• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux obok Windowsa - nie mogę wybrać systemu przy starcie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,042 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez skankhunt42 Obywatel (1,170 p.)
Zainstalowałem sobie na laptopie linuxa (ubuntu) obok windowsa. Problem w tym że teraz nie mogę tego systemu odpalić, tylko od razu włącza się windows. Na moim poprzednim komputerze na którym również miałem 2 systemy zawsze przy włączeniu komputera miałem wybór systemu na jakim chce pracować. Teraz od razu włącza się windows. Linux został raczej dobrze zainstalowany. Pamięć z dysku twardego jaki przydzieliłem dla linuxa nie jest teraz dostępny na windowsie. Czy wiecie co zrobić aby mieć przy starcie pracy komputera wybór systemu?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 stycznia 2019 przez niezalogowany
Pewnie aktualizacja windowsa pokryłą gruba swoim windows boot manager'em. Windows nie jest zbyt tolerancyjny wobec innych systemóœ na komputerze. Musisz wgrać na nowo grub'a. W windowsie nie zobaczysz partycji linuxa bo windows rozpoznaje jedynie swoje systemy plików(ntfs i fat).
komentarz 10 stycznia 2019 przez skankhunt42 Obywatel (1,170 p.)
ok więc wygląda na to że muszę zainstalować od nowa. Wiem że windows nie zobaczy patrycji linuxa, i nawet tego nie chce, chodziło mi tylko o to że skoro po instalacji linuxa windows nie ma dostępu do tej pamięci to znaczy że linux powinien być dobrze zainstalowany
komentarz 10 stycznia 2019 przez niezalogowany
Sam boot manager czyli grub. Nie musisz systemu stawiac na nowo
0 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2019 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)

Nie używam Windowsa od dawna, ale w programie EasyBCD możesz podobno ustawić wpis dla GRUBa (bootloadera używanego domyślnie przez większość dystrybucji Linuksa) i powinieneś mieć możliwość wyboru wtedy. Możesz też zainstalować jeszcze raz GRUBa, ale następna aktualizacja Windowsa nadpisze go…

Bo Microsoft <3 Linux XD

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 158 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 108 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,343 wizyt

92,832 zapytań

141,776 odpowiedzi

320,824 komentarzy

62,163 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...