• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

MySQL - dużo tabel czy dużo rekordow

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
632 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2019 w SQL, bazy danych przez Waks Nowicjusz (140 p.)
Witam. Mam pytanie teoretyczne. Mam bazę danych do której zbieram dane z czujnika. Pomiary są wykonywane co 10 minut więc na 1 dzień wypada 144 rekordy. Moje pytanie brzmi:lepiej zrobić 365tabel w jednej bazie czy np 12 tabel po 4320rekordow  Dodam że z bazy pobierany jest zawsze jeden pełny dzień. Które rozwiązanie jest bardziej poprawne? Pojedyncza tabela zawiera 4 kolumny: id, 2 razy int oraz datę.

 

Pozdrawiam.

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
...jedna tabela. Nie rozumiem, dlaczego w ogóle chcesz je dzielić?
komentarz 10 stycznia 2019 przez Waks Nowicjusz (140 p.)
Dzielilem ze względu na to, żeby było mi wygodnie wybrać jeden konkret dzień czyli po prostu jedna tabele. Można to zrobić poprzez odpowiednie zapytanie, stąd moje pytanie jak lepiej to wykonać..
1
komentarz 10 stycznia 2019 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Własnie po to służą te zapytania, aby wybierać wiersze nawet z dużej ilości danych.
komentarz 10 stycznia 2019 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Dobrze że nie wpadłeś na pytanie czy może jeszcze więcej instancji baz na każdy dzień. Oczywiście 1 tabela i sensowne zapytanie. Jedynym usprawiedliwieniem dyskusji nad jakimiś działaniami tu będą mikre zasoby sprzętu który posiadasz. Ale chyba nie jest to jakiś embedded linux z 16 magabajtami RAM.
+2 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2019 przez TeslaX93 Gaduła (3,590 p.)

Dzielenie takiej tabeli nie ma żadnego sensu.

Po prostu, jak potrzebujesz wyników z danego dnia, wrzucisz sobie coś w stylu:

SELECT * FROM tabela WHERE data_pomiaru LIKE '%2019-01-10%';

co powinno zwrócić Ci wynik, jaki Ciebie interesuje.

2
komentarz 10 stycznia 2019 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
(kolumna z datą powinna mieć typ datowy, więc raczej bym użył funkcji porównujących daty niż stringowego LIKE)
+2 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
twoje wyliczenia daja 52560 rekordow w ciągu roku... to żadna ilość i nie ma w ogole co myśleć o jakiś podzialach, optymalizacje nie mają sensu w mikro bazach, szkoda czasu na nie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 2,635 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2017 w SQL, bazy danych przez Ditrix Mądrala (5,650 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 264 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2018 w SQL, bazy danych przez Dynamic Bywalec (2,910 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,649 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2018 w SQL, bazy danych przez Dagon Nowicjusz (120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...