains czyli Javowców.
komentarz 11 stycznia 2019 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Do własnych projektów można wykorzystać nowszy język na JVM, powiedzmy Scala.
komentarz 11 stycznia 2019 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
To na co zwróciłem uwagę. W Javie nie chodzi tylko o sam język.
+1 głos
odpowiedź 11 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Jak dobrze rozumiem to dla programistów, aż tak dużej różnicy nie robią te zmiany licencyjne. Po prostu przy mniejszych projektach można używać OpenJDK lub javę 8 (Oracle). Stracimy stabilność lub bezpieczeństwo. Większe firmy mogą sobie pozwolić na płacenie, aby zachować te cechy.

Miałem nie pisać tej wiadomości, bo tak naprawdę nie mam dużej wiedzy na ten temat. Chciałem jednak się podzielić filmem, który ładnie wyjaśnia tę sytuację.
 https://youtu.be/mFyzyVnYcoY?t=2078

Możliwe, że zmiany licencyjne w późniejszym okresie mogą negatywnie odbić się na popularności Javy, ale mówię tutaj o okresie ok. 10 lat.
komentarz 11 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Stracimy stabilność lub bezpieczeństwo.

eee... i to jest takie po prostu "nic" :) ?

komentarz 11 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

Dobra uwaga. To będzie zależeć jak bardzo niestabilne nowe wersje będą lub jak poważne luki będą w javie 8. smiley

Nie wiem jak, ale firmy sobie radzą np. z javą w wersji 6 - widziałem takie ogłoszenia o pracę. 

Wydaje mi się, że dla dużych firm problem praktycznie nie istnieje, po prostu wliczą sobie to w koszty. Z drugiej strony przy dużych systemach nie mają innego wyjścia.

komentarz 11 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Prawda jest taka, że jeśli plany biznesowe są pilniejsze niż redukcja długu technologicznego to nic nie poradzimy... warto jednak rozmawiać i zawsze jasno ustalać granice, gdzie zaczną się poważne schody z projektowaniem kolejnych rzeczy i warto starać się gdzieś wygospodarować czas na migracje, choćby jakieś częściowe.
0 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2019 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Na JVM można pisać w Scala, Clojure, Groovy, Kotlin, Ceylon. Które wprowadzają sporo uproszczeń.
komentarz 13 stycznia 2019 przez drive Bywalec (2,930 p.)
Kotlin miał być lepszy, a jak pokazuje przykład z tego allegro, jest bardziej zawiły i trudniejszy do nauki, dochodzi więcej nowych funkcji niż w standardowej Javie. Ciekawe co się z nim stanie pod Androidem, gdy Google wprowadzi system FuchsiaOS. Czy nadal postawią na JVM i Jave/Kotlin, a Może Go, Dart i JS?
komentarz 13 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

a jak pokazuje przykład z tego allegro, jest bardziej zawiły i trudniejszy do nauki

pozwolę sobie sprostować, że w allegro są serwisy na Kotlinie i język ten ma się w firmie dobrze :)

Ja sądziłem, że to monolityczne serwisy napisane w przestarzałej Javie

a niby dlaczego Java jest przestarzała :) ? Rozwija się całkiem dobrze :)

komentarz 13 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@Tomek Sochacki,

...bo ostatnio mam wrażenie, że w ogóle na tym forum nie ma żadnych tematów po za "co mam ze sobą zrobić" czy "jaka szkola" ...

No nie przesadzaj... czasem jeszcze trafia się temat "Zelent dobry czy zły... ankieta" :)

A co do zapaleńców alternatyw Java... przypominam że Kotliny, Clojure, Scala i jeszcze inne technologie, pracują na platformie JVM (póki co.. ) którą licencje także obejmują. Krótko, nie przez te drzwi ucieczka :-/ A jaki "wrzask" ostatnio był z tym zagadnieniem to wie Google i Oracle które spierały się w sądzie czy Dalvik z Androida + składnia Javy to Java czy nie....

komentarz 13 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Kotlin nie musi używać JVM. Można go kompilować do JS oraz mają w becie Kotlin native.
Szkoda, że nie jest bardziej popularny w tych zastosowaniach, bo bym się z chęcią go nauczył.
komentarz 13 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

 Można go kompilować do JS

i back-endowcy mogą pisać fronty w Angularze/React :D a frontom pozostanie oglądanie FB 8h dzinnie :P

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 375 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2019 w JavaScript przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
+5 głosów
13 odpowiedzi 804 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2015 w Offtop przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 84 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2021 w Java przez Sneaky4Coding Nowicjusz (180 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...